- Autor: Greg
- Wyświetleń: 15472
- Dodano: 2014-07-01 / 16:26
- Komentarzy: 46
Zmienia się prawo o ruchu drogowym
Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Największa rewolucja czeka posiadaczy kart, umożliwiających parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Ma to ukrócić nagminne praktyki polegające na nieuprawnionym korzystaniu z kart. Ponadto baza danych pytań egzaminacyjnych dla osób ubiegających się o prawo jazdy powiększy się niemal dwukrotnie.
Nowe karty parkingowe osób niepełnosprawnych
Zgodnie z nowymi przepisami karty osoby niepełnosprawnej nie otrzyma osoba o lekkim stopniu niepełnosprawności. Teraz kartę będzie mogła otrzymać tylko osoba o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności, ponadto musi mieć też zaświadczenie z powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności, że dana osoba ma znaczne trudności z samodzielnym poruszaniem się.
Ustawodawcy tłumaczą, że do tej pory dochodziło do nagminnego wykorzystania kart osób niepełnosprawnych przez osoby pełnosprawne, które miały dokument np. po zmarłym członku rodziny. Wszystkie karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych stracą ważność 30 listopada tego roku. Od dziś można już wymieniać stare karty na nowe. Karty będą wydawane na okres maksymalnie pięciu lat. Nieuprawnione posługiwanie się kartą dla inwalidy będzie groziło grzywną nawet do 2 tysięcy złotych.
Większa baza pytań egzaminacyjnych
Do tej pory kandydaci, zdający egzamin teoretyczny na prawo jazdy odpowiadali na pytania wylosowane spośród 1500 pytań w bazie. Teraz wzbogacą je pytania, przygotowane przez ekspertów Instytutu Transportu Samochodowego. W praktyce oznacza to, że baza pytań egzaminacyjnych powiększa się z 1500 do 2400 pytań.
Tylko żółte fotoradary
Choć zmiana ta nie wynika bezpośrednio z nowelizacji prawa to zbiega się ona w czasie z wejściem w życie nowelizacji. Od 28 czerwca tylko żółte fotoradary, stojące przy drogach mogą rejestrować wykroczenia kierowców. Stare - szare maszty zostały wycofane z użytku i są stopniowo demontowane z dróg w całej Polsce. Warto przypomnieć, że dysponent sieci fotoradarów - Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje w ciągu najbliższego roku zainstalować na drogach w całym kraju 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości (jeden z nich zostanie zainstalowany w Łosiowie) oraz 20 systemów wychwytujących kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Dziś wykroczenia rejestruje około 300 fotoradarów GITD oraz kolejne 300, będących w posiadaniu straż miejskich i gminnych.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Ogr: Napisał postów [1215], status [zrobił/a karierę]
policyjny kraj, a może z góry dla bezpieczeństwa pozamykać wszystkich obywateli