• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1297
  • Dodano: 2018-02-14 / 09:46
  • Komentarzy: 0

  3 miliony w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim, można już zgłaszać projekty

  3 miliony w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim, można już zgłaszać projekty

  (Fot. Dżacheć)

  Można już zgłaszać projekty do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W II edycji na zadania zgłoszone przez mieszkańców regionu czeka 3 miliony złotych.

  Marszałkowski Budżet Obywatelski są to środki pieniężne budżetu Województwa Opolskiego, które przeznaczone są na realizację zadań wybranych przez osoby zamieszkałe na terenie Województwa. W pierwszej edycji zgłoszono 198 zadań, z czego 117 dopuszczono do głosowania. Największą popularność w powiecie opolskim zdobył projekt "Chemioterapia bez utraty włosów - to jest możliwe", Nowoczesny System Chłodzenia Głowy Wspierający Przeciwnowotworowe Leczenie, który zyskał rozgłos w całym kraju.

  Podsumowując, w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zakończono realizację 3 zadań, 21 z nich jest w trakcie realizacji, a jeden z nich pozostaje jeszcze w planach do zrealizowania (jest to sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim).

  - Druga edycja będzie lepsza, bo zmienia się dostępność do głosowania. Zgodnie z nazwą dopuszczamy do głosowania wszystkich obywateli województwa, również tych poniżej 16 roku życia. Warunkiem jest zgoda na głosowanie podpisana przez opiekuna prawnego. Mamy te same pieniądze co w roku ubiegłym. Inną istotną zmianą jest możliwość uzupełnienia możliwych do usunięcia błędów formalnych, by wartościowe projekty z przyczyn błahych nie były eliminowane - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

  Zgłaszanym zadaniem może być każda inicjatywa obywatelska określająca projekt, które przyczyni się do rozwoju Województwa. Inicjatywą obywatelską może być, w szczególności, realizacja zadania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym lub turystycznym.

  Szacunkowa wartość zgłaszanego przez mieszkańców zadania o zasięgu powiatowym nie może być niższa niż 50 000 zł ani wyższa niż 100 000 zł, natomiast o zasięgu subregionalnym nie może być niższa niż 70 000 zł ani wyższa niż 150 000 zł.

  Zgłaszanie zadań trwa od 12 lutego - 4 marca, a głosować nad zakwalifikowanymi zadaniami będzie można już od 9 kwietnia. Zadania przyjęte do realizacji poznamy do 30 maja. Projekt można złożyć korzystając ze strony.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".