• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1312
  • Dodano: 2019-09-11 / 14:05
  • Komentarzy: 0

Piotr Woźniak: "Ustawa ratująca połączenia PKS zawiera luki prawne" Opole z niej nie skorzysta?

 
 
Piotr Woźniak: "Ustawa ratująca połączenia PKS zawiera luki prawne" Opole z niej nie skorzysta?

(Fot. Dżacheć)

Piotr Woźniak: "Miało być znakomicie, miało Prawo i Sprawiedliwość znakomicie dofinansować transport zbiorowy, a wyszło jak zwykle. To znaczy propagandowo, pokazowo i nieprofesjonalnie. Ustawa zawiera mnóstwo luk prawnych".


Pod koniec lipca w życie weszła ustawa o PKS-ach i dopłatach dla gmin wiejskich na transport autobusowy. Piotr Woźniak, kandydat lewicy do sejmu zauważa, że ustawa ratująca połączenia PKS zawiera luki prawne, dzięki którym opolskie gminy nie będą mogły z niej skorzystać.

- Mieszkańcy aglomeracji opolskiej powinni mieć absolutnie szybki dojazd do stolicy regionu. Tej usługi nie można im świadczyć ze względu na zakaz formalny finansowania tego rodzaju usługi. To luka prawna, o której trzeba głośno mówić - zauważa Piotr Woźniak, kandydat do sejmu Lewicy.

Obwarowania wokół powyższej ustawy są tak duże, że na przykład spółka miejska MZK w Opolu, czy inne spółki miejskie obsługujące społeczność aglomeracyjną są pozbawione tego wsparcia rządowego.

- Występuję dziś również w roli członka rady nadzorczej Miejskiego Zakładu Komunikacji, w którym obserwuję w jaki znakomity sposób rozwija się ta spółka. Obserwuję także to, w jaki sposób została zdyskredytowana formuła wsparcia przez samorządy lokalne takich miast jak Opole. Głównym aspektem do uruchomienia pieniędzy z zakresu funkcjonowania PKS-ów jest fakt, że po pierwsze linia nie może funkcjonować od jakiegoś czasu. Po drugie wszystkie samorządy gminne muszą zabezpieczyć co najmniej 10 proc. środków na uruchomienie takich kursów. Zapowiadane ponad 3 miliardy złotych na finansowanie PKS-ów w Polsce oznaczają kilkaset milionów w tym i kilkaset milionów w następnym roku, a takie miasta jak Opole są pozbawione tego dofinansowania - mówi Piotr Woźniak.

Szef opolskiego SLD zauważa również, że dofinansowanie powinno dotyczyć samorządów, które takie spółki miejskie posiadają. - Dziś luka prawna uniemożliwia zdrową konkurencję. Tu rząd PiS popełnił błąd. W najbliższych dniach chcę porozmawiać z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim na temat komunikacji zbiorowej, by komunikacja zbiorowa obsługiwała również trasy związane z aglomeracją opolską, nie tylko obszar dużego Opola. Dziś ustawodawca uniemożliwia tego typu działanie - słyszymy.reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia