• Autor: Majlan
    • Wyświetleń: 10267
    • Dodano: 2016-01-03 / 09:00
    • Komentarzy: 49

    68-letnia biegaczka z Opola pokonuje rocznie ok. 3 tys. kilometrów

    68-letnia biegaczka z Opola pokonuje rocznie ok. 3 tys. kilometrów

    Gabrieli Haczyk niestraszne są nawet mrozy i śnieg. (Fot. Dżacheć)

    Ma 68 lat, biegać zaczęła w wieku 62. Podczas gdy rano wiele osób woli pozostać w pieleszach, Gabriela Haczyk – jedna z najstarszych biegaczek na Opolszczyźnie - zakłada sportowe buty i przemierza truchtem kolejne kilometry, bez względu na pogodę. Jak sama mówi, do uprawiania sportu zmotywowały ją dzieci i... grożące jej kalectwo.

    - Gdy miałam 26 lat i dwójkę małych dzieci, lekarze zdiagnozowali u mnie stwardnienie rozsiane. Z czasem pojawiły się problemy z równowagą, utykanie, a nawet chodzenie na czworaka. Nie mogłam utrzymać szklanki w rękach, miewałam też kłopoty z mówienie przez skurcze szczęki - wspomina Gabriela Haczyk.

    Pani Gabriela podjęła jednak walkę z chorobą. - Zalecono mi dobre odżywianie i dużo ruchu. Miałam przydomowy ogródek, ale zaczęłam też uprawiać działkę. Po trzech latach zrezygnowałam z renty inwalidzkiej i rozpoczęłam pracę w zakładzie pracy chronionej. Tam zapewniono mi fachową opiekę medyczną i rehabilitację. Stan mojego zdrowia poprawił się na tyle, że zaczęłam chodzić po górach, prowadziłam nawet rajdy. Cały czas wypierałam z głowy moją chorobę.

    Zobacz takze Chwila nieuwagi czy zasłabnięcie? Auto zakończyło jazdę na ogrodzeniu

    Gdy wszystko wydawało się powoli układać, los kolejny raz doświadczył Gabrielę Haczyk. - Zachorowali moi bliscy, musiałam się nimi opiekować i na tamten czas zawiesiłam sportowe buty na kołku. Nastąpiła także reemisja mojej choroby. W wieku 40 lat znów pojawiły się niepokojące objawy, ponownie przebywałam w szpitalu. Walczyłam także z guzem piersi i torbielami trzustki. Cały czas wiedziałam jednak, że nie mogę się poddawać – słyszymy.

    Prawdziwym lekarstwem miał okazać się sport. - W końcu moje dzieci stwierdziły, że jeśli nie mam czasu na górskie wycieczki, to mogłabym chociaż z nimi biegać. Miałam wtedy 62 lata, ale byłam zaprawiona w boju, bo góry nauczyły mnie wytrwałości i pokory. Po trzech miesiącach treningów wystartowałam już w Biegu Opolskim. Dystans 10 km pokonałam w 1 h 15 min. Każdy kolejny udział w zawodach sprawiał, że byłam coraz lepsza, biegałam coraz szybciej. Mając 65 lat na karku zrobiłam mój życiowy czas w maratonie – 5 godzin – przyznaje z dumą Pani Haczyk.

    Sport stał się także codzienną pasją Opolanki. - W poniedziałki i piątki wsiadam na rower, a pozostałe dni poświęcam bieganiu, bez względu na warunki pogodowe. Rocznie pokonuję dystans ok. 3 tys. kilometrów. Ten sport dostarcza organizmowi potężną dawkę endorfin. Najszczęśliwszy moment to chwila, gdy przekraczamy linię mety, tego nie da się opisać!

    Zobacz takze 16 mln zł na Pomnik Czynu Powstańczego. Wicepremier ogłosił decycję WIDEO

    W rozmowie z nami, biegaczka podkreśliła także istotną rolę prawidłowego odżywiania. - Dieta jest bardzo ważna. Osobiście unikam chemicznych ulepszaczy, staram się natomiast jeść zdrowe, pełnowartościowe i naturalne produkty. Nie stronię od warzyw oraz owoców, które dostarczają witamin i zastępują tabletki.

    Pani Gabriela stara się również propagować sport wśród innych seniorów. - Biegami zaraziłam już kilkoro moich znajomych, nawet tych po 60-tce. Wspólne udowadniamy, że biegać można w każdym wieku i w każdą pogodę. Jestem przekonana, że to właśnie hart ducha, wykształcony dzięki uprawianiu sportu, pozwolił mi pokonać chorobę i że dzięki temu dziś czuję się dobrze.

    Zapytana o ewentualne zakończenie kariery, Gabriela Haczyk odpowiada bez wahania. - Mam nadzieję, że będzie mi dane biegać nawet po siedemdziesiątce!
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2016-01-04 13:58:47 [37.248.126.*] id:1408145  
    agenttomekk: Napisał postów [497], status [starszy pismak] Reputacja
    każda aktywność jest lepsza niż pierdzenie w stołek przed odbiornikiem i wtłaczanie do głowy syfu jaki nam podają a daje to same plusy i kondycja się wyrabia i pozytywne nastawienie najgorzej zacząć niestety dobry nawyk trudniej wyrobić niż zły

    Nick:
    Treść:
    2016-01-04 07:54:20 [77.115.104.*] id:1408101  
    Ogr: Napisał postów [1215], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    tak sport to zdrowie

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-04 11:07:49 [83.5.100.*] id:1408126  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    bez względu na porę roku :)
    2016-01-04 09:32:59 [89.76.169.*] id:1408109  
    Bodziulla: Napisał postów [2353], status [Szycha] Reputacja
    W pełni popieram za hardość życiową, pomimo poważnej choroby. Mało kto ma takie zaangażowanie na walkę, pomimo tego, że jest zdrowy, oby tak dalej i mam nadzieję, że spowoduje to, że inne osoby się zaangażują do walki o lepsze JUTRO. Pozdrawiam

    Nick:
    Treść:
    2016-01-04 06:11:00 [83.29.196.*] id:1408086  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Wstawać memloki pobótka!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [12]
    2016-01-04 06:15:10 [89.64.10.*] id:1408087  
    JotPe: Napisał postów [5166], status [VIP] Reputacja
    Ave!
    2016-01-04 06:20:56 [83.29.196.*] id:1408088  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    No choć jeden.
    2016-01-04 06:33:16 [176.111.136.*] id:1408089  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    pobótka kuźwa spaślaki i zafanzalamy zbijać kalorie ;D
    2016-01-04 07:08:50 [87.155.123.*] id:1408091  
    iwonka.rybka: Napisała postów [307], status [maniak] Reputacja
    Goodway, ok, juz wstalam a gdzie kawusia ? wyzlopales lobuzie :P
    2016-01-04 07:10:50 [176.111.136.*] id:1408092  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    proszem , właśnie zalałem ;) pijemy :)
    2016-01-04 07:12:24 [176.111.136.*] id:1408093  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    też ci się nie chce jechać do pracy ? ;)
    2016-01-04 07:13:34 [83.29.196.*] id:1408094  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Ja o 9 startuję
    2016-01-04 07:14:03 [176.111.136.*] id:1408095  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    ja jeszcze kawe jedną przyfanzole i lecem
    2016-01-04 07:15:07 [83.29.196.*] id:1408096  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Warszawa dzisiaj grana w końcu kruca bomba!
    2016-01-04 07:15:17 [176.111.136.*] id:1408097  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    youtube*com/watch?v=gZDGtWbtP-M
    2016-01-04 07:17:45 [176.111.136.*] id:1408098  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    ide po tego kafeja bo kuźwa zero henci do rzycia kuźwa mom
    2016-01-04 07:21:58 [83.29.196.*] id:1408099  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Pomyśl o wypłacie.
    2016-01-03 22:25:24 [89.74.42.*] id:1408077  
    Ksiadz: Napisał postów [94], status [rozkręca się] Reputacja
    Widzicie niedowiarki co potrafi zdziałać wiara w Pana naszego Jezusa Crystusa. Wystarczy się modlić i wszystko jest możliwe. Nie wolno zapominać przy tym o datkach na pożytek kościoła i na chwałe Pana Boga naszego co fruwa w niebiosach.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-04 06:42:11 [194.29.180.*] id:1408090  
    osioł Juzefa: Napisała postów [3691], status [Szycha] Reputacja
    Ciebie Vogel w łebie furgoł...
    2016-01-03 22:26:30 [89.74.42.*] id:1408078  
    Aaron Goldberg: Napisał postów [464], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Szalom. U nas w Israelu nie takie rzeczy są możliwe !

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-03 22:38:20 [79.191.235.*] id:1408079  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Lecisz razem z księdzem z jednego kompa, a może rozdwojenie jaźni masz czubie?:D
    2016-01-03 22:23:31 [89.74.42.*] id:1408076  
    MegaTroll: Napisał postów [1442], status [rozpisany/na] Reputacja
    Dziękuję Pani w imieniu ZUS, jest Pani zdrowa, może Pani pracować do 95 roku życia.

    Nick:
    Treść:
    2016-01-03 21:24:35 [83.5.34.*] id:1408043  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    zuch kobita

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-03 21:26:38 [83.10.108.*] id:1408045  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Bardziej Harcmistrz..Patrzymy,uczymy się,naśladujemy..
    2016-01-03 20:58:47 [83.22.253.*] id:1408021  
    luxusowy: Napisał postów [22638], status [VIP] Reputacja
    Jak ktoś lubi biegać to niech biega ;) Ja tam mam w pracy dość aktywności fizycznej...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2016-01-03 21:04:24 [90.156.124.*] id:1408026  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Ale w tym wieku....?
    2016-01-03 21:06:01 [90.156.124.*] id:1408027  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Skarpety, szaliki na drutach dziergać dla rodziny, albo.....jak my na forum pop....lać.;) Czy nie mam racji? ;)
    2016-01-03 21:06:44 [176.111.136.*] id:1408028  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    chyba nie ;)
    2016-01-03 21:07:39 [90.156.124.*] id:1408029  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Och bym zapomniała; witaj noworocznie Luxusie, wszystkiego dobrego w tym nowym roku...:)
    2016-01-03 21:08:24 [90.156.124.*] id:1408031  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Goody, zejdż mi z oczu........
    2016-01-03 21:09:13 [176.111.136.*] id:1408032  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    wonhaj pałem ! ;)
    2016-01-03 21:13:26 [83.22.253.*] id:1408036  
    luxusowy: Napisał postów [22638], status [VIP] Reputacja
    i wzajemnie sis ;)
    2016-01-03 20:01:55 [89.74.180.*] id:1407975  
    Ewqa13: Napisała postów [62], status [rozkręcił się] Reputacja
    Dopinguję! wielkie uznanie! Więcej takich ludzi i o ile świat byłby piękniejszy. W ludziach co mają pasję jest sama radość i oby zarażali nią na wszystkie strony :-)

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-03 20:03:12 [217.153.196.*] id:1407976  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    Najlepiej latem jak im skaczą bimbałki...lubię...cudownie;)
    2016-01-03 15:48:03 [37.47.46.*] id:1407931  
    katrina: Napisała postów [22220], status [VIP] Reputacja
    Gratulacje za siłę ducha i życzę dużo zdrówka :D

    Nick:
    Treść:
    2016-01-03 11:48:29 [93.181.151.*] id:1407863  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    Gdyby tak wszyscy biegali nie było by tu sfrustrowanych osób na forum.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2016-01-03 12:30:46 [83.5.124.*] id:1407884  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    he, masz rację ..... "kurza stopa"" ;)
    2016-01-03 12:35:33 [195.117.218.*] id:1407889  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    albo... "motyla noga" ;);)
    2016-01-03 12:36:40 [83.5.124.*] id:1407890  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    "kurka wodna" - też może być, nie ;}
    2016-01-03 12:41:01 [195.117.218.*] id:1407892  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Może możę :)... ale o kurna Olek, niech to dunder świśnie... też może być ;)
    2016-01-03 12:52:03 [83.5.56.*] id:1407895  
    dzony: Napisał postów [6670], status [VIP] Reputacja
    Ja "Wielka stopa" też se pobiega ;))
    2016-01-03 13:00:41 [217.99.134.*] id:1407903  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    "Lelum polelum"
    2016-01-03 13:04:30 [195.117.218.*] id:1407904  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    hehe... kurczę blaszka ;)
    2016-01-03 11:28:15 [83.22.73.*] id:1407861  
    azam: Napisała postów [1110], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    brawo !

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-03 12:31:17 [83.5.124.*] id:1407887  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    po 3-kroć a nawet n-kroć : Brawo !!!!!!!!!!
    2016-01-03 12:22:15 [83.26.252.*] id:1407879  
    Świeżak: Napisał postów [74], status [rozkręcił się] Reputacja
    Brawo dla tej kobiety oby więcej takich aktywnych!!!! W innych krajach to standard!!! Pozdro

    Nick:
    Treść:
    2016-01-03 10:17:00 [195.117.218.*] id:1407844  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    No to grubo... Ja codziennie z psem pokonuję 6 km, czyli około 180 miesięcznie. No ale nie w biegu... tego bym nie ud...ił ;)

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-01-03 10:39:16 [176.111.136.*] id:1407846  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    ja nie biegom bo siem morzna pszewrucić i złamać renke abo noge
    2016-01-03 10:22:35 [89.70.135.*] id:1407845  
    kanclerz: Napisał postów [4906], status [VIP] Reputacja
    Oj to młoda kobieta,tak na spokojnie do setki dobiegnie.Dużo zdrówka życzę.

    Nick:
    Treść: