• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2946
  • Dodano: 2020-01-28 / 10:33
  • Komentarzy: 2

Oferta pracy obowiązkowo z propozycją wynagrodzenia. Czy propozycja ustawy wejdzie w życie?

 
 
Oferta pracy obowiązkowo z propozycją wynagrodzenia. Czy propozycja ustawy wejdzie w życie?

(Fot. Archiwum)

Oferta pracy obowiązkowo z propozycją pensji to propozycja, którą złożył w Sejmie opolski poseł Koalicji Obywatelskiej - Witold Zembaczyński. Poselski projekt ustawy o zmianie w Kodeksie Pracy trafił na I czytanie do Sejmu.


Projekt autorstwa Witolda Zembaczyńskiego wpłynął do Sejmu w połowie grudnia 2019 roku. Opolski poseł Koalicji Obywatelskiej chce, by oferty pracy, które wystawia pracodawca zawierały kwotę, za którą będzie zatrudniony pracownik. Według autorów projektu ustawy, nie podawanie przez pracodawców kwoty zarobków uderza najmocniej w młodych pracowników i kobiety.

Podstawowe zmiany dotyczą artykułu 18, który teraz otrzyma brzmienie: "Pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, uwzględnia w niej kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto". - W przypadku, w którym wskazuje się minimalną i maksymalną
wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto, w informacji o możliwości zatrudnienia umieszcza się wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji - czytamy w punkcie kolejnym.

- Wynagrodzenia to w Polsce temat tabu. Ze względów kulturowych bardzo rzadko możliwa jest rozmowa między samymi pracownikami na ten temat. Rekruterzy i pracodawcy uznają często pytanie dotyczące wynagrodzenia, jednej z podstawowych dla poszukującej zatrudnienia osoby kwestii, za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

W przeciwieństwie do wielu państw członkowskich Unii Europejskiej w Polsce nie przyjęły się ani zwyczajowe, ani prawne środki rozpowszechniania informacji o wynagrodzeniach. - W odróżnieniu od państw skandynawskich, obywatele Polski nie mogą uzyskać drogą urzędową informacji o zarobkach innych osób (opracowanych np. na podstawie zeznań podatkowych). W efekcie newralgiczna kwestia zarobków staje się przedmiotem podejrzeń i konfliktów - czytamy dalej.

By dać czas pracodawcom do przystosowania się do nowych regulacji, wejście w życie ustawy zaplanowano na dzień 30 lipca 2020 roku.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-01-28 23:23:51 [31.60.18.*] id:1589949  
liberty: Napisał postów [2081], status [Szycha] Reputacja
Tak powinno byc bo juz dawno skończyły sie czasy gdy zasrany pracodawca głupio pytał "ile by pan chciał zarabiac" a w koncu i tak dawał gowniana płace minimalna...Nie wspomne juz o tym jak ciężko było sie doprosić o cos wiecej niż żałosne pół etatu...

Nick:
Treść:
2020-01-28 18:06:21 [83.22.116.*] id:1589921  
noc_nick: Napisał postów [121], status [wyjadacz] Reputacja
Ale ten Witold pomysłowy, jak on ciężko musiał myśleć, aby wpaść na taki pomysł. I jaka tu jest troska o obywateli. Witoldzie, a może zamiast zajmować się pierdołami ,ty i twoi kolesie mogliby coś zrobić dla ludzi, którzy rzeczywiście ciężko pracują utrzymując swoje rodziny i niestety oddając też dużą część swoich ciężko zarobionych pieniędzy na takich genialnych myślicieli jak ty.Co myślisz o zrównaniu kwoty wolnej od podatku to tej, którą mają twoi kolesie z Wiejskiej? Nie sądzisz , że byłoby to sprawiedliwe, aby każdy obywatel miał taką kwotę ? Może ulżyłoby trochę ludziom i rzeczywiście byłaby to realna pomoc?

Nick:
Treść: