- Autor: Mat
- Wyświetleń: 13268
- Dodano: 2013-11-07 / 17:01
- Komentarzy: 88
Co skrywa schron pod opolskim ratuszem?
Rajmund Dorotnik prezentuje wyposażenie jednego z pomieszczeń w schronie pod ratuszem.
Kiedyś kompleks kilkunastu pomieszczeń w podziemiach opolskiego ratusza był przeznaczony na schron przeciwlotniczy. Później władze miasta zdecydowały zorganizować tam siedzibę sztabu kryzysowego na wypadek wojny, kataklizmów czy klęsk żywiołowych. Z takiej funkcji ostatecznie nie skorzystano, a obecnie piwnice siedziby urzędu miasta zamieniły się w muzeum.
Kiedy pomieszczenia pod ratuszem pełniły rolę schrony przeciwlotniczego miały pomieścić około 100 osób. Przekształcone na centrum dowodzenia kryzysowego zapewniało komfortową pracę dla prezydenta Opola i 30 jego najbliższych współpracowników. - Na wypadek ataku na miasto bądź jakiegoś innego, dużego nieszczęścia, to właśnie tutaj mieli obradować najważniejsi ludzie w mieście. Obiekt był kompleksowo przygotowany do izolacji – opowiada Rajmund Dorotnik, naczelnik wydziału kryzysowego opolskiego ratusza, który schron zna jak własną kieszeń.
Agregat prądotwórczy, komora wyrównująca ciśnienie w schronie, centrala telefoniczna, zapasy żywności – to wszystko miało zapewnić możliwość bezpiecznego i w razie konieczności, długiego zarządzania miastem spod ziemi. - Kilka lat temu pojawił się nawet pomysł aby schron wyremontować, ale początkowo zakładany koszt 500 tysięcy złotych okazał się jedynie częścią sumy potrzebnej na wykonanie prac. Ostatecznie z inwestycji zrezygnowano – podkreśla Dorotnik.
Ale o schronie ratusz przypomniał sobie w tym roku przy okazji obchodów Święta Niepodległości. Dla chętnych opolan zorganizowano zwiedzanie pomieszczeń wraz z przewodnikiem. Co ważne, grupy odkrywające tajemnice schronu nie będą przeciskać się przez zakurzone i brudne zakamarki. - Wszystkie pomieszczenia wysprzątaliśmy, odszukaliśmy i odnowiliśmy sprzęt z lat 70. oraz 80., a następnie umieściliśmy go w schronie. Są oryginalne mundury i kombinezony, a także maski przeciwgazowe – wylicza naczelnik wydziału kryzysowego opolskiego ratusza.
Zwiedzanie schronu 11 listopada odbywać się będzie od godz. 10:30 do 13:00 w zorganizowanych grupach po pół godziny każda. Zdecydowana większość zainteresowanych odebrała wejściówki, o których dystrybucji informowaliśmy w poniedziałek. - Jeśli jednak będą pojawiać się chętni na zwiedzanie 11 listopada to postaramy się dołączać ich do poszczególnych grup, tak aby jak najwięcej osób skorzystało z tej atrakcji – podkreśla Aleksandra Śmierzyńska z biura promocji opolskiego ratusza.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JotPe: Napisał postów [5170], status [VIP]
kiedyś po godzinie 00:00 ze znajomym ochroniarzem szliśmy tym schronem dopóki COŚ za nami nie zaczęło iść i stukać butami :D więcej tam nie byłem, ale na wieży ratuszowej wieczorem też jest OK