• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 7015
  • Dodano: 2020-01-25 / 13:14
  • Komentarzy: 4

Jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej? O czym zapominamy?

 
 
Jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej? O czym zapominamy?

(Fot. Dżacheć)

 <i>(Wyjątki to strefy ruchu i strefy zamieszkania wyznaczone na drogach wewnętrznych, gdzie obowiązują jednoznaczne przepisy.)</i>

(Wyjątki to strefy ruchu i strefy zamieszkania wyznaczone na drogach wewnętrznych, gdzie obowiązują jednoznaczne przepisy.)

Najczęściej zapominamy, że droga wewnętrzna, którą spotykamy głównie na osiedlach nie jest już drogą publiczną i obowiązuje na niej szereg odrębnych przepisów. Czy na takiej drodze możemy jeździć pod wpływem alkoholu?


Cały czas droga, ale jednak "wewnętrzna". Okazuje się, że dobrze nam znany znak zmienia bardzo wiele, jednak zapominają o tym kierowcy i...donosiciele. Przede wszystkim strefa, gdzie znajduje się "droga wewnętrzna" odbiera naszej drodze wiele przywilejów, ale również odbiera pewne obowiązki kierowcom. Jakie?

Najczęstszym zdarzeniem, które wynika z nieznajomości przepisów jest wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu drogi wewnętrznej z publiczną, co w konsekwencji często kończy się co najmniej kolizją. Wiadomo, że w sytuacji, gdy nie ma oznakowania i zbliżamy się do równorzędnego skrzyżowania obowiązuje nas zasada prawej ręki. Nie w przypadku, gdy chociaż jedno z aut znajduje się na drodze wewnętrznej. Warto wiedzieć, że na drodze wewnętrznej nie obowiązuje większość przepisów, które znajdziemy w kodeksie drogowym.

Skrzyżowanie dróg, gdzie jedna z ulic jest drogą wewnętrzną nie "unieważnia" znaków zakazu, jak to ma miejsce na skrzyżowaniach dróg publicznych. W tym wypadku nieznajomość przepisów możemy odczuć mocno po kieszeni, kiedy zatrzymamy się w miejscu niedozwolonym, lub wyprzedzimy jakiś pojazd na zakazie wyprzedzania.

Droga publiczna nie zawsze opatrzona jest charakterystycznym białym znakiem. W myśl ustawy - Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi - czytamy. Jeśli więc krążymy po jakiejś drodze, gdzie nie mamy pewności do jakiego rodzaju dróg ją zaliczyć, nie widać też znaków drogowych, może okazać się, że jedziemy właśnie po "drodze wewnętrznej".

Na drodze wewnętrznej, co do zasady nie powinniśmy spotkać znaków drogowych. Dozwolone są znaki informujące o jakimś zakazie bądź nakazie, jednak w przypadku, kiedy uprzejmy sąsiad doniesie na nas do służb, przestrzeganie takich znaków nie będzie egzekwowane. Można tutaj podać również przykład, gdzie parkujemy na drodze wewnętrznej tuż obok ustawionego przez zarządcę znaku "zakaz parkowania". Nie polecamy testować nerwów zarządców, jednak warto wiedzieć, że policja lub straż miejska nie ma podstaw do ukarania nas mandatem. Oczywiście inaczej jest, kiedy nasze zachowanie spowoduje zagrożenie, wtedy może okazać się, że w przepisach znajdzie się punkt, który pozwoli ukarać łamiącego przepisy kierowcę.

Przepisy mówią, że na drodze wewnętrznej obowiązują zasady ruchu drogowego "w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób". Oznacza to, że teoretycznie nie musimy skrupulatnie pilnować licznika prędkości, jednak nabierając dużych prędkości na zwykle wąskich i małych uliczkach wiąże się ze stwarzaniem zagrożenia.

Co w przypadku, gdy podczas jazdy drogą wewnętrzną doprowadzimy do zdarzenia drogowego, lub zniszczymy mienie wjeżdżając samochodem w czyjeś ogrodzenie? Wtedy musimy się liczyć z tym, że nasza sprawa znajdzie się w sądzie. Przypadki, kiedy funkcjonariusze ruchu drogowego karzą kierowcę mandatem w takiej sytuacji są niezwykle rzadkie.

Jeśli ktoś jednak liczył, że na drodze wewnętrznej może np. przestawić auto po mocno zakrapianej imprezie lepiej niech rozczaruje się już w tym momencie. Takie zachowania reguluje Kodeks karny, który jednoznacznie mówi, że jeśli ktoś prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-01-26 05:55:51 [145.129.118.*] id:1589728  
Honda84: Napisał postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
Pod wpływem alkoholu to można jeździć zadem na klopie i nigdzie indziej.Nie piszcie takich nagłówków bo to jest poziom -1.

Nick:
Treść:
2020-01-25 13:21:25 [37.248.163.*] id:1589708  
Król Forum: Napisał postów [778], status [stały bywalec] Reputacja
Król parkuje gdzie chce.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
2020-01-25 15:16:24 [78.10.242.*] id:1589713  
alpin32: Napisał postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
A także każdy król nie grzeszy rozumem.
2020-01-25 17:41:40 [89.67.16.*] id:1589721  
neo: Napisał postów [1251], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Klul palkuje lowelek w logu pokoju chyba...