• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2623
  • Dodano: 2020-01-20 / 11:26
  • Komentarzy: 2

  Powitajmy najbardziej depresyjny dzień w roku. Dziś "Blue Monday"

  Powitajmy najbardziej depresyjny dzień w roku. Dziś "Blue Monday"

  (Fot. Archiwum)

  Drażni Cię dzwoniący rano budzik, a może właśnie dziś zaspałeś do pracy? Otaczają Cię złe myśli, wizja niezrealizowanych postanowień, a może odczuwasz smutek i obojętność? Nic dziwnego, bo właśnie dziś jest na to czas.


  Pojęcie Blue Monday wymyślił brytyjski psycholog Cliff Arnal, według jego obliczeń to właśnie dziś, 20 stycznia wypada najbardziej depresyjny poniedziałek roku. Ile w tym prawdy - nie wie nikt, jednak ten dzień na stałe został wpisany do kalendarza nietypowych "świąt".

  Na obliczenia Brytyjczyka miała wpływ m.in. długość dnia i czas nasłonecznienia, innymi czynnikami były emocje, które opadły po świętach Bożego Narodzenia, koniec terminu płatności kredytów dotyczących zakupów świątecznych. Pod uwagę wzięto też czynniki psychologiczne, ponieważ wiele z nas po 3 tygodniach od rozpoczęcia nowego roku sprawdza już efekty realizacji planu "Nowy rok, nowa ja" idzie zgodnie z założeniem. Na dodatek warto wspomnieć, że to właśnie poniedziałek należy do najbardziej nielubianych dni w tygodniu.

  Mimo, że naukowcy kwestionują obliczenia brytyjskiego uczonego i zaliczają "Blue Monday" do typowego "fake newsa", to terminologia ta świetnie sprawdza się w marketingu. Przecież nic tak nie poprawia humoru i nie wyciąga z depresji jak...zakupy!

  Ludzie bardzo łatwo ulegają presji i mimowolnie często dostosowują swoje zachowania a nawet samopoczucie do panujących trendów. Na sam dźwięk "Blue Monday" od razu szukają w sobie gorszego samopoczucia, bądź zaczynają szukać podstaw do tego, by poniedziałek 21 stycznia był faktycznie dniem pełnym szarości i smutku.

  Tymczasem po przeczytaniu artykułu społeczność podzieli się na tych, którzy momentalnie zaczną doszukiwać się w tym dniu jego drugiej, czarnej wersji, bądź takich, którzy znajdą mnóstwo argumentów by obalić mit niebieskiego poniedziałku, a wieczorem położą się spać z uśmiechem na twarzy.

  Już 2 lutego będziemy obchodzić kolejne nietypowe święto, to "Dzień pozytywnego myślenia".

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-01-20 16:24:02 [89.67.187.*] id:1589405  
  emsi: Napisał postów [1749], status [Szycha] Reputacja
  Blue mondey to pikuś my Polacy to mamy ciągle blue year a nie tam jakiś jeden mondey.

  Nick:
  Treść:
  2020-01-20 15:59:02 [5.173.81.*] id:1589400  
  chrząszcz: Napisał postów [4952], status [VIP] Reputacja
  każdy pretekst jest dobry... pić albo nie pić, oto jest pytanie

  Nick:
  Treść: