• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 4341
  • Dodano: 2022-07-27 / 12:00
  • Komentarzy: 1

  Wielka wyprowadzka na Politechnice

  Pięć pięter, na każdym średnio 20 pomieszczeń plus księgozbiór biblioteki liczący ok. pół miliona - w budynku "Lipsk" trwa wielka wyprowadzka przed kompleksową przebudową.


  W październiku rozpocznie się przebudowa budynku "Lipsk" przy ul. Sosnkowskiego, w którym mieści się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz biblioteka. Nim jednak w budynku rozpoczną się prace, musi go opuścić zarówno wydział jak i biblioteka. - Na przeprowadzkę budynku mamy bardzo mało czasu. W "Lipsku" jeszcze niedawno tętniło życie studenckie - podkreśla Agnieszka Żyrek, kierownik działu Gospodarczo-Technicznego Politechniki Opolskiej.

  - Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki zajmuje piętra od drugiego do piątego, na każdym z pięter jest średnio 20 pomieszczeń. Z pomieszczeń tych pracownicy będą przenoszeni do trzech lokalizacji: to budynek przy ul. Ozimskiej 75, budynek nr 2 na drugim kampusie przy ul. Prószkowskiej 76 oraz budynek Mikołajczyka 5, gdzie swoich pomieszczeń użyczył Wydział Mechaniczny. Przeprowadzka w całości realizowana jest przez dział Gospodarczo-Techniczny, mamy sezon urlopowy, musimy reagować na bieżąco na problemy, które się pojawiają, korygować plany, każdy dzień przynosi różne niespodzianki. Trudniejszą operacją logistyczną jest przeprowadzka biblioteki. Czytelnię, pomieszczenia biurowe przenosimy my, natomiast część magazynową przenosi firma zewnętrzna - relacjonuje Agnieszka Żyrek.

  - Księgozbiór biblioteki liczy ok. pół miliona z czego większość znajduje się w budynku "Lipsk". Liczba robi wrażenie i uzmysławia skalę przedsięwzięcia - mówi Anna Jańdziak, dyrektor Biblioteki Politechniki Opolskiej. - W księgozbiorze bardzo ważny jest porządek, nie możemy sobie pozwolić na to, że część księgozbioru będzie w jednym koszu a następna cześć w setnym. Musi być zachowana kolejność. To powoduje, że pracy jest bardzo dużo. Dodatkowo, mamy dokumentację wewnętrzną, która musi zostać przeniesiona. Staramy się pracować dwutorowo. Część personelu pakuje księgozbiór, przygotowuje do koszy, przy współpracy działu technicznego przewozimy we wskazane miejsca. Natomiast część osób pracuje dalej przy wypożyczaniu. Wypożyczalnie i biblioteki wydziałowe funkcjonują normalnie - tłumaczy Anna Jańdziak.

  Po wyprowadzce biblioteki do dyspozycji studentów i pracowników będą biblioteki wydziałowe, powstaje nowa biblioteka na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki w budynku nr 6, natomiast biblioteka Wydziału Mechanicznego będzie pełnić funkcję biblioteki międzywydziałowej: trafi tam księgozbiór z czytelni głównej.

  - Praca naszego działu nie kończy się tylko na przeprowadzce. Zajmiemy się także utylizacją niepotrzebnego sprzętu, mebli - dodaje Agnieszka Żyrek.
  Planowo, gruntowna przebudowa "Lipska" rozpocznie się 16 października. - Na rozwój uczelni wpływ mają naukowcy, studenci, doktoranci. Tym osobom trzeba zapewnić właściwe miejsca nauki, pracy, właściwe narzędzia do prowadzenia badań na światowym poziomie. "Lipsk" to bardzo charakterystyczny budynek, który został zbudowany w latach 80-tych, standard tego budynku nie odpowiada obecnym standardom. To bezwzględnie trzeba zmienić - informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

  Zdjęcie (1/7)

  (Fot. Politechnika Opolska)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-27 17:45:36 [83.22.246.*] id:1644516  
  tarantula76: Napisał postów [49], status [rozkręca się] Reputacja
  Troche to dziwne, że na tak ogromną skalę przeprowadzki pracownicy uczelni maja tak mało czasu. Przecież te plany nie powstały chyba wczoraj wieczorem, a działania wyglądają jak w panice.

  Nick:
  Treść: