• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2543
  • Dodano: 2019-02-01 / 07:00
  • Komentarzy: 0

ZUS rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT

 
 
ZUS rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT

(Fot. Archiwum)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji: PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2018 rok. Deklaracji podatkowej mogą się spodziewać wszyscy Ci, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych kilka dni temu rozpoczął już wysyłkę deklaracji podatkowych PIT (PIT-40A, PIT-11A, PIT-11). Wysyłka deklaracji podatkowych organizowana przez ZUS jest skierowana do osób, które chociaż raz w 2018 roku pobierały świadczenia z ZUS.

Wysyłka deklaracji PIT organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak co roku rozpoczyna się w tym samym okresie czasu czyli od połowy stycznia 2019 aż do połowy lutego 2019.

Z informacji podanych przez ZUS wynika, że większość wysyłanych deklaracji w 2019 czyli 87% jest adresowana do emerytów i rencistów. Reszta deklaracji podatkowych trafi m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.

Osoby o statusie emeryta lub rencisty, które mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku powinny to zrobić w zeznaniu podatkowym na formularzach PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie do 30 kwietnia 2019 r.

Jako emeryt lub rencista możesz wesprzeć Organizację Pożytku Publicznego swoim 1% podatku (W przypadku gdy przekazanie 1% podatku dotyczy tej samej organizacji pożytku publicznego OPP co rok wcześniej to taka osoba nie składa dodatkowego druku. Dodatkowa dokumentacja w przypadku 1% jest wymagana jeśli zmieniamy organizację dla której chemy przekazać swój 1%, wówczas składamy PIT-OP w swoim urzędzie)

Podatnicy, którzy nie otrzymają deklaracji do 1 marca 2019 r. lub którzy mają wątpliwości co do otrzymanego formularza PIT, powinny się skontaktować ze swoją placówką ZUS. W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".