• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2500
  • Dodano: 2020-04-12 / 09:10
  • Komentarzy: 1

  Gdzie do lekarza w święta?

  Gdzie do lekarza w święta?

  (Fot. Archiwum)

  Przed nami okres świąteczny. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina gdzie szukać pomocy medycznej podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.


  Ze względu na epidemię koronawirusa i ryzyko jego rozprzestrzeniania się Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowy Fundusz Zdrowia zalecają, aby pozostać w domach i zrezygnować z tradycyjnych spotkań w rodzinnym gronie. Najbezpieczniej dla nas i naszych Bliskich będzie, jeśli spędzimy Święta w gronie tych, z którymi na co dzień mieszkamy.

  W przypadku nagłego zachorowania, dzięki technologiom teleinformatycznym, możemy w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej, nie wychodząc z domu. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, wiele placówek medycznych zmieniło organizację swojej pracy, a lekarze udzielają pacjentom pomocy za pośrednictwem teleporad.

  W razie nagłego zachorowania pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy:

  Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

  Podczas świąt oraz dni wolnych od pracy pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.

  Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności udzielają teleporad. Podczas teleporady lekarz wyda zalecenia dotyczące terapii, a także w razie potrzeby może wystawić e-zwolnienie oraz e-receptę.

  Jeżeli lekarz w trakcie telefonicznego wywiadu potwierdzi konieczność osobistej wizyty- taka wizyta się odbywa.

  Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

  Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

  W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

  WAŻNE! Pacjenci, którzy podejrzewają, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź inną placówką z oddziałem zakaźnym.

  Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć


  Znajdź najbliższą stację sanepidu lub szpital z oddziałem zakaźnym


  Pogotowie ratunkowe

  W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

  WAŻNE! Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

  Telefoniczna Informacja Pacjenta

  Przez cały świąteczny okres do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.


  Skontaktuj się z Telefoniczną Informacją Pacjenta  Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

  Konsultanci podpowiedzą również, jak skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, szpitalem czy punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

  Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer - (+48) 22 125 66 00.

  Pracownicy Opolskiego Oddziału NFZ kontaktowali się z kilkudziesięcioma lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej zarówno z powiatu Kędzierzyńsko - Kozielskiego jak i powiatów ościennych. Niestety żaden lekarz nie wyraził woli zabezpieczenia dyżurów na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Kędzierzynie - Koźlu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-04-12 12:55:17 [5.173.33.*] id:1595912  
  Król Forum: Napisał postów [1293], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Ognista woda zdrowia doda. To moje motto ✌️

  Nick:
  Treść: