• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 957
  • Dodano: 2022-07-22 / 11:21
  • Komentarzy: 0

  Czy czternasta emerytura może zaszkodzić?

  (Fot. Archiwum)

  Pod koniec sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę czternastej emerytury. Większość seniorów otrzyma to dodatkowe roczne świadczenie we wrześniu. Czy "czternastka" będzie traktowana jako dochód i w ten sposób pozbawi emerytów i rencistów szansy na dodatek osłonowy?


  Emerytura i renta to dochody ale...

  W tym roku tzw. czternastka wyniesie w pełnej wysokości 1217,98 zł (brutto 1344,88zł).
  W całym kraju trafi do około 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln klientów obsługiwanych przez ZUS. Świadczenie będzie wypłacone z urzędu, co znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

  Wypłacane emerytom i rencistom świadczenia są zwykle traktowane jako dochody. Renty
  i emerytury są uwzględniane do kryterium dochodowego, przy ubieganiu się o dodatki mieszkaniowe, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (500+) czy świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Czy takie finansowe bonusy jak 13. i 14. emerytura stanowią wyjątki od tej reguły?

  - Zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura są świadczeniami wyjątkowymi
  i nie są wyznacznikiem dochodowym przy ustalaniu prawa do powyższych zasiłków, dopłat
  i ulg - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Co z dodatkiem osłonowym?

  Dodatek osłonowy ma niwelować skutki inflacji i refundować część wydatków związanych między innymi z ogrzewaniem. O dodatek można wnioskować między 1 stycznia
  a 31 grudnia bieżącego roku. O to świadczenie w pełnej nominalnej wysokości, mogą starać osoby (w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego), których miesięczny dochód nie przekracza 2100 zł. Natomiast w gospodarstwach wieloosobowych dochód na jedną osobę nie może być wyższy niż 1500 zł miesięcznie.

  Zasadne jest pytanie czy 14. emerytura wpływa na ustalenie sytuacji dochodowej osoby wnioskującej o dodatek osłonowy. W obecnym porządku prawnym, dodatkowe roczne świadczenia w postaci 14. jak i 13. emerytury są wolne od potrąceń administracyjnych
  i egzekucji komorniczych. Przekazywane przez ZUS dwa specjalne świadczenia roczne są oznaczone w taki sposób, żeby zarówno bank jak i komornik nie mogli ich zająć na poczet zadłużenia. A co ze zbliżającą się czternastą emeryturą w obliczu starań o dodatek osłonowy?

  - Dwa dodatkowe świadczenia roczne wypłacane głównie przez ZUS czyli trzynasta
  i czternasta emerytura nie mają żadnego wpływu na przyznanie prawa do dodatku osłonowego. Zatem nie trzeba się obawiać, że sierpniowe i wrześniowe zasilenie domowego budżetu seniorów "czternastką" negatywnie wpłynie na ocenę ich zdolności przy ubieganiu się o ten dodatek. Po prostu czternastej emerytury nie uwzględnia się jak dochód - dodaje Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że prawo do gratyfikacji w postaci "czternastki" będą mieli emeryci i renciści, którym świadczenia z ZUS przysługują na
  24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający termin pierwszych wypłat. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie "na rękę" 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastych emerytur to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".