• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5373
  • Dodano: 2019-09-19 / 08:36
  • Komentarzy: 2

Nawet 49 tys. zł. na założenie firmy! Rusza nabór do projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu"

 
 
Nawet 49 tys. zł. na założenie firmy! Rusza nabór do projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu"
Projekt "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Rusza II nabór do projektu.


Projekt skierowany jest do bezrobotnych, lub osiągających niskie dochody osób powyżej 30 roku życia, mieszkańców województwa opolskiego. Zgłosić można się do 27 września. To oferta także dla odchodzących z rolnictwa. Dzięki projektowi na opolskim rynku pracy może pojawić się 200 nowych firm. To szansa także dla imigrantów i Polaków wracających z zagranicy.


W projekcie udzielane są dotacje na otwarcie działalności gospodarczej w wysokości do 27 000 zł oraz wsparcie pomostowe na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem firmy (do 2 100 zł miesięcznie przez pierwsze 6 m-cy i 1 600 zł miesięcznie przez kolejne 6 m-cy). Łącznie można otrzymać do 49 200 zł brutto. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z bezpłatnych szkoleń dotyczących prowadzenia firmy i pisania biznesplanu oraz doradztwa w zakresie efektywnego wykorzystywania dotacji i prowadzenia działalności gospodarczej.

- Opolski biznes opiera się o małe i średnie firmy, ale także o mikroprzedsiębiorstwa. Projekt to kolejny etap wspierający opolską gospodarkę. To szansa dla osób poszukujących drogi zawodowej, mających entuzjazm, pomysł i chęci - mówi wicemarszałek Roman Kolek.

- Za nami pierwszy nabór. Wpłynęło 97 zgłoszeń (46 kobiet, 51 mężczyzn), z czego 70 przeszło do kolejnego etapu. Wśród nich zostanie wyłonionych 50, które otrzymają dofinansowanie. Łącznie w czterech naborach udzielimy 200 dotacji - dodaje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Do tej pory dominują zgłoszenia osób z wykształceniem wyższym. Wśród preferowanych branż przeważały usługi budowlane, kosmetyczne i fryzjerskie, motoryzacyjne oraz sprzedaż stacjonarna i internetowa. Maciej Kalski dodaje, że zachęca do udziału w projekcie szczególnie mieszkańców powiatów prudnickiego, nyskiego i brzeskiego, gdzie jest największe bezrobocie.

Ten nabór jest również specyficzny w związku ze spodziewanym Brexitem. - Zgłosiliśmy propozycje do organizacji polonijnych, aby rozesłali informację o naborze wśród przebywających tam mieszkańców województwa opolskiego. Może się nim zainteresują. Warto zaznaczyć, że co 10 osoba, która złożyła dokumenty do I naboru, to osoba powracająca do Polski z emigracji - mówi. O wsparcie w projekcie mogą ubiegać się również imigranci mieszkający w województwie opolskim.

Szacuje się, że 6% firm założonych w latach 2010 - 2015 powstało w województwie opolskim w ramach projektów europejskich. "Przeżywalność" firm w poprzednim okresie programowania to 50-60%. Natomiast do tej pory w ramach obecnej perspektywy unijnej (2014 - 2020) udzielono w regionie blisko 3 tys. dotacji na łączną kwotę około 60 mln złotych, z czego znaczna większość to pieniądze Regionalnego Programu Operacyjnego. To projekty WUP-u, powiatowych urzędów pracy, instytucji otoczenia biznesu oraz Opolskiej izby Gospodarczej czy Uniwersytetu Opolskiego.

Informacje na temat projektu są dostępne na stronie projektu: dotacje.wup.opole.pl i w biurze w Opolu, ul. Zielonogórska 3, pokój 423 oraz pod numerem telefonu 77 44 17 090, e-mail: dotacje@wup.opole.pl.

W bieżącym roku ogłoszony będzie także III rekrutacja osób chętnych do założenia własnej firmy, a w roku 2020 przeprowadzony będzie IV nabór.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-09-21 17:04:04 [31.60.25.*] id:1582020  
liberty: Napisał postów [2140], status [Szycha] Reputacja
Troche bez sensu i pisze to jako osoba pracująca za granica.My pracujący za granica mamy kase na otworzenie działalności w Polsce... No chyba ze jakis Janusz chce naciągnąć na kase a nic swojego nie stracic... Taka pomoc powinna byc tylko i wyłącznie kierowana do tych którzy zostali w Polsce i mało zarabiaja....

Nick:
Treść:
2019-09-19 17:57:19 [62.216.206.*] id:1581916  
Jerry: Napisał postów [3451], status [VIP] Reputacja
A Unia taka zła....

Nick:
Treść: