• 0
0
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1587
  • Dodano: 2019-04-18 / 06:32
  • Komentarzy: 6

By Święta Wielkanocne upłynęły radośnie i bezpiecznie

 
 
By Święta Wielkanocne upłynęły radośnie i bezpiecznie

(Fot. Archiwum)

Warto zadbać o to, aby nadchodzące Święta Wielkanocne i poprzedzające je przygotowania upłynęły radośnie i bezpiecznie. Dla opolskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku, czuwać będą nad bezpieczeństwem w regionie. W okresie przedświątecznych przygotowań, wyjazdach i spotkań z najbliższymi warto skorzystać z naszych porad, które można przeczytać poniżej.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić czas przygotowań i świąt w radosnej atmosferze.

Bądźmy czujni i ostrożni - czas przedświąteczny to czas żniw dla kieszonkowców!

Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.

Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.

Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach PKS/PKP, targowiskach itp.

Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.

Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują!

Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.

Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Śmigus Dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim "Śmigus Dyngus" (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Podczas Świąt nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. W sytuacji zagrożenia niezwłocznie kontaktuj się z najbliższym patrolem lub dzwoń pod nr 112.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-04-19 13:23:16 [178.37.194.*] id:1573724  
24mikol: Napisał postów [621], status [rozpisany/na] Reputacja
Dziś nieoznakowana BeMka łapała koło Metalchemu. Zdziwienie ogromne bo dotąd widywałem dzielnych z drogówki w miejscach łatwych i przyjemnych typu teren zabudowany acz bez widocznych domów, czy zacieniona zatoczka za łukiem drogi.

Nick:
Treść:
2019-04-18 18:44:12 [185.127.22.*] id:1573689  
Rolnikos: Napisała postów [8968], status [VIP] Reputacja
Zjem tyle że mnie rozsadzi od środka.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-04-19 08:03:42 [79.255.59.*] id:1573717  
anstel: Napisał postów [3799], status [VIP] Reputacja
Rolik obżarstwo to grzech .
2019-04-18 09:28:14 [178.37.1.*] id:1573657  
Rex: Napisał postów [4434], status [VIP] Reputacja
Wesołego Alleluja Dużo radości na co dzień i Łaski Bożej dla wszystkich Formułowiczów. Już się pomalutku wyciszam wszak to Wielki Czwartek i początek Triudum. Niech nasze rozmowy, spory zawsze odbywają się w kulturalnej atmosferze bez niepotrzebnych epitetów, za to z duża ilością faktów konkretów Zawsze chętnie porozmawiam z ludzi którzy mają inne zdanie i potrafią je w sposób kulturalny merytoryczny wypowiedzieć.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-04-19 06:25:08 [46.134.44.*] id:1573710  
Polpha: Napisał postów [7789], status [VIP] Reputacja
Spadaj idioto. Wszystkiego najgorszego dla ciebie i twojej zapchlonej familii
2019-04-18 08:21:48 [176.111.138.*] id:1573653  
Goodway: Napisał postów [38885], status [VIP] Reputacja
podsumowanie 30 wypadków , 5 zabitych 50 nietrzeźwych :) standard

Nick:
Treść:

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia