• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2943
  • Dodano: 2020-06-19 / 19:21
  • Komentarzy: 3

Zakład Komunalny rozpoczął koszenie. O teren wokół nagrobków muszą zadbać ich opiekunowie

 
 
Zakład Komunalny rozpoczął koszenie. O teren wokół nagrobków muszą zadbać ich opiekunowie

(Fot. Zakład Komunalny)

W ostatnim czasie mieszkańcy naszego miasta oraz osoby przyjeżdżające na groby swoich bliskich skarżyli się na zarośla, które wyrosły wokół pomników. Zakład Komunalny rozpoczął wielkie koszenie na wszystkich cmentarzach w mieście.


Pracownicy Zakładu Komunalnego w Opolu systematycznie wykaszają trawę i chwasty na wszystkich cmentarzach w mieście. Jednocześnie administrator prosi o wyrozumiałość i cierpliwość. Pracownicy cmentarza nie usuną jednak roślin między nagrobkami. Zgodnie z regulaminem, powinni to bowiem zrobić właściciele grobów.

Problem bujnej trawy nasilił się w tym roku wyjątkowo i kierownictwo cmentarzy komunalnych próbuje z nim walczyć. Problem istnieje głównie z jednego względu - ostatni okres był nietypowy, bo było ciepło i mokro, co sprzyja szybkiemu wzrostowi roślin. Na tak rozległym obszarze jakim jest cmentarz wykaszanie musi jednak potrwać, ale jest systematyczne. Zakład Komunalny nie zdecydował się zastosować chemii, gdyż w przypadku pobrania ją przez inne rośliny niszczą się korzenie i już nie odrastają. Administrator musi jednocześnie stosować się do wytycznych ministerstwa o tym, aby zachowywać jak najwięcej roślinności gromadzącej wodę.

- Zwiększyliśmy maksymalnie wysiłki, aby z problemem uporać się jak najszybciej. Działamy na miarę zasobów kadrowych i budżetowych, ale proces wymaga czasu. Tylko cmentarz na Półwsi to teren około 40 boisk piłkarskich. Poza tym w związku ze szczególnym charakterem cmentarza nie możemy stosować cięższego sprzętu, a nasi pracownicy operują między grobami, uważając, by nie uszkodzić nagrobków. To, niestety, spowalnia pracę i sprawia, że w chwili, gdy kończymy kosić jeden obszar, ten wcześniejszy jest znów zarośnięty - mówi Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego.

- W przypadku cmentarza na Półwsi kończymy prace na starej części i przeszliśmy już na nową. Jeszcze w czerwcu trawa na nowej części cmentarza zostanie skoszona. Potem zaczniemy proces od nowa, aż do momentu kiedy problem zniknie. Jednocześnie zwracam się do bliskich pochowanych o samodzielne sprzątanie nagrobków, bo nasi pracownicy mogą to uczynić częściowo, tak aby samo koszenie trwało jak najkrócej - dodaje Sebastian Paroń.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-06-20 01:26:18 [213.127.121.*] id:1598634  
KubaXY: Napisał postów [2448], status [Szycha] Reputacja
Od tego jest trawa, ze rosnie. Niedlugo roszczeniowej cebuli bedzie przeszkadzalo, ze od zaduszek w zeszlym roku do zaduszek tego roku pomnik sie zakurzyl, zabrudzil od pogody, itp.. i zaklad ma przyjechac i wysprzatac ??? Wez k... jeden cebul z drugim od czasu do czasu odwiedz grob, zrob porzadek, posprzataj, zlej naokolo pomnika jakas trucizna, by nie roslo, a nie tylko papa klepac, ze zapuszczone

Nick:
Treść:
2020-06-19 22:32:02 [37.7.71.*] id:1598630  
coolerr: Napisał postów [12812], status [VIP] Reputacja
A Kto umarł..Ten nie żyje..

Nick:
Treść:
2020-06-19 19:54:47 [194.29.183.*] id:1598625  
KK 35947: Napisał postów [1725], status [Szycha] Reputacja
Tekst o zadbaniu przez opiekunów należy rozumieć w ten sposób: darliście mordy że jest zielsko to my weźmiemy kosę spalinową i zasyfimy wam wszystko w koło a wy sobie posprzątajcie i wuj wam w oko...

Nick:
Treść: