• Autor: adnaw22
    • Wyświetleń: 6673
    • Dodano: 2018-11-01 / 10:21
    • Komentarzy: 7

    Wielcy, którzy odeszli w 2018 roku

    (Fot. adnaw22)

    Uroczystość Wszystkich Świętych skłania do zadumy i refleksji nad upływającym czasem. W mijającym roku, zarówno w Polsce, jak i na świecie, pożegnaliśmy wielu znakomitych ludzi . Byli wśród nich artyści, sportowcy, muzycy i politycy. Przypomnijmy sobie kogo nie ma już z nami.

    Olga "Kora" Jackowska (8.06.1951 - 28.07.2018)

    Była ikoną polskiej muzyki rockowej i autorką tekstów. W latach 1976-2008 wokalistka kultowego zespołu Maanam, z którym wydała 11 albumów, m. in "Maanam" (1981), Sie ściemnia" (1989) czy "Znaki szczególne" (2004). Grupa wylansowała takie hity jak np. "Boskie Buenos", "Krakowski spleen" i "Kocham cię kochanie moje". Piosenkarka była związana z opolskim amfiteatrem, na deskach którego w 1980 roku wykonała "Boskie Buenos". Występ z całą pewnością miał ogromny wpływ na jej karierę. W jednym z wywiadów Kora przyznała: "Wolę tego nie wspominać. Ja kompletnie, totalnie nie wiedziałam gdzie jestem i wyskoczyłam jak wypłosz na scenę". Jednak widzowie ją docenili. "Niewątpliwie ten koncert był dla mnie dobry, gdyż potem dużo się wydarzyło - stwierdziła. Kora ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na Rynku w Opolu. Piosenkarka zmarła na raka jajnika.

    Tomasz Mackiewicz, pseud. Czapkins, Czapa (13.01.1975 - 30.01 2018)

    Tą tragedią przez kilka tygodni żyła cała Polska. Tomasz Mackiewicz wraz z partnerką - Elisabeth Revol po raz kolejny próbowali zdobyć szczyt Nanga Parbat. Ze względu na złe warunki pogodowe i pogarszający się stan zdrowia podjęto decyzję o zejściu. Para utknęła na wysokości ok. 7400 m. Mackiewicz zmagał się z chorobą wysokościową. Pojawiły się u niego także objawy ślepoty śnieżnej. Dzięki polskiej akcji ratowniczej półżywą himalaistkę udało się uratować, jednak Mackiewicz na zawsze został wśród gór. Kilka miesięcy później prestiżowy periodyk "American Alpine Journal" opublikował raport, który rozpoczyna się od słów:, "Chwilę po zachodzie słońca 25 stycznia 2018 roku Mackiewicz i Revol osiągnęli szczyt Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Było to drugie w historii zimowe wejście na ten szczyt".

    Antoni Krauze (04.01.1940 - 14.02.2018)

    Polski reżyser i scenarzysta. Był twórcą filmów fabularnych i dokumentalnych oraz realizatorem wielu obrazów krótkometrażowych. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Artysta przeżył śmierć kliniczną. W późniejszych wypowiedziach wyznał, że miał okropny żal do Pana Boga, że umarł w takim momencie "Znalazłem się po tamtej stronie, a miałem jeszcze tyle spraw do załatwienia, tyle zobowiązań. Córka urodziła dziecko, była na studiach, zięć na studiach, żona sama. I wtedy powiedziano mi, że oni sobie świetnie beze mnie dadzą radę, a moim problemem jest odpowiedzenie na pytanie, co zrobiłem w swoim życiu".

    Wojciech Pokora (02.10.1934 - 04.02.2018)

    Aktor, reżyser teatralny, artysta kabaretowy oraz pedagog. Związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie oraz stołecznym Teatrem Kwadrat. W ostatnich latach grał gościnnie także w Teatrze 6. Piętro oraz w OCH-Teatrze. Występował również w kabaretach "Owca " i "Dudek". Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Znany m.in. z produkcji "C.K. Dezerterzy", "Miłość Ci wszystko wybaczy" czy "Miś". Aktor przyznał, że gdyby mógł cofnąć czas nie przyjąłby roli Marysi w filmie "Poszukiwany, poszukiwana", dlatego, że ta rola na trwałe zapisała się w pamięci Polaków. "Wielokrotnie ludzie krzyczeli za mną na ulicy: - Te, Maryśka! Albo wołali na plaży: - Marysiu, zupa ci kipi! To była etykietka, której nie mogłem się pozbyć. I zresztą nigdy na dobre jej się nie pozbędę. Niechaj będzie i tak". Artysta zmarł na skutek komplikacji po udarze mózgu,

    Agnieszka Kotulanka (26.10.1956 - 20.02.2018)

    Polska aktorka filmowa i teatralna oraz wykonawczyni piosenki aktorskiej. Była znana przede wszystkim z roli Krystyny Lubicz w telenoweli "Klan". Jednak występowała także w wielu spektaklach telewizyjnych, m.in. "Sile komicznej". Była związana z Teatrem Współczesnym oraz Teatrem Syrena w Warszawie. Cierpiała na chorobę alkoholową. Po śmierci artystki zapytano Tomasza Stockingera, który przez lata grał serialowego męża aktorki, o ich relacje: "Nie miałem z nią kontaktu od wielu lat, ale doszła do mnie przykra wiadomość, że ona nie żyje. Tylko przypuszczam, że doszło do wycieńczenia organizmu w skutek wyniszczającej choroby, jaką jest alkoholizm - mówi Stockinger". Artystka zmarła na krwotoczny udar mózgu

    Irena Szewińska (24.05.1946 - 29.06.2018)

    Polska lekkoatletka, która specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Po zakończeniu kariery rozpoczęła działalność w krajowych i międzynarodowych organizacjach sportowych. Była jedną z najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. Była Damą Orderu Orła Białego. Zmarła po długich zmaganiach z chorobą nowotworową.

    Roman Kłosowski (14.02.1929 - 11.06.2018)

    Aktor filmowy i teatralny, reżyser oraz pedagog. Ogromną sławę przyniosła mu rola Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek. 20 lat później" oraz filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka". Warto wspomnieć, że oprócz gry na scenie i przed kamerą, w latach 1976-1981 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. O śmierci aktora poinformował syn: "To prawda, tato nie żyje. Nie chciałbym mówić o szczegółach. Mogę powiedzieć, że w ostatnich dniach bardzo ciężko chorował. Odszedł spokojnie"

    Tomasz Stańko (11.07.1942 - 29.07.2018)

    Trębacz jazzowy i kompozytor. Grał m.in. z Lee Konitzem czy Chrisem Potterem. Jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej. Mówi się, że największym atutem sztuki Tomasza Stańki był "własny, odrębny ton, nastrojowy klimat, słowiańska melancholia, łatwo rozpoznawalne od pierwszego dźwięku, charakterystyczne brzmienie jego trąbki". Nagrał około czterdziestu albumów autorskich i skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, m.in.: "Trąd", "Dziura w ziemi", "Pożegnanie z Marią", W 2005 r. dla Muzeum Powstania Warszawskiego stworzył album "Wolność w sierpniu". Muzyk przegrał walkę z nowotworem.

    Robert Brylewski (25.05.1961 - 03.06.2018)

    Kolejna legenda polskiej muzyki rockowej i reggaeowej. Był wokalistą, gitarzystą i kompozytorem. Tworzył teksty. Lider i współzałożyciel zespołów: Kryzys, Brygada Kryzys i Izrael. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta został dotkliwie pobity i zapadł śpiączkę, z której się już nie obudził.. O śmierci wokalisty można było przeczytać na oficjalnym profilu Izraela. "Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie. Rodzina".

    Zbigniew Ścibor - Rylski (10.03.1917 - 03.08.2018)

    Oficer Armii Krajowej, lotnik, generał brygady WP. W latach 2004-2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, którego był członkiem i założycielem (lata 1989-1994 i 1997-2018). Został odznaczony między innymi dwukrotnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł w wieku 101 lat.

    Kofi Annan (08.04.1938 - 18.08.2018)

    Ghański dyplomata, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 1997-2006) oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla (2001). Został wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2007 roku (po odejściu z ONZ) założył niezależną fundację - Kofi Annan Foundation, która promowała lepsze zarządzanie globalne na rzecz pokoju na świecie. Annan często proszony był przez międzynarodowe organizacje o mediację w kryzysowych sytuacjach. podczas Skoll World Forum w 2013 powiedział; "Musimy stworzyć świat sprawiedliwy i stabilny, ale też taki, w którym będziemy brali pod uwagę także potrzeby innych, nie tylko nasze aktualne. Jedziemy na tym samym wózku". Zmarł w wieku 80 lat.

    Stephen Hawking (08.01.1942 - 14.01.2018)

    Jeden z najsłynniejszych astrofizyków i kosmologów. Był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej Uniwersytecie Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie. Nazywany często współczesnym Einsteinem. Wielką sławę przyniosła mu książka "Krótka historia czasu". Przykuty do wózka inwalidzkiego komunikował się z otoczeniem za pomocą specjalnego syntezatora mowy, który przygotował mu jeden z amerykańskich koncernów elektronicznych. W jednym z wywiadów Hawkins stwierdził, że "Irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trzeba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że udawało mi się to nieźle". Zmarł w wieku 76 lat.

    Milos Forman (18.02.1932 - 13.04.2018)

    Jest uważany za jednego z największych reżyserów filmowych i czołowego przedstawiciela czechosłowackiej nowej fali. Absolwent Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Zdobywca dwóch Oscarów za filmy "Lot nad kukułczym gniazdem" i "Amadeusz" oraz trzech Złotych Globów. Z jego nazwiskiem łączą się także takie tytuły jak "Skandalista Larry Flynt" czy "Człowiek z księżyca". Wspominał, że "W dzieciństwie zachwycali mnie ludzie, którzy mogli pociągnąć za sobą tłumy, opowiadając jakąś historię. Chciałem umieć opowiadać takie historie lepiej od innych, najlepiej na świecie" . Na stałe zapisał się w historii światowej kinematografii. Zmarł nagle, w wieku 86 lat, po krótkiej chorobie.

    Aretha Franklin (25.03.1942 - 16.08.2018)

    Nazywana królową soulu legendarna amerykańska wokalistka. Jej kariera trwała ponad pół wieku. Do największych przebojów artystki należą słynne już utwory: "Respect", "I Say a Little Prayer", a także "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman". Zdobyła aż 18 nagród Grammy. Jako pierwsza kobieta w historii została przyjęta Rock and Roll Hall of Fame. Była matką chrzestną Whitney Houston. W 2010 zdiagnozowano u niej raka. Zespół lekarzy orzekł, że jest to rak nieoperacyjny. Piosenkarka zmarła po ciężkiej chorobie

    Dolores O'Riordan (06.09 1971 - 15.01.2018)

    Wokalistka irlandzkiego zespołu rockowgo The Cranberries. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1990 roku, kiedy to wygrała przesłuchania na miejsce ówczesnej frontmenki grupy. Do największych hitów można zaliczyć takie utwory jak np. "Linger" "Zombie" czy "Ode to My Family". W czasie pięcioletniej kariery solowej artystka wydała płytę i zaśpiewała utwór "Ave Maria" w produkcji filmowej "Pasja". Zagrała epizod w filmie "Klik. I robisz co chcesz". Na swojej drodze artystycznej spotkała i nawiązała współpracę m.in. z takimi sławami jak Luciano Pavarotti czy Zucchero. Przyczyną śmierci było utopienie pośrednio powodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Po ujawnianiu przyczyny zgonu członkowie zespoły wydali oświadczenie: "15 stycznia 2018 straciliśmy naszą drogą przyjaciółkę i koleżankę z zespołu, Dolores O'Riordan. Dziś musimy zmierzyć się z tym, co się wtedy stało. Nasze najszczersze kondolencje przesyłamy dzieciom i rodzinie Dolores. Nasze myśli są dziś z nimi. Dolores będzie żyła wiecznie w jej muzyce. Wielką pociechą jest dla nas widzieć to, jaki pozytywny wpływ miała na życie ludzi. Chcielibyśmy podziękować wszystkim fanom za wasze wiadomości i nieustanne wsparcie dla nas w tym bardzo trudnym czasie".

    John McCain (29.08.1936 - 25.08.2018)

    Wybitny amerykański polityk i bohater wojenny. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Dwukrotnie walczył o prezydenturę. Na scenę polityczna wkroczył w 1982 r. i już na niej pozostał. Cierpiał na raka mózgu. Kilka miesięcy przed śmiercią zrezygnował z terapii wiedząc, że w jego przypadku medycyna jest bezradna. W swoim testamencie zastrzegł, aby na jego pogrzebie nie było prezydenta USA Donalda Trumpa.

    Barbara Bush (08.06.1925 - 17.04.2018)

    Oprócz Abigail Adams, jedyna kobieta, która była zarówno żoną, jak i matką prezydenta Stanów Zjednoczonych. Urodziła się 8 czerwca 1925 r. W Nowym Jorku. W 1945 r. wyszła za mąż za George'a H.W. Busha, który w 1981 r został wiceprezydentem, a w 1989 r - 41 Prezydentem USA . Założyła "Barbara Bush Foundation for Family Literacy" zajmującą się wtórnym analfabetyzmem. Znajomi i przyjaciele mówili, że była nadzwyczaj ciepłą i pomocną osobą. Przyczyną śmierci była przewlekła obturacyjna choroba płuc

    W tym miejscu warto także wspomnieć o takich postaciach jak: Burt Reynolds (11.02. 1936 - 06.09.2018), amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Charles Aznavour (22.05.1924 - 01.10.2018) francuski piosenkarz, kompozytor i aktor. Leszek Miller Junior (02.1970 - 26.08.2018) ekonomista, Tomasz Chada (24.08.1978 - 18.03.2018), polski raper i autor tekstów.
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-11-01 19:53:23 [194.29.183.*] id:1565468  
    ASek: Napisał postów [1229], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    A Chada?!;/

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2018-11-02 08:27:40 [185.127.21.*] id:1565478  
    karo1810: Napisał postów [208], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Nie byl wielki
    2018-11-02 09:30:41 [78.11.110.*] id:1565479  
    Stefan: Napisał postów [27022], status [VIP] Reputacja
    Zaćpana wywłoka, nic więcej...
    2018-11-02 07:23:28 [212.106.161.*] id:1565477  
    Palnik Dekarski: Napisał postów [304], status [maniak] Reputacja
    Z wszystkich tutaj wymienionych to chyba tylko "Hołkinga" tak naprawdę szkoda..

    Nick:
    Treść:
    2018-11-01 22:00:56 [78.11.110.*] id:1565476  
    Stefan: Napisał postów [27022], status [VIP] Reputacja
    Antoni Krauze - został zapamiętany, jako reżyser gniota "Smoleńsk"
    [1]

    Nick:
    Treść:
    2018-11-01 20:33:38 [5.173.80.*] id:1565469  
    tippmann: Napisał postów [7572], status [VIP] Reputacja
    jak byli wielcy to musieli mieć 2,5 metra

    Nick:
    Treść:
    2018-11-01 19:07:23 [89.67.0.*] id:1565467  
    alpin32: Napisał postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
    Niech spoczywają w pokoju

    Nick:
    Treść: