• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 6893
  • Dodano: 2022-09-04 / 20:10
  • Komentarzy: 0

  Na wiosnę skorzystamy ze zdrowotnych właściwości opolskiej tężni solankowej

  Tężnia solankowa na osiedlu Malinka zostanie uruchomiona na wiosnę przyszłego roku. Sama konstrukcja jest już gotowa, trwają zaawansowane prace, a miasto zabiera się za prace nad architekturą wokół "uzdrowiska".


  Opolanie mogą zobaczyć, jak postępuje budowa tężni solankowej niedaleko parku sensorycznego w Opolu. Już na wiosnę 2023 roku właściwości prozdrowotne tężni solankowej będą "uzdrawiać" opolan.

  - Trwają jeszcze prace związane z budową konstrukcji drewnianej tężni. Jednak są już bardzo zaawansowane. Wykonawca jednocześnie prowadzi prace na terenie wokół konstrukcji tężni. To są głównie prace ziemne. Później zacznie się budowa alejek, montaż infrastruktury itp. Prace zakończą się na przełomie 2022/2023. Uruchomienie nastąpi wiosną - zaznacza Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola.

  Konstrukcja otoczona będzie otoczona pergolą ze strefami inhalacyjnymi. Koszt tej inwestycji to około 5,6 mln złotych. Dająca pełnię inhalacji konstrukcja powstaje blisko parku sensorycznego.

  W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu przewidziano strefę relaksu. Wydzielono tam cztery przestrzenie o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, w których przewidziano możliwość instalacji obiektów małej architektury typu leżaki, hamaki i huśtawki parkowe. Dopełnienie strefy relaksu stanowić będzie przestrzeń utwardzona płytami granitowymi, w ramach której przewidziano możliwość montażu ław modułowych, wykończonych elementami z drewna egzotycznego.

  Warto pamiętać, iż obiekt będzie działał sezonowo - przez pięć miesięcy w roku. Koszty eksploatacji oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Tężnia solankowa należy do grupy obiektów o charakterze rekreacyjno-uzdrowiskowym, stanowiących naturalny leczniczy inhalator, przeznaczony do wytwarzania aerozolu o właściwościach leczniczych (zawierającego naturalne związki soli), wchłanianego podczas sesji inhalacyjnych.

  Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu.

  W przeszłości tężnie solankowe służyły jako obiekty przeznaczone do pozyskiwania soli kuchennej. Obecnie stanowią atrakcje turystyczne o leczniczych właściwościach, sprzyjające rozwojowi rekreacji i wypoczynku w skali regionalnej i ponadlokalnej.

  Zdjęcie (1/40)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".