• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1954
  • Dodano: 2020-04-08 / 15:18
  • Komentarzy: 2

Cmentarze nie zostaną zamknięte, ale za wybranie się tam można dostać mandat

 
 
Cmentarze nie zostaną zamknięte, ale za wybranie się tam można dostać mandat
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Zakład Komunalny poinformował, że nie będzie zamykał cmentarzy. Mimo wszystko apeluje o nieprzychodzenie na groby bliskich w czasie epidemii oraz informuje, że za taki czyn grozi nam mandat.


Wizyta na cmentarzu to dla wielu osób rytuał przy okazji świąt, także tych najbliższych. Tymczasem Policja oraz Straż Miejska nawołują, aby takich wizyt unikać, ponieważ za niedostosowanie się do nowych zasad może nas spotkać mandat karny.

Do tej pory wszystkie cmentarze komunalne w Opolu są otwarte i służby porządkowe nie odnotowują wyjątkowo wzmożonego ruchu, ale przed nami świąteczny czas. Administrator opolskich cmentarzy - Zakład Komunalny, nie chce zamykać cmentarzy, ale gorąco apeluje - w trosce o zdrowie mieszkańców - aby w czasie epidemii odstąpić od tradycyjnego zapalania zniczy i wizyt na grobach najbliższych.

Ostatnio nałożone przez rząd restrykcje, które zakazują wizyt w parkach, bulwarach i innych tego typu miejscach nie obejmują wprost wizyt na cmentarzach. W teorii jeśli nekropolia jest otwarta, obywatele mają prawo poruszać się po jej terenie. Tymczasem powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, niektórzy zarządcy cmentarzy w kraju zamknęli je lub ograniczyli dostęp.

Mimo, że nie ma zakazu poruszania się po nekropoliach, to policjanci będą decydować, czy taka wizyta zalicza się do osobistych potrzeb osób, które wybrały się odwiedzić bliskich zmarłych. - Policja zaczęła z kolei karać odwiedzających mandatami uznając, że wizyta na grobach zmarłych nie jest pierwszą potrzebą ani bytową, ani zdrowotną, więc można nakładać mandaty, na tych którzy mimo obowiązującej sytuacji epidemicznej decydują się na wizytę na cmentarzu - czytamy na stronie Zakładu Komunalnego.

- Nie można jednocześnie wykluczać, że w najbliższym czasie zostanie wprowadzony obowiązek zamknięcia nekropolii oraz zakazany wstęp na nie. Zbliżają się bowiem Święta Wielkiej Nocy. Pewnym więc jest, że Opolanie, tak jak wszyscy Polacy, będą chcieli odwiedzić groby swoich bliskich. Rząd z jednej strony nie chce tego uniemożliwiać, ale "mocno" analizowany jest wariant, czy masowe wizyty na cmentarzach nie spowodowałyby szerszej transmisji koronawirusa - informuje Zakład Komunalny.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-04-09 20:01:46 [5.173.32.*] id:1595703  
tippmann: Napisał postów [5675], status [VIP] Reputacja
jakiś zapchlony kundel będzie decydował?!!!

Nick:
Treść:
2020-04-09 15:58:22 [89.67.187.*] id:1595687  
emsi: Napisał postów [1501], status [zrobił/a karierę] Reputacja
A kaczyjuch będzie ukarany mandatem jak 10 kwietnia będzie stał na drabince ze zniczem lub pojedzie na Wawel?

Nick:
Treść: