- Autor: Mat
- Wyświetleń: 3427
- Dodano: 2013-04-24 / 14:00
- Komentarzy: 6
Strażacy z Litwy, Francji i Niemiec przyjechali do Opola
Strażacy podczas wspólnych warsztatów medycznych w Turawie.(Fot: KM PSP w Opolu)
Goście z Francji, Niemiec oraz Litwy podczas spotkania z prezydentem Opola.(Fot: Dżacheć)
Łączy ich praca polegająca na ratowaniu ludzkiego życia i dobytku. Wykonują ją jednak na różnych szerokościach geograficznych. Jak sami twierdzą, każda okazja do wymiany doświadczeń i podpatrywania kolegów po fachu z innych krajów jest bardzo cenna. Do Opola przyjechali strażacy z Litwy, Niemiec i Francji.
W ramach wymiany doświadczeń zawodowych Ośrodek Szkoleniowy w Turawie od wtorku gości reprezentacje strażaków z miast partnerskich Opola na Litwie, a także w Niemczech i Francji. W projekcie uczestniczą również Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu – jako organizator przedsięwzięcia - a także Ochotnicze Straże Pożarne z naszego regionu oraz zawodowi strażacy z Podlasia. Projekt rozpoczął się w poniedziałek konferencją pod hasłem „Wpływ ochotniczych straży pożarnych na bezpieczeństwo, rozwój kulturalny i podtrzymanie tradycji na terenie obszarów wiejskich”.
- W naszym województwie działa 531 ochotniczych jednostek, z czego aż 134 należą do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Oprócz podstawowych zadań jakie mają strażacy ochotnicy bardzo często remizy OSP są jednocześnie ośrodkami kultury w małych miejscowościach – mówi Wiktor Urbański, członek Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych na Opolszczyźnie. Już w trakcie konferencji dały o sobie znać pierwsze różnice w systemach ratowniczo – gaśniczych. Na Litwie bowiem funkcjonuje jedynie zawodowa straż pożarna. Tamtejsze władze są jednak otwarte na wdrażanie polskiego modelu.
We wtorek grupa warsztatowa złożona z zagranicznych gości i polskich strażaków spotkała się z prezydentem Opola. - Był okres, kiedy jako kraj żyliśmy w pewnym kompleksie. Był on spowodowany pewnymi opóźnieniami, jeśli idzie o rozwój technologiczny także w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Teraz jest już inaczej. Wyszkoleniem, sprzętem i procedurami możemy się chwalić przed zagranicznymi gośćmi – ocenia Ryszard Zembaczyński. - Ważne w tym wszystkim, że nadal chcemy się od siebie nawzajem uczyć – podkreśla prezydent Opola.
- W programie wymiany doświadczeń zawodowych strażacy mają jeszcze warsztaty medyczne, pokazy ratownictwa na wodzie, a w czwartek przeprowadzone zostaną ćwiczenia dotyczące gaszenia dużej powierzchni lasów z wykorzystaniem śmigłowca, a być może także samolotu dokonujących zrzutów wody. Oczywiście nie będziemy gasić prawdziwego pożaru, ale na przykład efekt zadymienia lasu zapewni nam wojsko – opowiada mł. bryg. Leszek Koksanowicz, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu. - Projekt zakończy piątkowa wizyta w jednostkach OSP z terenu miasta Opola i powiatu opolskiego, a także zwiedzanie stolicy województwa – dodaje Koksanowicz.
Konferencja i warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu pod tytułem "WYMIANA DOŚWIADCZEŃ ZAWODOWYCH STRAŻAKÓW W RAMACH WARSZTATÓW RATOWNICZYCH", współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rolnikos: Napisała postów [9284], status [VIP]
Popieram szkolenia nigdy za mało :))))