• Autor: grace.pr
  • Wyświetleń: 2436
  • Dodano: 2020-07-13 / 18:51
  • Komentarzy: 0

  Pomimo pandemii koronawirusa część z nas nadal decyduje się na zagraniczny urlop

  Pomimo pandemii koronawirusa część z nas nadal decyduje się na zagraniczny urlop
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Jeśli zależy nam na spokojnym i bezpiecznym wypoczynku za granicą, warto zapatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie zwaną EKUZ, tym bardziej, że wydawana jest ona bezpłatnie.

  Karta EKUZ przyda się głównie w sytuacji, kiedy podczas urlopu w jednym z państw Unii Europejskiej lub EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) przydarzy nam się wypadek i będziemy potrzebowali opieki lekarskiej.

  Uzyskanie Karty EKUZ nie jest skomplikowane. W czasie pandemii jednym z najprostszych i najwygodniejszych sposobów, by taką kartę otrzymać, jest przesłanie wniosku drogą elektroniczną. Wniosek, który jest dostępny dla wszystkich na stronie NFZ, należy wydrukować, wypełnić i złożyć odręczny podpis, a następnie zeskanować lub sfotografować smartfonem i wysłać w wiadomości e-mail na adres ekuz@nfz.gov.pl. Wniosek możemy też wypełnić za pomocą profilu zaufanego i przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami standardowych metod, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wypełniony wniosek przesłać do Oddziału pocztą tradycyjną lub złożyć w specjalnie do tego przystosowanej skrzynce podawczej. Ważne jest, by przy składaniu wniosku pamiętać o uwzględnieniu każdego członka rodziny, gdyż karta EKUZ wystawiana jest dla każdego z osobna, tj. rodzica/opiekuna oraz dzieci. Po akceptacji naszego wniosku Karta EKUZ wysyłana jest do nas w ciągu kilku dni roboczych. Okres ważności Karty EKUZ wynosi od 2 miesięcy dla osób bezrobotnych, 3 lata dla osób prowadzących działalność i aż do 5 lat dla emerytów.

  - Jeśli zdarzy się, że nasz wyjazd wypada nagle i nie mamy czasu, by załatwić sprawy korespondencyjnie, możemy wniosek złożyć osobiście w siedzibie Opolskiego Oddziału NFZ przy ul. Ozimskiej 72A oraz w punkcie obsługi w Nysie mieszczącym się przy Starostwie Powiatowym- informuje Barbara Pawlos, Rzecznik Prasowy Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W dobie pandemii musimy pamiętać jednak o przestrzeganiu reżimu sanitarnego i zachowaniu wszelkich zasad higieny obowiązujących w oddziale.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".