• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5757
  • Dodano: 2020-01-03 / 16:46
  • Komentarzy: 27

Opłaty za śmieci mogą wzrosnąć jeszcze o połowę. Miasto nie wie tylko co powiedzieć Opolanom

 
 
Opłaty za śmieci mogą wzrosnąć jeszcze o połowę. Miasto nie wie tylko co powiedzieć Opolanom

(Fot. Dżacheć)

Wszystko wskazuje na to, że monopol na wywóz śmieci przez firmę Remondis sprawi, że władze miasta będą musiały podpisać umowę narzucającą kuriozalną kwotę odbioru odpadów.


O problemach Miasta Opola z Remondisem i kryzysowej sytuacji pisaliśmy wczoraj. Wszystko wskazuje na to, że władze miasta zostały postawione w sytuacji bez wyjścia. Jak przyznaje wiceprezydent miasta Opola, Przemysław Zych - nie ma planu "B".

- Sytuacja w której się znajdujemy jest na pewno sytuacją kryzysową. Co się zadziałało, że 28 listopada na radę miasta Remondis przedkłada uchwałę z proponowanymi stawkami, mija kilka dni i kwota którą przedstawia Remondis może skutkować, że ta opłata może wzrosnąć do nawet 30 zł od osoby - mówi prezydent Zych.

- Kalkulując stawki które przedstawiliśmy 28 listopada konsultowaliśmy z firmą kwestię tego, jakie mogą nastąpić wzrosty cen. Zostały te kwoty ustalone na 360 zł i takie uwzględniliśmy. 28 listopada uchwała zostaje podjęta przez radę miasta, mija kilka dni i otrzymujemy komunikat: "Pobite Gary", czyli nagle z kwoty 360 zł robi się kwota między 450 a 550 zł - słyszymy.

Władze miasta informują, że w trosce o mieszkańców nie mogą podpisać umowy, bo nie wiedzą na jakiej podstawie zostały wyliczone nowe kwoty. Mimo tego, brak alternatywy w kwestii odbioru odpadów może okazać się niekorzystny dla Opolan. - Mamy prawo aby uzyskać pełna wiedzę w zakresie tego czym podyktowana jest ta kwota. Dziś z samego rana ponownie wysłaliśmy pisma do stron. Mamy świadomość że Remondis nie wycofa się że swoich decyzji a jedynie chciałbym móc przekazać mieszkańcom co się składa na tę cenę - dodaje Zych.

Czy mieszkańcy mogą się obawiać o odbiór śmieci? Miasto nie potrafi na to odpowiedzieć. Władze miasta wskazują, że taka sama sytuacja rozgrywa się w całej Polsce. Taka stawka obowiązuje również mieszkańców ościennych gmin. Jeżeli miasto podpisze umowę na nowych warunkach firmy Remondis koszt odbioru śmieci segregowanych wzrośnie z 19 zł (ustanowionych od stycznia 2020) do 30 zł oraz z 38 zł do 60 zł za odpady niesegregowane.

Kolejne rozmowy w tym temacie zostaną przeprowadzone 7 stycznia. Do sprawy wrócimy.
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia