• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4459
  • Dodano: 2018-01-16 / 08:10
  • Komentarzy: 3

W Opolu powstanie Centrum Rehabilitacji Społecznej

 
 
W Opolu powstanie Centrum Rehabilitacji Społecznej

(wizualizacja obiektu)

 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Centrum Rehabilitacji Społecznej "Arkadia" ma być odpowiedzią na potrzeby opolskich seniorów. Będzie to prawdopodobnie pierwsza w Polsce taka inwestycja, której podejmie się samorząd.

Około 35 tys. mieszkańców Opola osiągnęło wiek poprodukcyjny. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi miasto, które chce postawić pierwszy w Polsce ośrodek zajmujący si potrzebami osób starszych. Kompleksowe rozwiązanie dla tej grupy osób, jest już znane na Zachodzie, a w Opolu może pojawić się jako jedno z pierwszych w Polsce, którego podejmie się Samorząd.

- Do tej pory prowadzone są podobne inwestycje prywatne, jednak stać na nie seniorów raczej zamożnych. Potrzebne są mocne i odważne instrumenty polityki senioralnej w mieście. Mamy już karty seniora, trwa budowa domu seniora, ale są to działania, które chcemy uzupełnić o kolejne, równie ważne. - podkreśla prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Pierwsze Centrum Rehabilitacji Społecznej "Arkadia" jest kompleksowym rozwiązaniem adresowanym do osób starszych z pierwszymi objawami starzenia do momentu stania się osobą niesamodzielną. Centrum Rehabilitacji Społecznej powstanie obok budowanych przez TBS mieszkań dla seniorów, a w miejscu dawnego Pogotowia Opiekuńczego na ulicy Dambonia. W tym miejscu powstanie też dom dziennego pobytu dla 200 osób, którego misją jest integrowanie społeczności seniorów. Pierwsze piętro, gdzie funkcjonuje Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej "Magnolia" zostanie poszerzone do 60 osób. W budynku znajdą się też "mieszkania chronione", z których będą mogły korzystać osoby o ograniczonej sprawności psychicznej lub fizycznej.

- Z mieszkań będą mogły skorzystać np. osoby czekające na miejsce w Domu Pomocy Społecznej, albo niepełnosprawni, których opiekunowie nie mogą przez jakiś czas sprawować nad nimi opieki - tłumaczy Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Remont dawnej siedziby pogotowia opiekuńczego ma ponieść za sobą koszty rzędu 9 milionów złotych. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zdecydują, czy pieniądze na ten cel zostaną uzyskane z obecnego budżetu miasta.

Obok "Magnolii" powstaje około 100 nowych mieszkań dla seniorów, które zlokalizowane będą w 3 blokach mieszkalnych. Jest to wyjście na przeciw osobom starszym, dotychczas mieszkającym w blokach bez windy. W nowych mieszkaniach wybudowanych przez TBS będą dostępne lokale o powierzchni 36 i 42 m kw.


reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-01-16 15:47:09 [178.252.17.*] id:1549588  
PauloOp23: Napisał postów [3331], status [VIP] Reputacja
Będzie to najprawdopodobniej pierwsza taka inwestycja w Polsce.A i tu się zgodzę bo będzie to wielka kalpa ja to całe centrum wystawiennicze i większość inwestycji w Opolu.

Nick:
Treść:
2018-01-16 10:13:30 [95.41.88.*] id:1549578  
bachus1: Napisał postów [107], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
a gdzie mozna sie zapisać na zabiegi

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2018-01-16 13:26:43 [46.134.5.*] id:1549582  
Polpha: Napisał postów [7845], status [VIP] Reputacja
Pewnie jak wybudują