• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4937
  • Dodano: 2018-03-26 / 17:10
  • Komentarzy: 8

Jest plan połączenia dwóch opolskich uczelni. Rząd obiecuje ogromne wsparcie

 
 
Jest plan połączenia dwóch opolskich uczelni. Rząd obiecuje ogromne wsparcie

(Fot. Dżacheć)

Uniwersytet Opolski oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu otrzymały wysoką dotację. Da im to możliwości rozwoju oferty edukacyjnej, tym samym Opole ma szansę stać się miastem akademickim do czego niezbędna jest konsolidacja placówek.

Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii wraz z ministrem szkolnictwa i nauki Piotrem Sikorskim spotkali się dziś z przedstawicielami dwóch opolskich uczelni, żeby przekazać nagrody pieniężne dla placówek oraz omówić dalsze losy szkół.

- W ubiegłym tygodniu rada ministrów przyjęła projekt reformy nauki i szkolnictwa wyższego przygotowaną przez Jarosława Gowina, także mieliśmy ogromną radość, że wkraczamy w kolejny etap prac. Myślimy że na przełomie maja i czerwca projekt trafi do podpisu prezydenta Rzeczypospolitej - zaczął Piotr Sikorski.

Ministerstwo przygotowało wsparcie dla polskich uczelni w postaci środków wysokości 1,3mld zł. Z tej kwoty niemal 9 milionów trafiło dziś do Uniwersytetu Opolskiego, co umożliwi finansowanie nowych kierunków studiów bądź reformę organizacyjną. Drugą dotację w wysokości 1 mln zł. otrzymała PMWSZ w Opolu.

- Chcę serdecznie podziękować rektorom opolskich uczelni. To kolejne 10 milionów złotych dla opolskiej nauki co jest niezwykle cenne i ważne w regionie. Opole ma szansę zostać miastem akademickim. Szczególnie chciałem podkreślić znaczenie dotacji dla PMWSZ, która kształci z uwzględnieniem zapotrzebowania naszego rynku pracy co jest ważne dla rozwoju polskiej gospodarki - dodał Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Uniwersytet i PMWSZ dzięki konsolidacji mogą liczyć na większe dotacje. Będą mieć także znacznie większe możliwości rozwoju. - Nie rozmawiamy o tym, czy się połączyć, ale o tym jak to zrobić i kiedy? - przyznaje dr Marek Halski, rektor PMWSZ w Opolu.

Rektorzy obu uczelni rozmawiali o sposobach wykorzystania ogromnego potencjału placówek oraz studentów, dzięki połączeniu obu uczelni. - Jest konsensus co do tego, że ta konsolidacja jest potrzebna i jest w interesie naszego miasta. Tego typu działania będą nagradzane ogromnym wsparciem od polskiego rządu. W tym celu może być wykorzystanych bardzo wiele narzędzi, nie tylko połączenie placówek - dodał Ociepa.

- Małe jest piękne, ale większe jest piękniejsze. Jesteśmy na etapie końcowym rozmów o konsolidacji. Mapa została wyznaczona, a podjęcie w życie nowej ustawy jest idealnym momentem do rozpoczęcia nowego etapu dla obydwu opolskich uczelni. Rozmowy będą kontynuowane i wkrótce nastąpi bardziej uroczysta konferencja wyrażająca finał tych rozmów, jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach - mówił prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Resort nauki chce, by nowa Ustawa 2.0 weszła w życie od 1 października 2018 r. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza od ponad 12 lat reforma szkolnictwa wyższego w Polsce.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia