• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1321
  • Dodano: 2019-10-17 / 19:03
  • Komentarzy: 0

Oszuści "na ZUS" aktywni w internecie. ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

 
 
Oszuści "na ZUS" aktywni w internecie. ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami

(Fot. Archiwum)

Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustwami. ZUS apeluje, by nie otwierać i nie odpowiadać na podejrzane maile, które są rzekomo korespondencją z Zakładu, a dodatkowo warto zwrócić uwagę na adres nadawcy.Oszustwo "na ZUS" jest w modzie. Po kilku miesiącach spokoju internetowi naciągacze ponownie się uaktywnili. ZUS apeluje, by nie otwierać i nie odpowiadać na podejrzane maile, które są rzekomo korespondencją z Zakładu.
W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju otrzymała maile
z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE - Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład.

- Jeśli dokładnie przyjrzymy się adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami, to jest składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Jak widać żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia "zus.pl". Nie stosujemy też w swoich adresach mailowych rozwinięcia "gov.pl", które pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, należy kontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.
reklama
.

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".