• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 16163
  • Dodano: 2020-01-04 / 09:29
  • Komentarzy: 4

Wydano nadzwyczajny zakaz wstępu do lasu w obrębie Kędzierzyna-Koźla

 
 
Wydano nadzwyczajny zakaz wstępu do lasu w obrębie Kędzierzyna-Koźla
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 26 z 430 nadleśnictw. To stan na piątek 3 stycznia, który podały Lasy Państwowe. Wśród terenów objętych zakazem są kędzierzyńsko-kozielskie lasy.


Ustawa o lasach gwarantuje dostępność tych zielonych terenów dla wszystkich. W szczególnie określonych przypadkach nadleśnictwo może wydać zakaz wejścia do lasu. Zwykle takie restrykcje spowodowane są zagrożeniem pożarowym, opryskami chemicznymi lub zagrożeniem nadzwyczajnym. Obostrzenia podyktowane są zawsze by zapewnić bezpieczeństwo ludności lub po to by chronić przyrodę.

Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 26 z 430 nadleśnictw. Nie można wchodzić do lasu prawie w całym województwie lubuskim, gdzie przy terenach leśnych pojawiły się tablice informacyjne , które ostrzegają przed ASF. Z powodu występowania wirusa odwołano także VI edycję Zielonogórskiego Ultramaratonu Nowe Granice, a działkowcy nie mogą dostać się do swoich ogrodów, ponieważ droga prowadzi przez las.

Zagrożenie nadzwyczajne występuje tez w województwie wielkopolskim w okolicach Konina, w województwie podlaskim i...opolskim. W piątek 3 stycznia na mapie zakazów wstępu do lasu publikowanej przez Lasy Państwowe widzimy obszar Kędzierzyńsko-Kozielski obejmujący m.in. takie miejscowości wokół jak Reńska Wieś, Większyce, Mierzęcin, Kózki, Stara Kuźnia, Sławięcice.

Izba Rolnicza w Opolu i Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o problemie dotarcia ASF do województwa opolskiego rozmawiali pod koniec 2019 roku na specjalnie zwołanej konferencji. - Pojawienie się ASF na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego, to już sytuacja alarmowa. O ile w Lubuskiem jest kilkanaście stad, to już Wielkopolsce będzie dramat, który oznacza ekonomiczną zagładę wielu gospodarstw - tłumaczył w listopadzie 2019 roku Marek Froelich, Prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Celem Izby Rolniczej w Opolu jest edukacja społeczeństwa oraz uświadomienie, że fala hejtu, która rozlewa się w social mediach może tylko pogorszyć sprawę i ułatwić rozprzestrzenianie się choroby. - To wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy ASF zaczyna zbliżać się do granic województwa opolskiego - mówiono. Podkreślano przy tym, że osoby, które blokują sanitarny odstrzał dzików przybliżają zagrożenie gospodarcze dla całego województwa.

O zakaz wstępu do lasu w Kędzierzynie-Koźlu spytaliśmy rzecznika prezydenta miasta, co bardzo go zaskoczyło. Zaprzeczył także, aby takie informacje (o nadzwyczajnym zakazie wstępu do lasu) dotarły do władz miasta. - Również Nadleśnictwo Kędzierzyn-Koźle, które zawsze informuje nas o wszelkich zagrożeniach nie dało żadnego znaku. Ostatnio zakaz wstępu do lasu był związany z zagrożeniem pożarowym - wskazuje Piotr Pękała, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Jak informuje Nadleśnictwo Kędzierzyn - Zakaz na terenie Nadleśnictw został wprowadzony w marcu 2019 na wskutek szkód spowodowanych huraganowymi wiatrami w dniach 10-11 marca 2019.

Przypominamy, że za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-01-04 12:20:35 [188.123.205.*] id:1587876  
ombre: Napisał postów [17982], status [VIP] Reputacja
ASF roznoszą myśliwi.Dziki nie potrafią latać by cudownie przenieść ASF ze wschodu na zachód.Dzik nie wejdzie na fermę hodowlaną rolnikowi do obory.A często nachlane towarzystwo myśliwych łazi wszędzie a przestrzeganie procedur i higieny mają w d.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-01-04 22:25:05 [89.67.3.*] id:1587906  
kolorowo: Napisał postów [185], status [starszy wyjadacz] Reputacja
To tylko pretekst, żeby moc zarzynać bezkarnie zwierzęta i dowartościować psychopatyczne ego
2020-01-04 10:04:36 [89.67.3.*] id:1587870  
kolorowo: Napisał postów [185], status [starszy wyjadacz] Reputacja
Będzie odbywać się masowy mord zwierząt .... na terenie całego kraju!!!!!

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-01-04 15:14:57 [89.64.57.*] id:1587892  
Aga_Ko: Napisała postów [77], status [rozkręcił się] Reputacja
Tak i "nie jedzmy mięsa" nic tu nie pomoże.