• Autor: Majlan
    • Wyświetleń: 5165
    • Dodano: 2016-07-12 / 10:00
    • Komentarzy: 16

    Strażacy przypominają: burz nie należy lekceważyć!

    Strażacy przypominają: burz nie należy lekceważyć!

    (Fot. archiwum)

    Trwające w Polsce lato – nie tak upalne, jak choćby rok temu – sprzyja powstawaniu groźnych komórek burzowych. Choć wyładowania elektryczne majestatycznie przecinające niebo wyglądają wspaniale, to strażacy apelują o zachowanie zdrowego rozsądku, zwłaszcza, gdy w trakcie burzy znajdujemy się poza domem.

    Zobacz takze Ila zapłacimy za gaz od 1 lipca?

    - Najważniejszą rzeczą jest to, by nie stawać pod drzewem! Często jest ono jednym z najwyższych punktów w okolicy, przez co przyciąga pioruny niosące ze sobą śmiertelne zagrożenie. Postarajmy się udać do najbliższego budynku i tam znaleźć schronienie. Bezpiecznym miejscem będzie również nasz samochód – informuje bryg. Leszek Koksanowicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

    Nasz rozmówca przypomina również o tym, co należy zrobić w sytuacji, gdy w nasz dom uderzy piorun. - Przede wszystkim zaalarmujmy straż pożarną i ewakuujmy wszystkich domowników. Gaszenie pożaru dachu nieprofesjonalnymi sposobami najczęściej kończy się fiaskiem, m.in. dlatego, że ogień pojawia się wysoko, w trudno dostępnym miejscu. Właściwie to nie znam przypadku, by udało się taki pożar opanować bez naszej pomocy

    Zobacz takze Najlepsi spinningiści rywalizowali na Jeziorze Nyskim. Za nimi pierwsza tura mistrzostw

    Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy bloku, powinniśmy chronić sprzęt elektroniczny. - Gdy zbliża się burza, po prostu odłączmy z gniazdek telewizory, dekodery czy odtwarzacze DVD. Nawet wyładowanie, które uderzy w pewnej odległości od naszego domu, może spalić urządzenia podłączone wówczas do prądu – słyszymy.

    - Przede wszystkim jednak zawsze myślmy logicznie. Rzadko zdarza się, że burza faktycznie nas zaskakuje. Najczęściej wychodzimy z założenia, że nic nam się nie stanie, co – moim zdaniem – jest kuszeniem losu, bo jednak przypadki porażenia piorunem, w najróżniejszych okolicznościach, zdarzają się. Nie należy zatem bagatelizować siły przyrody, niezależnie od okoliczności, w jakich przyjdzie nam się z nimi zmierzyć – podsumowuje bryg. Koksanowicz.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2016-07-12 15:57:06 [178.252.17.*] id:1462462  
    PauloOp23: Napisał postów [3722], status [VIP] Reputacja
    Tak że podsumujmy.Jeśli masz drzewo obok domu to je zetnij bo burza idzie. Ludzie,mamy taki klimat i tego nie zmienimy.Trzeba myśleć przed faktem a nie po fakcie.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-07-13 10:55:52 [178.43.151.*] id:1462595  
    SACHMET: Napisała postów [2909], status [Szycha] Reputacja
    Trzeba mieć pozwolenie na ścięcie drzewa, a nie zawsze je dostajemy, bo przecież dla urzędasów drzewo jest ważniejsze niż nasze bezpieczeństwo.
    2016-07-13 09:45:57 [89.75.106.*] id:1462581  
    kanclerz: Napisał postów [4906], status [VIP] Reputacja
    Ja bardzo lubię burze.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-07-13 10:53:48 [178.43.151.*] id:1462594  
    SACHMET: Napisała postów [2909], status [Szycha] Reputacja
    Coś takiego, to odważny jesteś:)
    2016-07-12 20:28:04 [93.181.151.*] id:1462540  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    po dobrej grochówce to pioruny cała noc są :P

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [5]
    2016-07-12 20:29:18 [31.0.33.*] id:1462541  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Kołdra rankiem żółta.
    2016-07-12 20:32:11 [93.181.151.*] id:1462542  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    widze znasz temat wstydź się :P
    2016-07-12 20:32:36 [31.0.33.*] id:1462543  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    A z dupy dym.
    2016-07-12 20:34:14 [31.0.33.*] id:1462545  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Kiedyś sam bym się unicestwil,własnym pierdem.
    2016-07-12 21:05:14 [94.254.243.*] id:1462548  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    Rolik łapie baki do słoika;)
    2016-07-12 10:30:20 [178.37.35.*] id:1462430  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    a jak to jest z tymi legendami z wpadającymi piorunami przez gniazdka elektryczne, przez kominy? :P

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2016-07-12 10:31:31 [178.37.35.*] id:1462431  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    ...i "piorunochronami" z gromnicy :)
    2016-07-12 11:02:03 [78.11.110.*] id:1462439  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    Jak przywali gdzież blisko, to z gniazdkiem zobaczysz :P W temacie piorunów kulistych - one sa jak inteligentna blondynka - wszyscy o tym gadają, ale nikt tego nie widział. Za to odgromnik z gromnicy - polecam jak najbardziej Jarosławie Przenajświętszej Zawsze Dziewicy...
    2016-07-12 11:09:02 [178.37.35.*] id:1462441  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    fakt*pl/wydarzenia/polska/piorun-wpadl-im-do-domu/zvrdf5k
    2016-07-12 10:42:50 [31.0.35.*] id:1462433  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Mega trolla żeby tak jakiś piorun,sieknal w tą pustą czaszkę to bym dał na mszę nawet.

    Nick:
    Treść:
    2016-07-12 10:15:33 [165.225.72.*] id:1462425  
    [moderacja]: Napisał postów [4852], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]

    Nick:
    Treść: