• 0
0
 
  • Autor: Mat
  • Wyświetleń: 3178
  • Dodano: 2014-04-30 / 14:30
  • Komentarzy: 0

Polska i Opolszczyzna dobrze wykorzystały swoje 10 lat w Unii Europejskiej

 
 
Polska i Opolszczyzna dobrze wykorzystały swoje 10 lat w Unii Europejskiej
 <i>(Fot: Dżacheć)</i>

(Fot: Dżacheć)

 Piotr Kokorczak z Politechniki Opolskiej opowiada o projektach międzynarodowych jakie realizowała uczelnia.

Piotr Kokorczak z Politechniki Opolskiej opowiada o projektach międzynarodowych jakie realizowała uczelnia.

 <i> </i>

 <i> </i>

W ubiegły piątek (25 kwietnia) Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu we współpracy z Departamentem Współpracy Zagranicznej i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zorganizował debatę poświęconą 10-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ważnym punktem wydarzenia było też wyróżnienie stowarzyszeń i instytucji, które aktywnie działają na polu współpracy międzynarodowej.

- Tymi symbolicznymi dyplomami i koszami słodyczy honorujemy instytucje i stowarzyszenia, które w roku ubiegłym podjęły najszerszą współpracę z partnerami zagranicznymi. Dają one piękny przykład pozostałym organizacjom jak pozytywne mogą być efekty takiej współpracy – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Chcemy oczywiście takich nagród rozdawać jak najwięcej. Liczę, że realizacja kolejnych projektów o międzynarodowym zasięgu da nam ku temu powody – podkreśla marszałek Buła.

Bezsprzecznym liderem w klasyfikacji organizacji i stowarzyszeń, które podejmowały współpracę z zagranicznymi partnerami okazała się Politechnika Opolska (647 przedsięwzięć). Dyplomy otrzymały również gmina Prudnik oraz powiat nyski. Ponadto, na liście wyróżnionych znaleźli się Ludowy Klub Jeździecki Lewada w Zakrzowie (za organizację Międzynarodowych Zawodów Konnych z udziałem 175 zawodników z 12 krajów świata), Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód – oddział Opole, a także Opolski Klub Taekwon-do oraz Uczniowski Klub Sportowy Jedynka z Niemodlina.

W ramach piątkowego spotkania odbyła się też debata poświęcona wykorzystaniu 10 lat w Unii Europejskiej przez Polskę i Opolszczyznę. - To był dobry czas dla naszego regionu. Mamy lepsze drogi i dobrze wykształcone społeczeństwo, powstały wspaniałe inwestycje – ocenia Arnold Czech, prezes Fundacji Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. - Martwić może tylko jedna liczba. Ponad 1,8 miliona obywateli polskich wyjechało z kraju. Pracują teraz na dobro innych państw. Nowe finanse pomocowe, które Polska otrzyma w latach 2014-2020, powinniśmy wykorzystać na odwrócenie tych trendów – ocenia prezes Czech.

Swoimi spostrzeżeniami na temat unijnej dekady dzielili się w Opolu także Agata Czyrsznic- Dobrowolska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ryszard Galla – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciel Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego – Wojciech Dudek. Przedstawicielka MSZ przedstawiła obecnym reprezentantom gmin i powiatów, na jakie wsparcie ze strony ministerstwa mogą liczyć w ramach współpracy zagranicznej. Wspomniała również o obowiązkach spoczywających na samorządach przed rozpoczęciem kooperacji z innymi państwami.

Poseł na Sejm Ryszard Galla, jako były wicemarszałek Województwa Opolskiego, przedstawił postęp naszego regionu w kwestii ubiegania się o fundusze unijne. Porównał obecny stan, kiedy nasz region bardzo sprawnie aplikuje o środki z UE z sytuacją sprzed akcesji Polski do Unii, gdy społeczeństwo mało ufnie podchodziło do kwestii dotacji. Z kolei przedstawiciel Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych przekrojowo przedstawił wykorzystanie funduszy unijnych przez opolskie samorządy oraz dużą liczbę inwestycji poczynionych w regionie dzięki tym środkom.

W konkluzjach podsumowujących piątkowe spotkanie podkreślono rolę jaką lokalne społeczności, tworzące świadome społeczeństwo obywatelskie, odgrywają w rozwoju międzynarodowej współpracy. Jednocześnie zaznaczono, że dysponując bogatym, długoletnim doświadczeniem w tym zakresie, zarówno Opolszczyzna, jak Polska powinny aktywnie promować pozytywne wzorce, przede wszystkim wśród wschodnich sąsiadów.

..:: artykuł sponsorowany ::..

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.