- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5778
- Dodano: 2013-05-29 / 06:15
- Komentarzy: 10
Opole ma być miejscem powstawania nowych technologii
Tak ma wyglądać Parki Naukowo - Technologiczny w Opolu.
Opolski ratusz nie przedstawił jeszcze precyzyjnej koncepcji funkcjonowania Parku Naukowo – Technologicznego, który ma powstać przy ulicy Wrocławskiej. Podpisano jednak pierwszą umowę, póki co intencyjną, dotyczącą współpracy z wyższą uczelnią. Władze Opola oraz prezes PNT liczą, że stolica regionu stanie się miejscem gdzie bogate firmy będą rozwijać swoje technologie a do tego celu wykorzystają odpowiednie zaplecze edukacyjne.
Pomysł funkcjonowania Parku Naukowo - Technologicznego w Opolu rodził się w bólach. Własny park posiada bowiem już Politechnika Opolska, a opolski ratusz radził sobie bez niego latami. Nie lada kłopotem dla władz stolicy regionu była też kwestia sfinansowania budowy obiektu, który miałby zostać przeznaczony pod działanie Parku Naukowo – Technologicznego. Ostatecznie wybrano jego koncepcję i zdecydowano, że ma powstać obok Centrum Wystawienniczo – Kongresowego przy ul. Wrocławskiej. Choć budowa jeszcze nie ruszyła, to ratusz zdążył już powołać do życia spółką zarządzającą i zatrudnić jej prezesa.
- Tak naprawdę ja i dwóch pracowników działamy od 5 miesięcy. W tym czasie powstała obszerna dokumentacja dotycząca planów działania PNT. Odbyliśmy też pierwsze rozmowy z podmiotami zainteresowanymi uczestnictwem w tym przedsięwzięciu. Niezmiernie ważna jest też integracja ze środowiskiem naukowym naszego regionu – mówi Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu. - Posiadamy już intencyjne umowy z Wyższą Szkołą „Jańskiego”, Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową oraz Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji – mówi Mamala.
Do tego grona dołączył też ostatnio Uniwersytet Opolski. - Odczuwamy wielkie zapotrzebowanie na taką współpracę. Chcemy wyciągać wnioski z doświadczeń najlepszych ośrodków naukowych na świecie, podglądać kraje wysoko rozwinięte gdzie takie projekty zdały egzamin, gdzie w podobnych ośrodkach duże firmy zdecydowały się rozwijać technologie na własny użytek – mówi prof. Janusz Słodczyk, prorektor ds. nauki i finansów UO. - Polskie uczelnie walczą z kryzysem. Niebawem rozpocznie się prawdziwa walka o przetrwanie. Szansą w tej walce może być inteligentny sposób twórczego połączenia się przemysłem – ocenia z kolei prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Jakie nowoczesne technologie mogłyby być rozwijane w Opolu? Tego na razie nikt nie wie. Prezes Mamala o możliwych kierunkach działalność PNT mówi bez podawania jakichkolwiek konkretów. Umowa z Uniwersytetem Opolskim podobnie jak z innymi uczelniami ma charakter wyłącznie intencyjny, pozbawiony jakichkolwiek pomysłów i założeń finansowych. Plan ratusza zakłada, że 2 budynki wchodzące w skład parku mają powstać jeszcze w tym roku. Ma się w nich mieścić centrum technologiczne wraz z wyposażeniem oraz inkubator. Docelowo PNT ma się rozbudować o kolejne obiekty. Spółka zarządzająca parkiem stara się obecnie o dotację z funduszy unijnych. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
duga: Napisał postów [1491], status [Szycha]
HAHAHA. buduja, zatrudniaja, ale jeszcze nie wiedza, po co. Nowoczesne technologie? ze szkola jasinskiego, WSZiA, PMWSZ? boki zrywac. wyobrazam sobie, jak miedzynarodowe koncerny zjezdzaja do opola by powierzyc swoja przyszlosc studentom jasinskiego.