• Wyświetleń: 1573
    • Dodano: 2019-07-24 / 12:01
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Fotel bujany - historia

    Jakie są rzeczy przeważnie kojarzące się z fotelem na biegunach? Na pewno można wymienić kubek ciepłej herbaty, kominek opalany drewnem, czy przesiadywanie u Dziadków. Nie jest to jednak w żadnym razie relikt przeszłości, a to za sprawą kreatywności współczesnych projektantów. Zatem jaka kryje się za nim historia?

    Historia

    Można usłyszeć głosy, że prekursorem bujaka jest sam Benjamin Franklin. Natomiast jest to nieprawdą z prostego powodu - taki fotel istniał już przed jego narodzinami, co więcej brakuje informacji co do tożsamości faktycznego wynalazcy.

    Zamysł stojący za samym projektem pochodzi bezpośrednio od koni na biegunach oraz kołysek dla dzieci. Jednak pierwotnie jedynym wyróżnikiem fotela bujanego w kontekście innych mebli były doczepiane bieguny, na szczęście z czasem rozbudowana została kwestia jego wzornictwa. Efektem tego było pojawienie się wielu dostępnych wariantów, stworzonych zarówno z drewna, jak i wikliny.

    W tym aspekcie XVIII w. charakteryzował się tendencją do sięgania po bujaki wykonane w stylu windsorskim (czyli te z wysoko umieszczonym oparciem oraz szczebelkami wykonanymi z drewna toczonego) i kwakry. Te drugie były o tyle ciekawe, ponieważ produkowane były przez sektę shakersów, którzy na początku działalności tworzyli je wyłącznie dla siebie. Z czasem zdecydowali się na ich sprzedaż, stawiając na meble subtelne, ale wykonane z niezwykłą starannością.

    Wszystko za sprawą oparcia przypominającego niewielkich rozmiarów drabinę, która to wypełniona była poziomo umieszczonymi szczeblami, prócz tego mebel posiadał minimalistyczne poręcze. Z kolei samo siedzisko to efekt taśm z bawełny. Warto wspomnieć, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych szczególnie upodobali sobie stawianie bujaków na swoich werandach i również dzisiaj są tam umieszczane.

    Europejczycy przekonali się do fotela bujanego później, bo w XIX w. z powodu niemieckiego stolarza, Michaela Thoneta. Wprowadził on patent na produkowanie mebli na podstawie giętego drewna, perfekcyjnego jak później się okazało do wdrażania czynności profilujących. Dzięki temu sam wyrób cechował się lekkością wykonania i ciekawym wzornictwem, które to cechy doceniły tak istotne postacie, jak Albert Einstein oraz Pablo Picasso.

    Podsumowanie

    Sam fakt, że mimo upływu wielu lat omawiany fotel na biegunach wciąż jest obecny w domowych przestrzeniach, jest dowodem na jego ponadczasowość. Obecnie można znaleźć fotele bujane w nowoczesnym stylu np. multiglob.pl/product-pol-399-Fotel-bujany-z-podnozkiem-Oscar-szaro-bialy.html, które pasują do współczesnych wnętrz. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad wdrożeniem go w poczet własnych czterech ścian.




    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".