• Wyświetleń: 1300
    • Dodano: 2020-05-24 / 11:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jaka kuchenka turystyczna będzie dla nas odpowiednia? Okiem eksperta

    Kuchenka turystyczna to często niezbędny element naszego ekwipunku, gdy wybieramy się na letni biwak nad jeziorem czy górskie wędrówki. Taka kuchenka umożliwi przygotowanie pożywnych, ciepłych posiłków w każdych warunkach, a także pozwoli zaparzyć gorącą kawę czy herbatę. Bez wątpienia podnosi komfort biwakowania.

    Dzięki niej jesteśmy samowystarczalni i ograniczamy wydatki - nie musimy kupować gotowych dań, ponieważ każdego dnia samodzielnie przyrządzamy ulubione posiłki w plenerze. Jak wybrać odpowiednią dla nas kuchenkę turystyczną i czym kierować się przy zakupie? Skorzystaj z porad eksperta, by wybrać odpowiedni model!

    Na początek - kilka pytań


    Zanim zdecydujemy się na konkretny model kuchenki turystycznej, warto zadać sobie kilka pytań, które nakierują nas na właściwy wybór. Na rynku znajdziemy różne rodzaje kuchenek, różniące się nie tylko marką i ceną, ale i rozmiarem, wagą, wydajnością i sposobem działania. Bogata oferta sprawia, że bez problemu dobierzemy model odpowiedni do danych warunków oraz o danym zastosowaniu. Przed zakupem zadajmy sobie parę pytań:









    • W jakich warunkach przyjdzie nam użytkować kuchenkę?

    • Czy na polu namiotowym będzie dostęp do prądu?

    • Jakim paliwem jesteśmy w stanie dysponować?

    • Ile miejsca w bagażu może zająć kuchenka? (Wybieramy się na biwak autem czy planujemy wędrówkę z plecakiem?)

    • Czy do wybranej kuchenki będą pasować różne garnki?

    • Czy wybrana kuchenka jest łatwa w użyciu?



    Kuchenki turystyczne dopasowane do warunków


    Kuchenka biwakowa musi być przede wszystkim dopasowana do warunków, w jakich zamierzamy przygotowywać posiłki. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia tego, czy na wybranym polu namiotowym będziemy mieć dostęp do prądu. Jeśli nie jesteśmy tego pewni lub zamierzamy co chwila zmieniać miejsce obozowiska, to najlepiej zdecydować się na kuchenkę gazową. Jeśli jednak wiemy, że na wybranym polu będzie bezproblemowy dostęp do prądu przy rozbitym namiocie, to możemy wybrać nawet kuchenkę elektryczną. Przemyślmy także kwestię transportu. Podróż samochodem lub pociągiem na pole kempingowe nie stanowi ograniczenia dla wielkości i wagi kuchenki turystycznej. W takim przypadku mamy większe pole do wyboru. Natomiast zamiar podróżowania z plecakiem, z miejsca na miejsce, powinien wiązać się z zakupem mniejszej i lżejszej kuchenki, która będzie łatwa w przenoszeniu.


    Warunki, w jakich przyjdzie nam obozować mają także decydujące znaczenie przy wyborze paliwa, jakim zasilana jest dana kuchenka turystyczna. Dostępne są bowiem nie tylko modele na gaz, ale również zasilane paliwem płynnym (benzyną, ropą, naftą), paliwem stałym (tabletki, kostki, żele), alkoholem (spirytusem), a także modele wielopaliwowe. Każdy z wariantów inaczej sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych. Przed wyjazdem warto także upewnić się, czy będziemy mieć możliwość dokupienia danego paliwa w razie potrzeby.




    Wielkość kuchenki - mała czy duża?


    Kuchenki turystyczne występują w różnych wariantach. Mogą być to kuchenki jednopalnikowe, dwupalnikowe, a nawet takie wyposażone w palnik i grill. Wybór danego wariantu powinien być podyktowany naszymi potrzebami, liczbą osób, dla których zamierzamy przygotowywać posiłki, a także ilością wolnego miejsca w bagażu.



    • Jednopalnikowa kuchenka turystyczna - w wersji gazowej to klasyczny model, który nie zajmie zbyt wiele miejsca w naszym bagażu i zbytnio go nie obciąży. Dobry wybór, gdy planujemy górskie wędrówki z plecakiem. Pozwoli na zaparzenie gorącego napoju, przygotowanie dania z żywności liofilizowanej i podgrzanie posiłku z puszki. Znajdziemy je w ofercie takich marek jak Robens, Primus, Campingaz i Optimus.

    • Dwu lub trzypalnikowa kuchenka turystyczna - większa i cięższa, ale umożliwiająca przygotowanie wieloskładnikowych posiłków, niemalże takich jak w domu. To dobre rozwiązanie dla biwakowiczów, którzy wybierają się z rodziną na kemping samochodem lub kompletują wyposażenie do swojego kampera. Gdzie ich szukać? Dobre modele 2-3 palnikowe to kuchenki turystyczne Outwell i Brunner, zapewniające wysoką jakość wykonania i niezawodność.




    Kuchenka gazowa czy elektryczna?


    Gazowe kuchenki turystyczne to jedne z najpopularniejszych. Nie potrzebują dostępu do prądu, dlatego sprawdzą się wszędzie, zarówno na rodzinnym kempingu w jednym miejscu, jak i podczas górskiego trekkingu z plecakiem. Paliwo gazowe możliwe jest do kupienia w dużych butlach, ale takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne w przypadku biwaku. Znacznie lepiej postawić na lżejsze i poręczniejsze kartusze. Są łatwe w obsłudze i wydajne. Kartusze dają czysty, gorący płomień i sprawdzają się świetnie nawet na dużych wysokościach. Ich wydajność spada jednak przy ujemnych temperaturach. Dostępne są kuchenki gazowe jedno, dwu i trzypalnikowe.


    Kuchenki turystyczne elektryczne są nieco mniej popularne, a to ze względu na to, że wymagają dostępu do prądu, a nie zawsze jest to możliwe. Sprawdzą się na polach namiotowych, które zapewniają łatwy dostęp do prądu w pobliżu naszego namiotu. W tym wypadku po zakupie kuchenki nie musimy martwić się już paliwem. Są ekologiczne, bezpieczne w użytkowaniu i nie wydzielają żadnych nieprzyjemnych zapachów. Dostępne są modele jedno i dwupalnikowe, a niektóre wyposażone są nawet w grill.


    Wybór kuchenki turystycznej powinien być podyktowany różnymi czynnikami. Jeśli weźmiemy pod uwagę warunki, w jakich przyjdzie nam biwakować i liczbę osób, dla której zamierzamy przyrządzać posiłki, to na pewno wybierzemy odpowiedni dla nas model.




    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".