• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3707
    • Dodano: 2020-04-19 / 21:50
    • Komentarzy: 2

    Zakończył się przewóz pacjentów ozimskiego ZOL do innych szpitali

    (Fot. Archiwum)

    Przewóz 27 pacjentów Zakładu Opiekuńczo Leczniczego do Szpitali w Kędzierzynie-Koźlu, Szpitala MSWiA w Głuchołazach oraz 116 Szpitala Wojskowego w Opolu zakończył się po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę.


    Dyrekcja Szpitala św. Rocha w Ozimku informuje, że z powodu sytuacji epidemiologicznej, na podstawie decyzji Wojewody Opolskiego w sobotę, 18 kwietnia odbył się przewóz wszystkich 27 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego do szpitali w KędzierzynieKoźlu, Szpitala MSWiA w Głuchołazach oraz 116 Szpitala Wojskowego w Opolu.

    Ewakuacja ZOL-u zakończyła się po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę. - Wszyscy pacjenci ZOL wymagają wzmożonej opieki ze względu na swoje schorzenia podstawowe. Przez cały pobyt w placówce, pacjenci byli nieprzerwanie pod stałą opieką medyczną - informuje Jolanta Ryndak, Dyrektor Szpitala św. Rocha w Ozimku.

    - Niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną nie byliśmy w stanie kontynuować zabezpieczenia medycznego wymaganego dla pacjentów ZOL-u zakażonych COVID-19 - dodaje. W tej trudnej sytuacji Wojewoda Opolski w porozumieniu z Dyrekcją Szpitala, Narodowym Funduszem Zdrowia i Powiatową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną podjął decyzję o przeniesieniu pacjentów do innych placówek.

    - Pierwsze ognisko epidemiologiczne pojawiło się w szpitalu w piątek 10 kwietnia na oddziale chorób wewnętrznych. Personel medyczny oraz pacjenci zostali objęci kwarantanną. Niestety, w sobotę 11 kwietnia pojawiło się drugie ognisko. Wynik pozytywny zakażenia wirusem uzyskało pierwszych dwóch pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

    W sobotę 11 kwietnia wszystkim pacjentom oraz pracownikom ZOL-u zostały pobrane wymazy. Niestety, w poniedziałek 13 kwietnia sytuacja stała się dramatyczna. Prawie wszyscy pacjenci ZOL-u okazali się zakażeni COVID-19, zaś cały personel oddziału został objęty kwarantanną. W praktyce z dnia na dzień ZOL w Ozimku stał się oddziałem zakaźnym - opowiada dyrektor Ryndak - Bez zastanowienia uruchomiliśmy procedury zarządzania kryzysowego, które mamy bardzo ściśle określone.

    Szpital od kilku lat należy do elitarnego grona szpitali akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W trybie natychmiastowym przekierowaliśmy też część personelu medycznego z innych oddziałów do wsparcia pacjentów na ZOL. Jednak sytuacja kadrowa była skrajnie trudna, bo jednocześnie kwarantanną był objęty oddział wewnętrzny.

    We wtorek 14 kwietnia, z uwagi na pogarszający się stan zdrowia siedmiu pierwszych pacjentów zostało relokowanych na oddziały zakaźne szpitala w Nysie, Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz Szpitala w Kędzierzynie Koźlu.

    Od wtorku 14 kwietnia na ZOL-u, całą dobę bez przerwy, pracował kierownik, objęty kwarantanną w miejscu pracy. Pacjentów nie opuszczały również cztery pielęgniarki i dwie salowe, skierowane z innych oddziałów.
    W praktyce osoby te spały w szpitalu. - W tym samym czasie na cały tydzień zdecydowało się zamknąć z pacjentami na oddziale wewnętrznym dwóch lekarzy i trzy pielęgniarki. Wszyscy pracowali bez wytchnienia, niemalże na granicy wytrzymałości.

    W środę 15 kwietnia w Ozimku pojawiło się wsparcie dwóch pielęgniarek, skierowanych do pracy przez Wojewodę. W czwartek do zespołu dołączył lekarz i cztery siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP z Leśnicy.

    Przeniesienie 27 pacjentów do innych szpitali jest operacją niezwykle skomplikowaną - opowiada Jolanta Ryndak - Nie było jednak innego wyjścia. Brak personelu medycznego, wynikający z objęcia kwarantanną całego zespołu ZOL-u oraz oddziału chorób wewnętrznych uniemożliwiał właściwe zabezpieczenie pacjentów w długiej perspektywie.

    W imieniu naszych pacjentów, raz jeszcze za to zaangażowanie dziękuję - podkreśla Jolanta Ryndak - Oczywiście osobne podziękowania należą się naszych pracownikom, którzy pracowali bez odpoczynku. Bardzo serdecznie dziękuję również Pani doktor, dwóm pielęgniarkom oraz czterem siostrom zakonnym, które pomogły nam w najtrudniejszym czasie. Opieka nad pacjentami zakażonymi COVID-19 to nasz obowiązek ale również współczesny akt heroizmu.

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-04-20 12:42:32 [178.252.19.*] id:1596323  
    kija: Napisała postów [203], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Cytat "Szpital od kilku lat należy do elitarnego grona szpitali akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia" - tj. kpina. Procedury na papierze a rzeczywistości procedur się nie przestrzega.

    Nick:
    Treść:
    2020-04-19 22:25:08 [213.127.78.*] id:1596303  
    KubaXY: Napisał postów [3328], status [Szycha] Reputacja
    Myslalem, ze trafia prosto do Groszowic. Jutro rekord opolszczyzny. 169 osob zarazonych. Kto da wiecej ???

    Nick:
    Treść: