• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2516
  • Dodano: 2020-03-30 / 09:20
  • Komentarzy: 2

  Opolscy przedsiębiorcy składają wnioski o odroczenie składek w ZUS

  Opolscy przedsiębiorcy składają wnioski o odroczenie składek w ZUS

  (Fot. Dżacheć)

  W całym kraju przedsiębiorcy i samozatrudnieni złożyli już ponad 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W województwie opolskim zaledwie w ostatnich 10 dniach na taki krok zdecydowało się 456 firm.

  Przedsiębiorcy chętnie korzystają z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. To ewidentne udogodnienie dla firm w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

  - Z naszych danych wynika, że od 16 marca do minionego piątku wpłynęło do opolskich placówek ZUS 456 wniosków o pomoc, gdzie w uzasadnieniu wskazano epidemię koronowirusa. Najwięcej, bo 425 wniosków dotyczyło odroczenia terminu płatności składek, 13 przedsiębiorców prosiło o zawarcie układów ratalnych, a pięciu o umorzenie należności - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  W województwie opolskim działa obecnie 56,2 tys. przedsiębiorców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne. Każdy z nich powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej.

  Chodzi o elementy tzw. tarczy antykryzysowej. Da ona jeszcze większe możliwości. Ważną ulgą byłoby zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy będą mogli być zwolnieni z opłaty prolongacyjnej. Takie pozytywy podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, która radzi wszystkim pracodawcom poczekać na ostateczny kształt ustawy o tarczy antykryzysowej.

  Opolski ZUS przypomina, że uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

  Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego, a zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-03-30 13:35:27 [83.22.103.*] id:1595073  
  noc_nick: Napisał postów [121], status [wyjadacz] Reputacja
  Sprostowanie l.m. *bandom

  Nick:
  Treść:
  2020-03-30 13:33:32 [83.22.103.*] id:1595072  
  noc_nick: Napisał postów [121], status [wyjadacz] Reputacja
  Gdyby założyć, że te 456 wniosków dotyczyło tylko jednoosobowych firm to: 1431złx456 wniosków = 652536 zł /miesiąc. Nie wiem czy ta kwota wystarczałaby na utrzymanie budynku ZUS z całą bandą pracowników przez miesiąc ? Ale ZUS to pikuś , zobaczymy jak spadną wpływy z podatków. Pazerne państwo, które na dzień dobry dowala 17% dochodowego i 23% VATu czyli 40-sto procentowe podatki, chyba teraz odczuje swoją chciwość ?

  Nick:
  Treść: