• Wyświetleń: 320
  • Dodano: 2020-07-27 / 15:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Jakie są rodzaje wiz uprawniających do wjazdu do USA?

  Jakie są rodzaje wiz uprawniających do wjazdu do USA?
  Wraz z drugą połową 2019 roku, Stany Zjednoczone w porozumieniu z Polską zdecydowały o zniesieniu obowiązku wizowego dla wszystkich osób, które planują przyjechać na określony czas do Stanów Zjednoczonych. Mimo wprowadzenia tak wielkiego ułatwienia nie wszyscy mogą skorzystać z ruchu bezwizowego dlatego wizy wciąż są wydawane. Poniżej przedstawione zostały rodzaje wiz i uprawnień pozwalających Polakom wjechać na teren Stanów Zjednoczonych.


  Program ruchu bezwizowego 

  Obecnie zdecydowanie najprostszym sposobem na wjazd do Stanów Zjednoczonych jest skorzystanie z systemu Electronic System for Travel Authorization czyli ESTA. Jest to system, za pośrednictwem którego zdalnie możemy ubiegać się o stosowny dokument, który upoważni nas do wjazdu z na teren USA. Tego typu pozwolenie pozwala nam podróżować nie dłużej niż 90 dni. Jeśli jednak nasza wizyta w Stanach Zjednoczonych będzie się wiązała z podjęciem nauki lub pracy, niezbędne będzie złożenie wniosku o tradycyjną wizę. Samo pozwolenie kosztuje obecnie nie więcej niż 14 dolarów, co jest bardzo dużą oszczędnością w stosunku do 160 dolarów, które byliśmy zobowiązani zapłacić podczas wnioskowania o standardową wizę. Rejestracja w systemie ESTA trwa nie więcej niż pół godziny a my musimy podać takie dane jak jak dane osobowe a także informacje o podróży. W ramach tej sekcje zostaniemy przez system zapytani o nasz cel podróży a także musimy podać dane kontaktowe do osoby, którą należy powiadomić w awaryjnych sytuacjach. Kolejny punkt to pytania dotyczące naszego stanu zdrowia, karalności, kontaktów ze środowiskiem terrorystycznym a także narkotykami. 

  Jeszcze na etapie składania wniosku w systemie będziemy zobowiązani do opłacenia stosownej opłaty. Po wykonaniu wszelkich formalności mamy około 72 godzin na otrzymanie decyzji. W przypadku decyzji pozytywnej będziemy mogli wielokrotnie przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych pod warunkiem jednak, że nasza autoryzacja ESTA wciąż będzie aktualna. 

  Wiza nieimigracyjna

  Istnieje lista kryteriów, które w przypadku nie spełnienia uniemożliwiają nam zdobycia autoryzacji ESTA. W takich sytuacjach musimy złożyć wniosek o wizę do konsulatu tak, jak miało to miejsce w przeszłości. Takie wjazdu ESTA odmówić nam można w momencie, kiedy osoba w przeszłości otrzymała odmowę uzyskania wizy. Równie dużym problemem mogą być osoby, które mają wyrok sądowy bądź po 1 marca 2011 roku podróżowały do rajów takich jak Irak, Iran, Somalia, Jemen, Sudan czy Syria. O normalną wizę wnioskować muszą również wszystkie te osoby, które do Stanów jadą w celach służbowych, wykwalifikowanych pracowników a także studentów. Zgodnie z przepisami wizowymi, wszystkie te osoby muszą udać się na spotkanie z konsulem, gdzie powinni wykazać, że po upłynięciu stosownego okresu będą miały zamiar opuścić Stany Zjednoczone 
  Wiza imigracyjna 

  Istnieje jeszcze możliwość uzyskania wizy imigracyjnej, która nadaje osobie status stałego rezydenta.Tego typu osoby otrzymują zieloną kartę. Taką kartę można uzyskać w momencie małżeństwa lub stałego rezydowania poprzez zatrudnienie Istnieje jednak dość długa i skomplikowana procedura, która poprzedza uzyskanie zielonej karty. 

  Więcej informacji o ESTA znajdziecie na stronie https://estavisa.pl/informacje-o-esta

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".