• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4330
  • Dodano: 2019-08-29 / 13:38
  • Komentarzy: 41

Od stycznia do publicznego żłobka tylko z ważnymi szczepieniami. Radni przyjęli uchwałę

 
 
Od stycznia do publicznego żłobka tylko z ważnymi szczepieniami. Radni przyjęli uchwałę

(Fot. Dżacheć)

Radni miasta Opola poparli dziś uchwałę dotyczącą wprowadzenia zapisu przy rekrutacji do żłobków publicznych o obowiązku przedstawienia aktualnej karty szczepień dziecka. Uchwała wejdzie w życie już w styczniu 2020 roku.


Radni większością 14 głosów za, przyjęli dziś uchwałę Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej o obowiązku przedłożenia karty szczepień podczas rekrutacji do opolskich żłobków.

- Uchwała obejmuje dopisanie w statucie miejskich żłobków jeden punkt, który mówi, że w dniu przyjęcia do Żłobka rodzic lub opiekun prawny przedłoży kserokopię aktualnej karty szczepień dziecka wraz z oryginałem do weryfikacji, w której posiada obowiązkowe szczepienia ochronne, zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych lub przeciwwskazania do szczepień zgodnie z Programem, na potwierdzenie czego rodzic lub opiekun prawny dziecka przedłoży zaświadczenie od lekarza pediatry - mówi Przemysław Pytlik, radny miasta Opola.

- Głosowanie poszło po myśli Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpieczniejsi o zdrowie swoich dzieci. Dzięki uchwale będzie większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko pojawienia się ognisk chorób zakaźnych. Uchwała ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku po to, żeby dać rodzicom kilka miesięcy okresu przejściowego by mogli w tym czasie na przykład zaszczepić swoje dzieci - dodaje Pytlik.

W głosowaniu "za" przyjęciem uchwały było 14 radnych, 5 było przeciw i 5 wstrzymało się od głosu. - Wstrzymałem się w tym głosowaniu. Z jednej strony jestem ogromnym zwolennikiem szczepień i dostrzegam to, że w naszym kraju wyszczepialność spada. Dlatego też poprosiłem wnioskodawcę o dane dla miasta Opola na jakim poziomie wyszczepialność kształtuje się w naszym mieście. Kiedy współczynnik spada poniżej 90% pojawia się ryzyko, że choroby zakaźne się pojawiają. W sytuacji jednak kiedy ta wyszczepialność jest na wyższym poziomie takiego ryzyka nie ma lub jest minimalne. Czy musimy tworzyć tego rodzaju formalności i zmuszać do spełnienia wymogów rodziców, kiedy nie ma takiego zagrożenia? Stąd moja wątpliwość i wstrzymanie się od głosu. Zobaczymy jaka będzie decyzja wojewody, bo różnie wygląda kwestia formalna w Polsce. Sądzę, że temat będzie wracał, bo jest ważny z punktu widzenia społecznego. Ważniejsze jest budowanie świadomości społecznej i edukacji na ten temat. Rzeczywiście z wieloma chorobami zakaźnymi nie mieliśmy do czynienia przez lata wynika z tego, że był program szczepień, choroby takie jak odra wracają, dlatego trzeba tą świadomość społeczną budować - mówi Sławomir Batko, radny z PiS.

- Jestem zadowolony, że uchwała naszego klubu przeszła i uzyskała poparcie większości radnych naszego miasta. Było to 14 głosów za przy kilku głosach przeciwnych. Ma to prowadzić do sytuacji takiej, że nie będzie możliwości, że jedno dziecko jest niezaszczepione i będzie stanowić ognisko chorobowe. W Warszawie czy Krakowie uchwały takie obowiązują od jakiegoś czasu. Prawo nie może chronić osób łamiących prawo. Warto wspomnieć, że obowiązek szczepień w Polsce jest wymogiem prawnym. Za nieprzestrzeganie go rodzicom grozi grzywna - podkreśla Przemysław Pospieszyński, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

Przeciwko głosowało pięcioro radnych: Marek Kawa z PiS oraz czworo radnych klubu prezydenta - Jacek Kasprzyk, Edward Odelga, Małgorzata Wilkos i Tomasz Wróbel.


reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-08-31 21:30:44 [5.172.236.*] id:1580732  
popi: Napisała postów [10], status [nowy] Reputacja
Informacja na temat stanu zdrowia dziecka jest objęta tajemnicą, to podstawowe prawo pacjenta (art. 13 i 14 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta), a jej ujawnienie osobom trzecim (np. innym rodzicom lub dyrektorowi szkoły czy przedszkola) wymaga wyraźnej, ustawowej podstawy prawnej lub zgody opiekuna prawnego dziecka, którego informacja dotyczy. Nie ma również podstaw prawnych, aby odmawiać przyjęcia do przedszkoli i szkół dzieciom, które nie otrzymały szczepionek z obowiązkowego kalendarza szczepień. Takie kryterium kwalifikacji uczniów nie jest wymienione w ustawie o systemie oświaty i jest nielegalne, ponieważ ograniczenie konstytucyjnej zasady równego dostępu do edukacji wymaga podstawy prawnej rangi ustawy. (art. 70 i por. z art. 68 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.). Ministerstwo w przesłanej na początku sierpnia 2017 r. do Naczelnej Izby Lekarskiej odpowiedzi na apel o ograniczenie ww. praw, przywołuje orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który unieważnił uchwałę Rady Miasta Częstochowy, która miała takie kryterium wprowadzić i poinformowało, że „(…) wprowadzenie dodatkowych przepisów uzależniających przyjęcie dziecka do placówki opiekuńczej (żłobek) lub oświatowej (przedszkole lub szkoła) od przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych mogłoby budzić wątpliwości co do realizacji konstytucyjnej zasady równego dostępu do opieki i edukacji”.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
2019-09-01 12:35:54 [178.43.16.*] id:1580770  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
Ten sam sąd zmienił już zdanie i podkreśla że „prawo nie może chronić tych, którzy to prawo łamią" oraz "zwrócił także uwagę, że okoliczności zewnętrzne, takie jak wzrost zachorowań na odrę zimą tego roku, uzasadniają skupienie się na problemie unikania szczepień"
2019-09-01 20:15:28 [5.172.237.*] id:1580801  
popi: Napisała postów [10], status [nowy] Reputacja
Odra to choroba wieku dziecięcego. byłam chora jako dziecko i żyję. Ale sieje strach po to żeby wielkie firmy farmaceytyczne mogły zarabiać bo kasa musi się zgadzać. Odra Chorobę wywołuje wirus z rodziny paramyksowirusów. Dzieci zarażają się drogą kropelkową. Kiedy jeszcze nie było obowiązkowych szczepień, epidemie odry wybuchały co 2-3 lata, a szczyt zachorowań wypadał wiosną. W tej chwili zachorowalność spadła do 2 na 200 tys. mieszkańców. Narażone na zakażenie odrą są niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia, czyli przed pierwszym szczepieniem, oraz dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podawano dawek przypominających szczepionki. Niemowlęta urodzone przez kobiety uodpornione nie chorują na odrę do 6 miesiąca życia. Zachorowanie na odrę zwiastuje nieżyt spojówek, nosa, gardła, górnych dróg oddechowych i ?szczekający? kaszel. Na błonach śluzowych mogą się pojawić plamki Fiłatowa-Koplika, tj. białawe plamki przypominające kruszynki sera lub wykwity pleśniawek. Następnie chory dostaje gorączki, która rośnie do 40 stopni, a na ciele pojawiają się żywoczerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach. Początkowo plamy występują za uszami i na twarzy, stopniowo obejmując całe ciało. Nadal utrzymuje się katar i kaszel, powieki oczu są zaczerwienione, a światło razi oczy. Po kilku dniach wsypka brunatnieje i następnie skóra na twarzy i tułowiu zaczyna się drobno złuszczać. Leczenie odry ma charakter objawowy. Zaognione wysypką miejsca należy smarować emulsją zawierającą tlenek cynku, której zadaniem będzie łagodzenie odczucia świądu, i w razie gorączki podawać leki przeciwgorączkowe, w odpowiedniej dla dziecka postaci. Jeśli kaszel jest silny, podajemy syropy przeciwkaszlowe i witaminy. Zakaźność występuje na 5 dni przed pojawieniem się wysypki i utrzymuje jeszcze przez 5 dni po jej pojawieniu. Okres inkubacji choroby wynosi około 9-15 dni od kontaktu z chorym na odrę do pojawienia się wysypki. Czasem po odrze mogą wystąpić powikłania, np. biegunka, zapalenie ucha środkowego, bakteryjne nadkażenie górnych dróg oddechowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu. U osób, które na odrę nie chorowały i nie były szczepione, ale miały kontakt z chorym na tę chorobę, można jej zapobiec, podając jednorazowo domięśniowo gamma-globulinę. Przeciwciała te skutecznie chronią przed rozwojem odry, jeśli zostaną wstrzyknięte w ciągu 6 dni od kontaktu z chorym. O podaniu gamma-globuliny decyduje zawsze lekarz.
2019-09-02 15:39:16 [188.147.104.*] id:1580868  
DonPedro69: Napisał postów [5671], status [VIP] Reputacja
@popi, to że Ty przeżyłaś nie oznacza wcale, że dzisiejsze pokolenie musi przeżyć. Chciałbym, ani moje dziecko było bezpieczne i mam prawo tego wymagać.
2019-09-02 20:36:16 [5.172.236.*] id:1580883  
popi: Napisała postów [10], status [nowy] Reputacja
Radzę poczytać co to jest odra poszczepienna. A nie dawać się tak robić w konia :)
2019-08-31 21:30:00 [5.172.236.*] id:1580731  
popi: Napisała postów [10], status [nowy] Reputacja
Przedszkole i żłobek nie mają prawa żądać informacji o szczepieniach oraz uzależniać przyjęcia dziecka od szczepień. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ponadto Ministerstwo Zdrowia w stanowisku z tego roku informuje, że nie zamierza zmienić przepisów, które w jakikolwiek sposób dyskryminowałyby dzieci w placówkach opiekuńczych i edukacyjnych – jest to niezgodne z Konstytucją RP. W przypadku podejmowania nielegalnych działań zmierzających do uzyskania informacji o danych medycznych dziecka lub odmowy przyjęcia – należy złożyć skargę do organu nadzorującego pracę placówki opiekuńczej lub edukacyjnej.

Nick:
Treść:
2019-08-29 20:08:51 [188.123.205.*] id:1580635  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Brawo dla tych radnych co byli przeciw.Jeśli portal podał ich nazwiska to oczekuję że portal poda nazwiska tych co byli za.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [13]
2019-08-29 20:25:09 [89.64.46.*] id:1580637  
Luzi: Napisał postów [252], status [maniak] Reputacja
Brawo dla radnych co byli za. Wypier...ac do domu ze swoimi niezaszczepionymi dzieciakami. Nie chcesz szczepic to wypad. Nasze dzieciaki w koncu beda bezpieczne.
2019-08-29 21:44:09 [188.123.205.*] id:1580643  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Jeśli wasze dzieci są zaszczepione to czego się boicie?
2019-08-29 21:57:15 [178.43.16.*] id:1580645  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
No nie wiem. Może tego że starsze dziecko przywlecze jakąś chorobę, na którą moje jeszcze nie mogło być zaszczepione???
2019-08-29 23:37:11 [188.123.205.*] id:1580653  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Niemowlęta i noworodki są szczepione na wszystko.Nawet na choroby których już dawno nie ma.
2019-08-30 12:38:00 [89.64.46.*] id:1580672  
Luzi: Napisał postów [252], status [maniak] Reputacja
Szczepionki nie sa skuteczne w 100 %. Czasami choroba wystapi u dziecka zaszczepionego ale z lagodniejszym przebiegiem i bez powaznych skutkow ubocznych.
2019-08-30 18:37:58 [188.123.205.*] id:1580687  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
No to czego się zaszczepieni boją?Tu panuje zasada ja zaszczepiłem swoje dziecko to niech inni też zaszczepią niech koncern zarobi.A jak nie będą chcieli to najpierw postraszymy a potem spróbujemy ukarać.
2019-08-30 23:54:01 [89.64.46.*] id:1580698  
Luzi: Napisał postów [252], status [maniak] Reputacja
Tego ośle, ze przez takich niezaszczepiencow nasze dzieci moga zachorowac. I niewazne, ze bedac zaszczepionymi przejda chorobe lagodniej. Ale ja przejda. Wiec jak nie chcesz szczepic to trzymaj dzieciaka u babci. W tym kraju nie ma pozwolenia, aby mniejszosci rzadzily ogolem, wiec sie dostosuj!
[-4]
2019-08-31 00:01:02 [188.123.205.*] id:1580699  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Jak zachorują jak są zaszczepione dzido?Jeśli przechodzą łagodnie to o co się martwisz oślico?To że ty chcesz karmić koncerny farmaceutyczne to nie znaczy że wszyscy mają robić tak samo.Pojęcia nie masz o demokracji.
[-4]
2019-08-31 00:46:32 [188.123.205.*] id:1580701  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Jak widzisz luzi dostosowanie się do twojego poziomu dyskusji nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu.
2019-08-31 10:42:41 [89.64.46.*] id:1580705  
Luzi: Napisał postów [252], status [maniak] Reputacja
Albo przestrzegasz prawa miejscowego albo wypad. Koniec tematu! Mozesz nie utrzymywac kobcernow. Masz taki wybor.
2019-08-31 16:06:13 [188.123.205.*] id:1580715  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Nie pij więcej bo seplenisz.
2019-08-31 18:34:24 [178.43.16.*] id:1580724  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
I 300 lat badań nad szczepionkami bierze w łeb bo jeden z drugim nie chce karmić koncernów, a w domu szafka pełna gripeksów i apapów :D
2019-08-31 18:39:13 [178.43.16.*] id:1580726  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
Ombre jak myślisz, koncernom farmaceutycznym bardziej się opłaca leczyć czy zapobiegać chorobom?
2019-08-29 18:59:19 [31.60.63.*] id:1580627  
liberty: Napisał postów [2199], status [Szycha] Reputacja
Szczepcie sie a będą waszym dzieciom włosy rosnąć na całym ciele 😂😂😂Wczoraj trąbili o tym w radiu...

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
2019-08-29 22:09:14 [178.43.16.*] id:1580647  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
Przecież tam chodziło o lek na żołądek xD
2019-08-29 22:56:54 [31.60.30.*] id:1580650  
Polpha: Napisał postów [7913], status [VIP] Reputacja
przecież idiota liberty nie potrafi czytać ze zrozumieniem
2019-08-31 10:52:26 [78.11.110.*] id:1580707  
Stefan: Napisał postów [26824], status [VIP] Reputacja
Liberty uważa, że przez szczepionki, nie przez poskładanie go z ch*****go DNA jest idiotą...
2019-08-29 22:14:54 [178.43.16.*] id:1580649  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
Bubel wypuszczony przez tą całą koalicję na pewno nie służy społeczeństwu. Widać uwielbiają dzielić na lepszy i gorszy sort...

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
2019-08-29 23:22:21 [185.127.20.*] id:1580651  
Pedro: Napisał postów [7143], status [VIP] Reputacja
Taki konus, twój idol na lepszy i gorszy sort podzielił społeczeństwo 4 lata temu już, tak że śpij spokojnie :D
2019-08-30 20:09:39 [178.43.16.*] id:1580693  
Darius27: Napisał postów [180], status [starszy wyjadacz] Reputacja
No tak, tyPOwe trolowanie
2019-08-30 18:40:12 [188.123.205.*] id:1580688  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Na szczęście tą uchwałą mogą sobie tyłki podetrzeć.Obowiązuje RODO a dane o szczepieniach są danymi wrażliwymi czyli nikt nikogo nie może zmusić do ujawnienia czy szczepi i na co szczepi swoje dziecko.

Nick:
Treść:
2019-08-29 20:05:08 [31.0.120.*] id:1580633  
ElNajman: Napisał postów [801], status [stały bywalec] Reputacja
I bardzo dobrze, tak powinno być od samego początku

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-08-30 08:03:51 [83.238.143.*] id:1580658  
iks: Napisał postów [355], status [pismak] Reputacja
dokładnie tak
2019-08-29 18:55:27 [188.123.205.*] id:1580626  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Niech wszyscy radni pokażą swoje karty szczepień.Wtedy okaże się czy uczył Marcin Marcina.Jeśli uchwalają taką uchwałę to niech sami będą w porządku.No radni który pierwszy pokaże aktualne szczepienia?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
2019-08-29 19:55:57 [178.43.20.*] id:1580631  
ms40: Napisał postów [1066], status [stały bywalec] Reputacja
Ciebie zaszczepili tylko niewiadomo czym
2019-08-29 20:03:59 [188.123.205.*] id:1580632  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Za to ty nieszczepiony szczekasz.
2019-08-29 20:58:35 [178.43.20.*] id:1580640  
ms40: Napisał postów [1066], status [stały bywalec] Reputacja
Ombre- ty i tak poza skalą
2019-08-29 21:45:20 [188.123.205.*] id:1580644  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Twoja skala to marne 11 centymetrów.
2019-08-29 21:05:54 [5.172.236.*] id:1580641  
opolaninn: Napisał postów [1497], status [Szycha] Reputacja
To są szmaciarze !

Nick:
Treść:
2019-08-29 20:06:35 [188.123.205.*] id:1580634  
ombre: Napisał postów [17807], status [VIP] Reputacja
Własnie wyborcza poinformowała że w Hiszpanii koncern farmaceutyczny zrobił pomyłkę i 17 dzieci zachorowało na chorobę wilkołaka czyli są całe owłosione.No taka tam drobna pomyłka gilette zarobi.

Nick:
Treść:
2019-08-29 16:41:31 [31.60.105.*] id:1580621  
annmarie: Napisał postów [712], status [rozpisany/na] Reputacja
Nie od dziś wiadomo, że cały ten ruch antyszczepionkowy to propaganda Kremla do jeszcze większego ogłupiania i tak już głupich ludzi.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
2019-08-29 18:46:23 [78.11.110.*] id:1580625  
Stefan: Napisał postów [26824], status [VIP] Reputacja
Kremla tam bym nie mieszał. To nakręcają szarlatani sprzedający "wodę plazmowaną" czy "lewoskrętną witaminę C"
2019-08-29 19:35:04 [31.60.76.*] id:1580629  
annmarie: Napisał postów [712], status [rozpisany/na] Reputacja
Otóż udowodnione jest, zródła bez trudu można znalezć, że za tego rodzaju akcjami dezinformacyjnymi stoją rosyjskie trolle. "Brytyjski dziennik "The Times" opisał w piątek rosyjskie wysiłki na rzecz promowania ruchów antyszczepionkowych i teorii, które sugerują m.in., że szczepienia mogą wywołać autyzm. Jak zaznaczono, Kreml używa w tym celu w szczególności mediów społecznościowych. Gazeta podkreśliła, że "Rosja nie wydaje się mieć szczerej awersji wobec szczepionek, bo sama twierdzi, że ma skuteczny program szczepień". "Celem jest destabilizacja Zachodu i każdy temat, który dzieli opinię publiczną - od Brexitu do genetycznie modyfikowanych zbiorów - jest do tego odpowiedni" - dodano."
2019-08-29 16:59:35 [89.64.56.*] id:1580624  
[moderacja]: Napisał postów [176], status [starszy wyjadacz] Reputacja
[moderacja]
[-5]

Nick:
Treść: