• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2251
  • Dodano: 2019-11-19 / 09:17
  • Komentarzy: 4

Za 5 lat skończą się skuteczne antybiotyki? Kto jest winny?

 
 
Za 5 lat skończą się skuteczne antybiotyki? Kto jest winny?
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

O tym, że "kończą się" skuteczne antybiotyki, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje od blisko 10 lat. Naukowcy medyczni zgodnie przyznają, że wina leży po obu stronach - nadmiernego stosowania antybiotyków i uodpornianiem się bakterii.


W 2019 roku głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, w dalszym ciągu jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa jak i profesjonalistów medycznych. W poniedziałek 18 listopada rozmawiano o problemie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia powoli wracamy do ery przed-antybiotykowej, gdzie nie mamy leków przeciwbakteryjnych. W dzisiejszych czasach pacjenci wymuszają przepisywanie antybiotyku na lekarzach, lekarze też często przepisują antybiotyki "na wszelki wypadek". Przez błędy zarówno chorych, jak i lekarzy niedługo może dojść do sytuacji, że nie będzie można nam pomóc.

- Antybiotyki, to jedno z 50 największych odkryć medycyny. Antybiotyki są ofiarą własnego sukcesu, z tego powodu, ze bakterie nauczyły się je rozkładać. Nie ma nowych antybiotyków i nie bezie, bo nie są na razie odkryte. Mniej więcej za 5 lat szacuje się, ze nie będziemy mieli czym leczyć pacjentów z chorób o podłożu infekcyjnym. Antybiotyki należy używać tylko w momencie potwierdzonej mikrobiologicznie infekcji, nie brać ich na wszelki wypadek. Należy pamiętać, że infekcje górnych dróg oddechowych, które często nam teraz towarzyszą, to infekcje wirusowe, których nie wyleczymy antybiotykami, tylko miodem, mlekiem z czosnkiem - mówi dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, prof. nadzw. Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Tylko w zeszłym roku opublikowano listę 12 rodzin bakterii antybiotykoodpornych. Wśród nich jest między innymi odporny na leki szczep gruźlicy, który zabija około 250 tysięcy ludzi rocznie. Wśród odpornych bakterii znajdziemy też bakterie Acinetobacter, Pseudomonas i Enterobacteriaceae, odpowiedzialne za infekcje w szpitalach czy domach opieki.

"Pomogło sąsiadce" - to najgorsza droga, jaką możemy sobie wyobrazić chorując. Nigdy nie bierzmy pozostałości leków, które zostały nam w domu.

- Musimy antybiotyki szanować, bo bakterie są cały czas krok przed nami, one wymyślają mechanizmy oporności. Antybiotyków stosujemy za dużo, szczególnie lekarze, którzy przepisują je na choroby wirusowe. W Polsce są już szczepy Klebsiella, które kiedyś były naszą florą jelitową, a teraz są tak uodpornione na antybiotyki, że procent śmiertelności to 40-50 procent, my nie mamy szans. Inna bardzo groźna bakteria to New Delhi to superbakteria, która jest oporna na działanie wszystkich antybiotyków (nie można wyleczyć wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób) - dodaje Beata Mączyńska z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Naukowcy zwracają uwagę, że badania nad antybiotykiem są długotrwałe, to dziesięciolecia, a bakterie są o wiele szybsze. Warto więc wziąć sobie do serca słowa specjalistów i zadbać o nasze zdrowie prawidłowo. Szereg informacji oraz informacje na temat Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków można znaleźć pod adresem http://antybiotyki.edu.pl/.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-11-19 19:12:58 [5.173.88.*] id:1585042  
tippmann: Napisał postów [5649], status [VIP] Reputacja
winny jest tusk😉

Nick:
Treść:
2019-11-19 14:02:54 [68.235.60.*] id:1585020  
Smartsystems: Napisał postów [162], status [wyjadacz] Reputacja
----- is.gd/DzHhQ4 -----Zamiast leków i A-biotyków na śmieszne dolegliwości, polecam Metodę ----- Wim Hofa ----- Na te mniej śmieszne dolegliwości też działa. ((( Dyscyplina[ZDROWIE] ))) albo ))) kara[choroba] ((( Wybór wcale nie taki prosty aczkolwiek należy do Ciebie.Osobiście non-stop zdrowy na ciele.Tylko 1x cięzka choroba płuc "na własne życzenie". Nie byłem u lekarza od ponad 25 lat.Cięzką chorobę płuc przeczekałem sam w domu i bez ani 1 tabletki.Jedynie zanikła pewność czy przeżyje oraz czy będę po tym kiedykolwiek Zdrowy.Warto było przeżyć to niełatwe doświadczenie, bo to dodało Zaufania do Naturalnych Sił Obronnych Organizmu----- is.gd/L1pJ4W -----

Nick:
Treść:
2019-11-19 13:15:20 [5.173.48.*] id:1585018  
Papa Smerf: Napisał postów [602], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
niedługo wyginiemy...

Nick:
Treść:
2019-11-19 10:28:53 [188.146.162.*] id:1585011  
xls: Napisał postów [69], status [rozkręcił się] Reputacja
Czy bakterie uodparniaja się również na naturalny antybiotyk w postaci czosnku?

Nick:
Treść: