• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2771
  • Dodano: 2020-05-10 / 09:52
  • Komentarzy: 0

  Korzystasz z pomocy ZUS? Poznaj nowe i aktualne formularze do tarczy antykryzysowej

  Korzystasz z pomocy ZUS? Poznaj nowe i aktualne formularze do tarczy antykryzysowej

  (Fot. Archiwum)

  Są już nowe i poprawione wnioski dla osób, które starają się o różne rodzaje wsparcia w ZUS. Zakład szybko dostosował formularze do nowych rozwiązań przewidzianych w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się COVID19.

  Poznaj nowości

  Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS dostępna jest nowa wersja wniosku o wypłatę świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność wniosek RSP-D. Ponadto do dyspozycji są nowe wnioski dla osób ubiegających się o:

  - świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK),
  - świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK),
  - odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
  - zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),

  Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) w nowej wersji (według nowych zasad) zostanie udostępniony na PUE ZUS wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem przez PUE ZUS. Można skorzystać z wniosku, który obecnie jest dostępny na portalu. W tym wniosku płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych lub jest płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku powinien wypełnić pkt 1.

  - Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność o symbolu RSP-D przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne i będziemy je oczywiście uwzględniać. Nie trzeba składać ich ponownie w poprawionej wersji. Jednocześnie uczulamy, by pamiętać, że skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane na adres emailowy na przykład Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

  Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać niezmiennie drogą elektroniczną przez PUE ZUS, drogą pocztową lub osobiście w placówce ZUS, bądź zostawić w skrzynce na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa".

  Który wniosek do czego?

  RDZ - wniosek o zwolnienie z opłacania składek

  RSP-C - wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wypełnia zleceniodawca lub zamawiający

  RSP-CK - wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych

  RSP-D - wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność

  RSP-DK - wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres dla prowadzących działalność

  RDU - wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej

  RDO - wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę

  RDS - wniosek o zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiące

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".