• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4281
  • Dodano: 2019-11-21 / 13:00
  • Komentarzy: 2

  Chorąży z Komprachcic uratował życie dławiącemu się dziecku

  Chorąży z Komprachcic uratował życie dławiącemu się dziecku

  (Fot.10blog Opole )

  Niezwykłą postawą godną naśladowania wykazał się chorąży Roman Frank z 91 Batalionu Logistycznego 10 Brygady Logistycznej , który uratował życie duszącemu się dziecku.


  W godzinach pozasłużbowych, w drodze z jednostki wojskowej do domu, młodszy chorąży Roman Frank zauważył duszące się dziecko, któremu bezskutecznie próbował pomóc jego ojciec.

  - Żołnierz szybko podbiegł w ich kierunku, a będąc w umundurowaniu polowym, szybko wzbudził zaufanie i natychmiast podjął czynności ratownicze - relacjonuje kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej w Opolu.

  Chorąży widząc sytuację poinformował, że posiada uprawnienia ratownika medycznego i przeprowadził szybki wywiad, który pozwolił mu na skutecznym udzieleniu pomocy duszącemu się dziecku. Żołnierz bez zastanowienia wziął dławiące się dziecko na ręce a następnie wykonał tzw. rękoczyn Heimlicha, który polega na wywarciu nacisku na przeponę, w celu sprężenia powietrza znajdującego się w drogach oddechowych i "wypchnięcia" obiektu znajdującego się w tchawicy.

  O tym, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane i nie ma konieczności przyjazdu medyków chorąży poinformował Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Mł. chor. Roman Frank służy w 91 Batalionie Logistycznym w Komprachcicach na stanowisku podoficera sztabowego. Od ponad 15 lat czynnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrożnicy, gdzie pełni funkcje strażaka, ratownika, kierowcy i dowódcy działań ratowniczych. Za swoją służbę w OSP został odznaczony m.in. tytułem "Wzorowy Strażak".  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-11-21 19:20:37 [5.173.88.*] id:1585217  
  tippmann: Napisał postów [6143], status [VIP] Reputacja
  chorąży zawsze zdąży

  Nick:
  Treść:
  2019-11-21 14:46:15 [217.173.195.*] id:1585186  
  wojtasoks: Napisał postów [5049], status [VIP] Reputacja
  No i właśnie po to przydałoby się żeby w szkołach, w programie nauczania, były lekcje pierwszej pomocy. Na przykład zamiast jednej lekcji religii.

  Nick:
  Treść: