• Autor: MarkowyLP
  • Wyświetleń: 1672
  • Dodano: 2018-03-09 / 14:21
  • Komentarzy: 0

  Uniwersytet Opolski rozpoczyna swój 25 rok działalności

  Uniwersytet Opolski rozpoczyna swój 25 rok działalności
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Mimo że święto uczelni przypada zawsze 10 marca, to już dzisiaj władze oraz studenci obchodzili kolejną rocznicę powstałego w 1994 roku Uniwersytetu. W tym roku tytułem doktora honoris causa uhonorowano światowej sławy chemika, prof. Pawła Kafarskiego.

  Świętowanie rozpoczęło się już wczoraj uroczystą mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha odprawioną przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję w intencji Uniwersytetu.

  Na dzisiejszym spotkaniu w auli Collegium Maius zebrali się przedstawiciele nauki, ale także władz samorządowych m.in. Szymon Ogłaza z zarządu województwa czy poseł Antoni Duda oraz opolskich szkół.

  Władze uczelni podkreślali najważniejsze momenty w historii funkcjonowania uczelni, która powstała na kanwie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Nie zabrakło również postawienia nowych wyzwań na kolejne lata.

  - Uniwersytet to taka instytucja zawieszona pomiędzy przeszłością, a przyszłością. Podtrzymuje go zatem zarówno jego konserwatywna tradycja, historia, wartości, jak i innowacyjna przyszłość, efektywność, przedsiębiorczość i konkurencyjność. - podkreślał prof. Marek Masnyk, Rektor Uniwersytetu Opolskiego.

  W tym roku decyzją Rady Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego tytuł honorowego doktora uczelni otrzymał prof. Paweł Kafarski.

  - Imponujący dorobek naukowy oraz wkład w rozwój chemii na Uniwersytecie Opolskim, a także światowa renoma profesora Kafarskiego to niezaprzeczalne argumenty na uhonorowanie jego osoby. - tłumaczył prof. Jacek Lipok.

  - Jesteśmy dumni ze swoich doktorów honoris causa i tak też jest w tym przypadku - dodawał Rektor Marek Masnyk.

  Profesor Paweł Kafarski jest badaczem w zakresie chemii od ponad 47 lat. Ukończył Wydział Chemii na Politechnice Wrocławskiej, na której zaraz po studiach rozpoczął karierę akademicką. W 1977 roku obronił pracę doktorską pt. "Synteza peptydów kwasów aminofosfonowych", następnie w 1990 uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a 8 lat później został mianowany profesorem. Prowadził badania oraz pracował na wielu zagranicznych uczelniach, m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Profesor Kafarski od 1982 roku pracował także na Uniwersytecie Opolskim, w którym miał za zadanie współtworzenie wraz z drem Piotrem Wieczorkiem kierunku agrobiochemia. Pracę dydaktyczną na opolskiej uczelni zakończył w 2015 roku.

  - Czuję się trochę zażenowany tym honorem, który mnie spotkał, ponieważ czuję się trochę jak żuczek zaproszony na bal do królowej pszczół. - mówił po odebraniu tytułu z rąk Rektora prof. Paweł Kafarski. - Dziękuję bardzo mocno mojej uczelni, moim recenzentom. Byłbym nikim, gdyby nie rodzina, gdyby nie rodzice, którzy wpoili mi pewne wartości, gdyby nie żona, która się mną całe życie opiekowała i mnie zdyscyplinowała.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".