• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6150
  • Dodano: 2020-07-14 / 13:27
  • Komentarzy: 0

  Miasto Opole idzie na wojnę. Z komarami

  Miasto Opole idzie na wojnę. Z komarami

  (Fot. Archiwum)

  Miasto Opole podało informację o terenach, które zostaną odkomarzone jeszcze w lipcu tego roku. W planie jest oprysk około 160 hektarów.


  Urzędnicy miejscy zwrócili uwagę na skargi mieszkańców dotyczące masowego pojawiania się komarów w mieście i zapowiedzieli, że jeszcze w tym miesiącu w Opolu odkomarzaniu metodą naziemną poddanych zostanie 160 hektarów.

  W chwili obecnej stworzone są idealne warunki do masowego pojawiania się tych uciążliwych owadów. Ulewy, lokalne podtopienia, powodzie i temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza to dla nich raj. Po takich zjawiskach atmosferycznych, w wielu miejscach zalega stojąca woda, do której samice komara składają tysiące jaj.

  Wśród terenów, które zostały uwzględnione do odkomarzania w stolicy województwa opolskiego znalazły się: Wyspa Bolko (bez Ogrodu Zoologicznego), Cmentarz Komunalny na Półwsi oraz przy Wrocławskiej, skarpy kanału Młynówka, park Nadodrzański, teren MDK, okolice stawku Barlickiego, park na osiedlu Armii Krajowej oraz w Sławicach, ścieżki nad Odrą, kąpieliska Bolko oraz Malina. Walka z komarami prowadzona będzie także na terenie wyrobisk Silesia i Piast oraz basenie letnim Błękitna Fala.

  Termin odkomarzania Urząd Miasta skonsultował z ekspertami, którzy stwierdzili, że najlepiej jest to zrobić od połowy do końca lipca. Właśnie wtedy efektywność stosowanych środków jest największa.

  Miasto od lat dba, aby w mieście było jak najmniej komarów. W 2019 roku zamontowano kilkaset budek dla jerzyków, które żywią się właśnie tymi owadami. Mieszkańcy Opola wskazują, że komary stają się równie uporczywe w zaciszu domowym. Tutaj walkę musimy podjąć już samodzielnie. Oprócz tradycyjnych środków zwalczających te uporczywe insekty dostępnych w sklepach, można spróbować naturalnych sposobów ich odstraszania.

  Warto unikać w swoim otoczeniu perfum, kosmetyków i środków czystości o kwiatowych i owocowych zapachach, które zachęcają komary do odwiedzenia naszego mieszkania. Komary bardzo nie lubią olejków takich jak olejek rozmarynowy, olejek cedrowy (odstrasza także ćmy), olejek mięty pieprzowej (odstrasza nawet gryzonie),
  olejek lawendowy, bazyliowy, olejek kopru włoskiego czy tymiankowy.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".