• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6090
  • Dodano: 2019-11-28 / 21:40
  • Komentarzy: 25

  Podwyżki stały się faktem. Wszystkie zmiany przyjęte przez radnych

  Podwyżki stały się faktem. Wszystkie zmiany przyjęte przez radnych

  (Fot. Dżacheć)

  Władze miasta sugerują, że Opolanie powinni docenić fakt, że przez wiele lat podatki nie były podnoszone. Tymczasem miasto poradzi sobie z rosnącą płacą minimalną, smogiem czy podwyżkami w oświacie poprzez podniesienie podatku, cen za wywóz śmieci czy opłat za parkowanie.


  Rada Miasta Opola przyjęła wszystkie propozycję zmian uchwał dotyczących opłat. Zapowiadane wcześniej podwyżki za wywóz śmieci, podwyżka podatku od nieruchomości czy kuriozalne ceny za parkowanie w strefie stały się faktem. Radni dyskutowali w tych tematach do późnych godzin wieczornych.

  Pierwszym podjętym tematem było podniesienie stawek podatkowych. Radni mieli wątpliwości, czy tak wysoki skok nie jest nadużyciem wobec mieszkańców. Władze miasta chcą tym sposobem zgromadzić do budżetu ponad 5 milionów złotych, które mają posłużyć m.in. do załatania dziury, którą spowodują podwyżki dla nauczycieli czy wyższa płaca minimalna.

  - Jesteśmy zmuszeni do tego, aby podnieść stawki podatkowe na rok przyszły. Jest to związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom, jakie mogłyby mieć miejsce, m.in. z wykonaniem budżetu Miasta Opola. Ogólny wzrost będzie na poziomie około 4 procent, co da kwotę około 5,5 mln złotych - słyszymy.

  - Czy rozważaliście politykę dochodzenia do tych stawek które są proponowane powoli? Skok jest radykalny, można było go rozłożyć w czasie. Warto byłoby zrobić wszystko, by nie podwyższać tych podatków i nie korzystać z kieszeni mieszkańców - podkreślał radny Tomasz Kaliszan.

  Radny Przemysław Pospieszyński zaznacza, że podwyżki dla nauczycieli powinny być zapewnione przez rząd. - To kuriozalne, że musimy podnieść podatek od nieruchomości, by zapłacić nauczycielom. Mówienie, że podwyżka nie jest skokowa, bo przez wiele lat nie podnosiliśmy cen jest lekkim nadużyciem. Obecnie mieszkańcy płacą 2 grosze mniej niż ustawowe maksimum. Apelujemy, by te stawki zmniejszyć - mówił radny Przemysław Pospieszyński.

  Tymczasem prezydent podkreśla, że ten sposób działania jest stopniowy, z uwagi na to, że nie planuje się podwyżek w kolejnych latach. - Te pieniądze trafią do budżetu miasta i będą pokrywać różne wydatki, w tym oświatę. W sytuacji kiedy nie było takiej potrzeby to tych podwyżek nie było, udało się to przez cztery poprzednie lata. Nie chcemy w kolejnych latach znów podnosić cen, dlatego tak jak radny Kaliszan mówi, chcemy to zrobić stopniowo - mówi prezydent Wiśniewski.

  Radni podjęli także zmianę w uchwale o opłacie za wywóz śmieci. Tutaj Opolanie musza liczyć się ze 100 procentowym wzrostem cen. Podkreślić można, że 4 osobowa rodzina nie segregująca śmieci, w skali roku zapłaci ponad 900 zł więcej.

  Aktualnie za wywóz śmieci segregowanych mieszkańcy Opola płacą 13 złotych, a za zmieszane 20 złotych. Po zmianach będzie to średnio dwa razy więcej. Od 1 stycznia 2020 roku Opolanie zapłacą 19 złotych za wywóz odpadów segregowanych i dwa razy tyle za śmieci zmieszane. 15 radnych poparło projekt, 9 było przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu.


  Miasto zwiększa kwoty za parkowanie, by mieszkańcy przesiedli się do autobusów. Radni wskazują, że zmechanizowanym Opolanom brak alternatywy.

  Powiększenie strefy płatnego parkowania to koszt dla miasta dodatkowych 200 tysięcy złotych, plus amortyzacja. Prezydent miasta zauważył, że sami mieszkańcy proszą o powiększenie strefy ze względu na przejezdnych, którzy zajmują miejsca parkingowe uniemożliwiając rotację samochodów na parkingu. Radni nie są tego samego zdania.

  - Tworzymy mechanizm, który daje nadzieję na to, że ta inwestycja się zwróci. Dziś przy takiej stawce, nikt nie garnie się do zakupu gruntu i budowania parkingów podziemnych. Musimy wywołać taki mechanizm, w którym cena parkowania będzie taka, że będzie opłacało się tworzyć miejsca parkingowe o charakterze kubaturowym - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Jednocześnie prezydent jest przeciwny uprzywilejowaniu osób mieszkających w centrum poprzez tanie abonamenty, które wzrosną nawet trzykrotnie. - Ci, którzy tu mieszkają poruszają się po strefie samochodem, to nonsens. Nie ma potrzeby, by poruszali się po strefie i zajmowali w niej miejsca parkingowe. Ruch to zdrowie - dodaje.

  - Zwiększenie rotacji powoduje, że więcej aut będzie poruszało się po strefie oraz to, że będą generować więcej smogu - wskazuje Tomasz Kaliszan. - Dziś samochody jeżdżą, bo szukają miejsc parkingowych. My chcemy sprawić, by ludzie zamiast samochodu wybierali autobus albo rower. Dziś karzemy tych, co jeżdżą autobusem, oni płacą więcej niż osoby które jadą autem i płacą za miejsce parkingowe - wskazuje prezydent.

  Radni wskazują, że komunikacja miejska w Opolu w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia. Nie ukrywa się również faktu, że w umowie z nowym podziemnym parkingiem jest miejsce na podwyższenie opłat za parkowanie, co wydaje się być nieodłącznym zabiegiem galerii po podwyżce. Póki co Opolanie będą zmuszeni wydać więcej za parkowanie, ponieważ na tę chwilę brak jest alternatywy w postaci centrum przesiadkowego.

  Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wskazuje, że podwyżka cen za parkowanie i poszerzenie strefy nie tylko "wypędzi" niepotrzebny ruch z miasta, ale też pozwoli uzbierać środki na wzmocnienie i unowocześnienie taboru komunikacji miejskiej.

  Radni przyjęli projekt uchwały większością 15 głosów za, 8 przeciw, 1 wstrzymujące się.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-11-29 08:26:16 [188.146.227.*] id:1585704  
  arta26: Napisał postów [1443], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  I teraz macie, wybraliście PiS. Każdy człowiek o normalnym rozumie wie że jak rząd obiecuje 500 plus, 13 dla rencistuw i wyższy płacę ( mowa o urzedasach) to te pieniądze nie idą z Warszawy tylko każda gmina, powiat płaci że swoich. Więc nic tu dziwnego że podatki i wszystko idzie do GÓRY.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2019-11-29 08:44:30 [90.156.124.*] id:1585708  
  siostra_brygida: Napisała postów [47415], status [VIP] Reputacja
  Opłaty za wywóz śmieci w naszym woj. są najwyższe w skali kraju, to tak na marginesie....
  2019-11-29 16:47:39 [178.252.16.*] id:1585737  
  Mirexx: Napisał postów [504], status [rozpisany/na] Reputacja
  Bzdura, jesteśmy w środku jak większość województw, ale spadniemy niżej. W łodzi opłaty podniesiono ponad 300%. najpierw poczytaj zanim coś walniesz.
  2019-12-01 18:51:47 [90.156.124.*] id:1585834  
  siostra_brygida: Napisała postów [47415], status [VIP] Reputacja
  Do mirexx czy jak on tam sie nazywa; Art. Jacka Frączyka z 21.08.2019 w money pl "Wywóz śmieci drożeje błyskawicznie. Ale nie wszędzie. Mapa śmieciowej drożyzny". Zamiast napinać się przeczytaj.
  2019-11-30 21:28:14 [83.4.251.*] id:1585800  
  jacek0667: Napisał postów [1050], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  A ja tam dzwonię do Banasia. On załatwi że nie będzie podwyżki. O !

  Nick:
  Treść:
  2019-11-29 01:22:29 [77.234.46.*] id:1585675  
  Drifter001: Napisał postów [441], status [maniak] Reputacja
  Mam bardzo konkretną propozycję dla Naszego Prezydenta i dla Urzedników z Ratusza. Wiem jak uniknąć podwyżek i jeszcze DUUUUUUŻO na tym ZAROBIĆ."Osoby' z Izraela powiedziały mi, że mam Genialne Pomysły.Natomiast Ratusz nie chce ich nawet wysłuchać.Co prawda pisze tam o nich, ale nie zostałem jeszcze zaproszony na rozmowe gdzie ujawniłbym wszelakie ważne fakty.Zastanawiam sie czy Nasz Prezydent się mnie nie obawia..Albo może, że nie umiem oficjalnie pisać.Mam coś takiego jak Zespół Aspergera i nie do końca Rozumiem wszelkie zawiłości oficjalnego jezyka i etykiety.Tej, która obowiązuje w Polsce.Pytam róznych ludzi, ale nikt mi nie odpowieda.Echo, Głucho i TOTALNA Ignorancja. Co wiecej mam też pomysły Strategiczne i na przyszłość. Dużo zmian przed nami i ROBOTY wiele namieszają.O nich tez coś wiem.Ale to chyba nie interesuje nikgo -nic a nic.A szkoda, bo Polaki to starszne ofermy i ofiary swego egoizmu.((( Może 24opole jakoś Pomyśli Pozytywnie ))) co z tym fantem zrobic ?? Bo chyba NIEjest tak bezpiecznie jakby to mogło siœ teraz jawić. Wymiera europa a Polska już szczególnie..((( DNA słabe ))).A co słabe to NATURA BEZWZGLĘDNIE i BRUTALNIE ELIMINUJE za pomocą swoich ludzi i ich TECHNOLOGII.A tu mam wrażenie ani ludzi ani Technologii. Może warto przynajmniej sie zaciekawić zanim Wam krzywdę zrobią...??? Na Morzu Chinskim 2 Atomówki albo najpewniej Wodorówki Explodowały.Pare dni temu.. Wie ktoś po co ? Bo jak Submarine się psuje to tylko jedna Explozja a nie 2 po sobie.Dużo zagadek ostatnio coś, i wiem, ze Opole niekoniecznie w "Strefie Komfortu".Tylko, że Ratusz jakby tej strefy nie chciał za nic opuścić. Jak dzieci co sie boją NOVEGO co nie znają. A ja znam i potwierdzam, ze to STRASZNE, ale da się z tym "dogadać" i jakoś ODWAŻNIE do tego podejść.Ale to trzeba wyjść ze "Różowej strefy komfortu" No nie wiem..Nie wiem...Ale to Polaków gwałcą i mordują a nie na odwrót.No a jak DNA słabe to NATURA BEZWZGLĘDNIE i BRUTALNIE je ELIMINUJE za pomocą swoich ludzi i ich TECHNOLOGII. Akurat czy z Submarine REAL or fake, to też mam dowody na to, ze raczej REAL.Ale bazując na porzedbim Chińskim Teście z 2015.Jak tam okłamali, a są na to dowody, tu i tu trzeba to powaznie Traktować :-) Ciekawy czy będzie Pozytywna reakcja jakaś :-) Dobrze Wam życzę i Opolu też.Ale to trzeba sobie też dobrze życzyć.Nie wiem czy Ratusz dobrze sobie i Wam życzy.Na dziś dzień raczej zyczy żle i udowadnia to PODWYŻKAMI, które zupełnie niepotrzebne :-)Filmy na Temat [is.gd/NePUJC]+[[is.gd/A9u9jB]+[is.gd/Q5dJZ8]S].Korzystając z okazji...Przypominam o Jacku...Żeby było wiadomo, że polski Urzędnik boi się Bojownika :-) [is.gd/muCCyp]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2019-11-29 08:23:01 [217.173.195.*] id:1585700  
  wojtasoks: Napisał postów [5078], status [VIP] Reputacja
  I Ty też masz prawa wyborcze. Porażające.
  2019-11-29 23:12:12 [83.4.162.*] id:1585763  
  jacek0667: Napisał postów [1050], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Dżizas. No comment
  2019-11-29 16:13:30 [178.37.201.*] id:1585735  
  Rex: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
  Lista Hańby. Radni którzy stali się wrogami Mieszkańców Opola: Bonk Chwist Iszczuk Kasprzyk Kawecka Masnyk Matuszek Mielec Nawarecki Odeiga Pytlik Sowada Wilkosz Wiśniewska Wróbel. Zapamiętajmy te nazwiska. My Opolanie Nigdy więcej nie dajmy im pracy w naszym mieście!!! to szkodniki

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2019-11-29 16:16:34 [178.37.201.*] id:1585736  
  Rex: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
  Radni kłamią!!! Jest alternatywa obciążyć opłatami za parkowanie przyjezdnych to oni blokują Nasze miejsca parkingowe Dosyć tych kłamstw. Opłaty za śmieci zrobić stosując przelicznik zużytej wody. Po co nam tacy głupi bezradni radni.
  2019-11-29 23:10:42 [83.4.162.*] id:1585762  
  jacek0667: Napisał postów [1050], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  I obciążenia dla masonów, cyklistów i kogo jeszcze ?
  2019-11-29 00:41:40 [188.123.205.*] id:1585674  
  ombre: Napisał postów [18078], status [VIP] Reputacja
  Nikt nie zainwestuje w parkingi w Opolu.Opole jest zapchane samochodami tylko w godzinach pracy urzędów.Wystarczy urzędy usunąć z centrum miasta i już nie będzie problemu z zaparkowaniem.A dzięki podwyżkom za śmieci nasze lasy znów zapełnią się śmieciami które gminy będą usuwać na koszt mieszkańców.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2019-11-29 08:20:18 [217.173.195.*] id:1585699  
  wojtasoks: Napisał postów [5078], status [VIP] Reputacja
  Sporo pieniążków kosztowało by usunięcie urzędów z centrum. Poza tym trzeba robić wszystko żeby transport publiczny był coraz bardziej dostępny, wtedy urzędy w centrum nie będą problemu. Za śmieci teraz płacimy w formie podatku, kwestia wyegzekwowania od wszystkich płacenia tego podatku.
  2019-11-29 19:45:19 [89.67.11.*] id:1585749  
  Bywalec: Napisała postów [863], status [stały bywalec] Reputacja
  wystarczy zobaczyć parking przy pkp, ceny odstraszają i jest pusto, to na czym tutaj zarabiać
  2019-11-29 21:32:34 [178.43.220.*] id:1585760  
  Darogb: Napisał postów [325], status [pismak] Reputacja
  Ombre,i tu masz rację że w godz.urzedowania.Wystarczy popatrzeć na parking na rogu Reymonta A Ozimskiej(W podworku)mieszkańcy nie maja gdzie parkować A 90% aut to gryzipiurki z urzędów.Popoludniu prawie pusto
  2019-11-29 21:22:56 [188.147.42.*] id:1585759  
  Mario-Opole: Napisał postów [1245], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  I kto na tych tebili z rady miasta głosował ręka do góry! Wyborcom gratuluję wyboru, darmozjadom gratuluję wydymania wyborców... nauczka na przyszłość - zapamiętać pysk i nazwisko i nigdy więcej nie powtórzyć błędu

  Nick:
  Treść:
  2019-11-29 17:34:41 [178.43.202.*] id:1585740  
  opolaninn: Napisał postów [1586], status [Szycha] Reputacja
  Nie rozumiem ! Najwyższy budżet od wieków a tu podnoszą ceny o co chodzi ??

  Nick:
  Treść:
  2019-11-29 14:09:12 [89.204.130.*] id:1585726  
  Jerry: Napisał postów [3656], status [VIP] Reputacja
  Dobra zmiana 😂

  Nick:
  Treść:
  2019-11-29 07:57:13 [89.64.35.*] id:1585693  
  Mario1: Napisał postów [753], status [stały bywalec] Reputacja
  Kto te rade miasta wybieral niech skisnie.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2019-11-29 08:25:33 [217.173.195.*] id:1585703  
  wojtasoks: Napisał postów [5078], status [VIP] Reputacja
  Większość Opolan musiała by skisnąć:P
  2019-11-29 07:23:55 [31.60.6.*] id:1585683  
  M1974P: Napisał postów [12540], status [VIP] Reputacja
  😂😂😂💪💪💪 powoli duże o'pole pokazuje jak się mieszkańców traktuje😂😂😂😂😂

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2019-11-29 07:47:18 [165.225.72.*] id:1585688  
  dontomasso: Napisał postów [3523], status [VIP] Reputacja
  za kadencji arka opole przescignie cenowo najwieksze metropolie swiata
  2019-11-29 08:24:58 [217.173.195.*] id:1585702  
  wojtasoks: Napisał postów [5078], status [VIP] Reputacja
  I będzie sławne na cały świat, a celebryci którzy są snobami będą chcieli mieć tutaj swoje apartamenty:P
  2019-11-29 06:38:00 [165.225.72.*] id:1585678  
  dontomasso: Napisał postów [3523], status [VIP] Reputacja
  wystarczy nie inwestowac w nedzna oderke i jej stadion i juz zostanie pare milionow w kasie

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2019-11-29 08:23:55 [217.173.195.*] id:1585701  
  wojtasoks: Napisał postów [5078], status [VIP] Reputacja
  W drogi tez można nie inwestować. Jak ich nie będzie, to nie będzie jak jeździć po Oplu i temat się rozwiąże.