• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 9201
  • Dodano: 2020-01-25 / 13:09
  • Komentarzy: 0

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadzili nowatorską operację ratującą życie

 
 
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadzili nowatorską operację ratującą życie

(Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu )

Operację ratującą życie przeprowadzili lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjent, który cierpiał na ostre niedokrwienie jelit czuje się bardzo dobrze.


Taki zabieg został przeprowadzony w województwie opolskim po raz pierwszy. Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej razem z dr n. med. Jackiem Hobotem oraz z zespołem specjalistów przeprowadzili u 54-letniego pacjenta z niedokrwieniem jelit operację wykonania by-passa od aorty do tętnicy krezkowej górnej.

To była operacja ratująca życie, gdyż ostre niedokrwienie jelit należy to stanów bezpośredniego zagrożenia życia. - Od wielu lat cierpiałem na bóle brzucha, początkowo niezdiagnozowane. Schudłem ponad 30 kilogramów, od dwóch lat nie mogłem normalnie jeść, byłem odżywiany pozajelitowo - wyjaśnia 54-letni pacjent.

- Diagnostyka ostrego niedokrwienia jelit jest bardzo trudna - potwierdza prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. - Na to schorzenie narażone są zwłaszcza osoby z miażdżycą.
W przypadku pana Radosława niezbędna była skomplikowana operacja wstawienia bypassu łączącego aortę z tętnicą krezkową górną. Tętnice krezkowe - górna i dolna - to naczynia odpowiedzialne za zaopatrzenie jelit w krew.

- To była jedyna opcja, aby przywrócić prawidłowe ukrwienie jelit u pacjenta, a choroba doprowadziła już do powikłań - dodaje dr Jacek Hobot, zastępca kierownika oddziału. - Bypass to pewnego rodzaju pomost łączący aortę brzuszną z tętnicą krezkową górną, dzięki czemu uzyskaliśmy prawidłowy przepływ do jelit. Teraz powinny normalnie funkcjonować, a chory wróci do zdrowia.

Nasi lekarze przeprowadzili pierwszą taką operację w regionie. W kraju wykonuje się takich operacji niewiele ze względu na trudność i powikłania prowadzące do martwicy jelit. Pacjent po operacji czuje się dobrze.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".