• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 2197
    • Dodano: 2019-06-11 / 08:19
    • Komentarzy: 1

    Studenci pracują w wakacje. Co ze składkami do ZUS?

    (Fot. Dżacheć)

    Dla wielu studentów, koniec roku akademickiego nie oznacza odpoczynku. Część z nich podejmuje zatrudnienie. Wyjaśniamy w jakich przypadkach odprowadzane są składki do ZUS i z jakich świadczeń mogą korzystać pracujący żacy.

    Umowa o pracę to bonus

    Jeśli jako student - bez względu na wiek - podpisałeś z pracodawcą umowę o pracę, to wtedy obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy powinien cię zgłosić do ZUS. Jeśli założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to będziesz mógł sprawdzić czy i kiedy zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń społecznych.

    - Dzięki temu, że student będzie zgłoszony do ubezpieczeń społecznych zasilane jest jego indywidualne konto w ZUS. To z kolei, przy spełnieniu konkretnych wymogów, daje możliwość korzystania chociażby z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego lub innych świadczeń - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Co istotne, umowa o pracę gwarantuje dodatkowe przywileje, jak prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

    Przy umowie zleceniu nie ma składek

    Najczęściej stosowaną umową przy zatrudnianiu studentów jest umowa zlecenie, ewentualnie umowa o dzieło. To dlatego, że wakacyjna praca jest zajęciem typowo sezonowym. Jeżeli będąc studentem nie ukończyłeś 26 lat a masz umowę zlecenie, to nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym i pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania za ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne. To jednak ma swoje konsekwencje, bo w tych okolicznościach nie przysługuje ci na przykład zasiłek chorobowy. W przypadku zawarcia umowy o dzieło, ani zleceniodawca, ani zleceniobiorca nie płaci żadnych składek.

    - Studenci powyżej 26 roku życia, którzy podpisali umowę zlecenie, podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a to oznacza, że każdy sam musi zdecydować czy opłacać składkę na ten rodzaj ubezpieczenia. Jeśli student zgłosi taki wniosek, to będzie mógł na przykład korzystać z płatnych zwolnień chorobowych - dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-06-11 17:25:05 [89.64.57.*] id:1576912  
    pinoczet: Napisał postów [356], status [maniak] Reputacja
    ZUS-em w nich Składki coraz wyższe, kwota wolna od podatku stoi jak Pałac Kultury, dług pub. rośnie i tak od 30 lat

    Nick:
    Treść: