• 0
0
  • Autor: kinb
  • Wyświetleń: 2095
  • Dodano: 2017-12-13 / 13:20
  • Komentarzy: 3

Przestępstwa w Internecie nadal rosną. Policja, urząd i szkoły chcą temu zapobiec

 
 
Przestępstwa w Internecie nadal rosną. Policja, urząd i szkoły chcą temu zapobiec

(Fot. kinb)

Rusza kolejny projekt, w którym dzieci będą miały tłumaczone jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Akcja ma na celu zmniejszyć przestępczość w sieci. Policja, Opolski Urząd Wojewódzki i opolska oświata chcą zatrzymać działania takie jak nielegalnie ściąganie muzyki, czy rozsyłania intymnych zdjęć.

-Program jest skierowany na bezpieczeństwo dla naszego najmłodszego pokolenia. Dużo zagrożeń dzieje się w sieci. My musimy pokazać im dobre strony, ale przede wszystkim musimy chronić ich od zagrożeń które czyhają na dzieci. W ramach projektu odbyło się ponad 830 spotkań, w których wzięło udział blisko 21 tys uczniów i osób dorosłych. Jestem przekonany, że wiedza przekazana przez fachowców dla naszych najmłodszych będzie dla nich zrozumiała i przyniesie pożądany efekt. - mówi Opolski Wojewoda Adrian Czubak.


-Przez zagrożenia, które dzieją się w Internecie Komenda Głowna Policji utworzyła biuro do walki z cyberprzestępczością. W następstwie tego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu powstał wydział do walki z cyberprzestępczością. Program miał podnieść świadomość jakie zagrożenia wynikają z cyberprzestrzeni. Przestępczość ogółem ma tendencję spadkową. Natomiast cyberprzestępczość ciągle wzrasta. W 2016 roku wszczęto 1211 spraw, a w 2017 roku wszczęto 1266. Trzeba pamiętać że przestępczość w Internecie to stalking, włamania, kradzieże danych, kradzież kart bankomatowych. Czasy są inne, dzieci komunikują się poprzez sieć, tak więc, program jest realizacją podniesienia świadomości bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni. - podkreśla insp.Adam Tychowicz


-Ja bardzo popieram akcje edukacyjne. Podniesienie świadomości ma taki wpływ, że mniej jest zgłoszeń na policję, bo ludzie zwyczajnie wiedzą jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. - dodaje Dominik Rozdziałowski Dyrektor Biura dw. z Cyberprzestępczością z Komendy Głównej Policji

-To jest bardzo fajna współpraca między urzędem, policją, a szkołami. Trzeba pamiętać, że dzieci podejmują ryzykowne zachowania, są to wybryki i ma to często swoje konsekwencje. Cały czas trzeba przypominać dzieciom, że konsekwencje z teraz mogą wpłynąć na całe życie. Dzięki działaniom policji można ich uchronić od tych szkodliwych działań. Dla przykładu, badania, które prowadzimy pokazują ze 25% dzieci otrzymało intymne zdjęcia, a 7% takie swoje zdjęcie wysłało. Pytanie, co się dzieje z tymi zdjęciami? Jakie są ich losy? Z naszego punktu widzenia, są to okropne konsekwencje, które lądują na policji. - podkreśla Martyna Różycka z Państwowego Instytutu NASK


Opolski Kurator Oświaty Michał Siek mówi - Akcja cieszy się popularnością również u rodziców dzieciaków, a nie u samych najmłodszych. Czujność rodziców nie zawsze jest dobra. Niektórzy dorośli nawet proszą dzieci o wykonywanie jakiś czynności internetowych, w których powierzają im swoje hasła, albo piny do kont bankowych w celu wykonania przelewu, a to nie jest dobry krok. Również naszym zadaniem jest uświadomienie zasad korzystania z portali społecznościowych i ochrona danych osobowych oraz zagrożenia wynikające z całej technologii. Dlatego chcemy aby ten projekt trafiał do jak największej gruby odbiorców.


Rodzice powinni ciągle obserwować zachowania dziecka, aby ustrzec je od niebezpieczeństw w sieci, ale przede wszystkim rozmawiać z nimi, podkreślają zebrani.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2017-12-13 23:37:54 [83.4.240.*] id:1548072  
MGIEŁKA: Napisała postów [18067], status [VIP] Reputacja
kruca bomba......

Nick:
Treść:
2017-12-13 19:21:48 [83.4.211.*] id:1548061  
jacek0667: Napisał postów [1012], status [stały bywalec] Reputacja
Zawsze i wszędzie Policja chronić nas będzie!

Nick:
Treść:
2017-12-13 18:20:08 [83.30.76.*] id:1548056  
tippmann: Napisał postów [5750], status [VIP] Reputacja
kwinto się w grobie przewraca;)

Nick:
Treść: