• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2233
  • Dodano: 2020-04-22 / 09:58
  • Komentarzy: 1

Strażacy gasili nocą pożar nieużytków. Służby apelują o rozwagę

 
 
Strażacy gasili nocą pożar nieużytków. Służby apelują o rozwagę
 <i>(Fot. OSP Zielina)</i>

(Fot. OSP Zielina)

W pierwszych miesiącach roku strażacy odnotowują znaczne zwiększenie ilości pożarów nieużytkowych powierzchni rolnych oraz łąk. Interwencje zgłaszane są nawet nocą.


Dziś o godzinie 3:07 strażacy ochotnicy z OSP w Zielinie zostali zaalarmowani do pożaru nieużytków między Kujawami a Buławą w powiecie krapkowickim.

Strażacy zwracają uwagę na nasilenie się pożarów związanych z wypalaniem traw i apelują o rozwagę i ostrożność oraz zaprzestanie wypalania traw i nieużytków.

- Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem liczby pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej mylnego - informuje mł. asp. Łukasz Nowak z wydziału operacyjnego KW PSP Opole.

Pożary suchych traw i nieużytków niosą realne zagrożenie dla lasów, zwierząt, zabudowań a przede wszystkim dla ludzi. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h).

Od początku 2020 roku strażacy w województwie opolskim odnotowali 367 pożarów nieużytkowych powierzchni rolnych i łąk. Najwięcej tego typu pożarów odnotowano w powiecie nyskim (107 zdarzenia), brzeskim (72 zdarzenia) oraz namysłowskim (39 zdarzeń).

Tylko wczoraj na terenie województwa opolskiego straż pożarna interweniowała 74 razy. Odnotowano 27 pożarów, 43 miejscowe zagrożenia oraz 4 alarmy fałszywe. W wyniku zdarzeń poszkodowanych zostało 6 osób w tym 3 śmiertelne. We wszystkich działaniach ratowniczych brało udział 168 zastępów, w sile 592 strażaków.

reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-04-22 10:34:40 [89.67.13.*] id:1596430  
DonPedro69: Napisał postów [5790], status [VIP] Reputacja
Nie dość, że wody mało, to jeszcze jakieś podłe szumowiny podpalają. Obyś zdechł ty zarazo jedna!

Nick:
Treść: