• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2779
  • Dodano: 2020-05-23 / 17:00
  • Komentarzy: 1

  Replika końskiego poidła wróciła na rynek. Niedługo zostanie uruchomiona

  Replika końskiego poidła wróciła na rynek. Niedługo zostanie uruchomiona

  (Fot. Dżacheć)

  Pod koniec kwietnia replika końskiego poidła została usunięta z rynku w celu konserwacji. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta miasta Opola zostanie uruchomiona wraz z innymi fontannami w mieście już w czerwcu.


  Fontanna - replika końskiego poidła po pracach konserwacyjnych powróciła na opolski Rynek. Niebawem znów zostanie uruchomiona.

  Warto wiedzieć, że końskie poidło stało na Placu Wolności jeszcze przed wojną. Służyło jako prawdziwe poidło dla koni, które ciągnęły dorożki, ale także dla psów czy ptaków. Poidło nie przetrwało niestety wojny, ale w 2017 roku doczekało się swojej repliki, które we wrześniu 2018 roku z okazji 800-lecia miasta Opola stanęło przed opolskim ratuszem.

  Z uwagi na przebudowę i zmianę funkcji niektórych placów, fontanna - poidło zostało usytuowane na opolskim Rynku. Odtwórcą dzieła jest artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz. W pomoc w realizację postawienia fontanny na rynku włączyła się również spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.

  Fontannę można znów oglądać przed głównym wejściem do ratusza. Jak zapewniono, woda tryskająca z poidła jest zdatna do picia, a prawdopodobnie już w czerwcu fontanna znów zostanie uruchomiona. Wcześniej na jej miejscu stał "zdrój uliczny" podpięty do sieci miejskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-05-23 22:25:06 [83.26.173.*] id:1597615  
  wodnik: Napisał postów [267], status [maniak] Reputacja
  No fryzjer coś dla ciebie znów możesz łojć.

  Nick:
  Treść: