• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5943
  • Dodano: 2019-06-29 / 21:59
  • Komentarzy: 44

  Policja zanotowała trzy incydenty towarzyszące dzisiejszemu Marszowi Równości

  Policja zanotowała trzy incydenty towarzyszące dzisiejszemu Marszowi Równości

  (Fot. Dżacheć)

  Zarówno Marsz Równości jak i poprzedzająca go kontrmanifestacja przebiegały pod nadzorem policji. W ochronę manifestujących zaangażowanych było setki funkcjonariuszy.


  Policjanci przyjęli jedno zawiadomienie w związku z pojawieniem się na Marszu Równości flagi, która w ocenie innych osób znieważała flagę i godło Polski. Zgodnie z polskim prawem, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  - Jest jedno zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze znieważeniem godła. Na dole są kolorowe paski, na górze tęczowe godło. My przyjęliśmy takie zawiadomienie. Drugi incydent dotyczy osoby, która wykrzykiwała wulgaryzmy podczas marszu i nie chciała podać swoich danych podczas, gdy funkcjonariusze chcieli tę osobę wylegitymować. Osoba trafiła do Komendy Miejskiej Policji i wykonywane są wobec niej czynności - informuje podinsp. Marzena Grzegorczyk, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

  Warto podkreślić, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej przez uczestników Marszu Równości składano już w innych miastach. Prokuratura w Częstochowie umorzyła podobne postępowanie nie stwierdzając przestępstwa.

  Doszło także do starcia słownego dwóch osób, które nie były związane z uczestnictwem w manifestacjach. Podczas postoju na placu Daszyńskiego jedna z osób podeszła do innej osoby wykrzykując obraźliwe słowa. Obrażony mężczyzna nie pozostał bierny i doszło do konfrontacji słownej, którą uciszył jeden ze stojących w pobliżu policjantów. - Funkcjonariusze zrobili notatkę z tego zdarzenia. Obie osoby zostały wzięte na bok, usłyszały słowa pouczenia - komentuje Grzegorczyk.

  - Było bezpiecznie. Chodzi o to, że akcja była zorganizowana jak należy. Wszystko było czasowo chronione, ludzie w mieście mogli spokojnie wyjść, było bezpiecznie zarówno dla osób, które uczestniczyły w marszu jak i osób postronnych - słyszymy.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".