• Wyświetleń: 3306
    • Dodano: 2019-11-10 / 09:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Lutowanie - czym jest i jakie akcesoria są stosowane w tym procesie?

    Wykorzystanie coraz większej ilości urządzeń w dużym stopniu ułatwia codzienne funkcjonowania człowieka, zarówno w sferze zawodowej - w miejscu pracy, jak i prywatnie - w zaciszu własnego domu. Niestety wysoka eksploatacja sprzętu generuje również jego usterki. Części z nich można pozbyć się za pomocą bardzo prostej metodą, jaką jest lutowanie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

    Na czym polega lutowanie?

    Lutowanie umożliwia zespolenie dwóch elementów, które zostały wykonane z metalu. Jest to bardzo prosta metoda, dzięki której możliwe jest przywrócenie funkcjonalności przedmiotom. Dobrze wykonane lutowanie odznacza się przede wszystkim bardzo wysoką trwałością. Jest ono również estetyczne. Jednak na czym dokładnie polega sam proces lutowania?

    Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Podczas lutowania łączone są ze sobą dwa elementy metalowe. Metoda ta wykorzystuje materiał spajający nazywany lutem. Przez wiele osób lutowanie określane jest jako zdecydowanie lepsze od spawania. Jest ono doceniane szczególnie ze względu na brak naruszenia struktury łączonych elementów. Temperatura lutu umożliwia zespolenie bez ryzyka uszkodzenia, co jest ogromną zaletą, zwłaszcza w przypadku sprzętów elektrycznych. Ponadto tego typu połączenie jest także zdecydowanie bardziej estetyczne - dodaje.

    Metoda ta jest możliwa dzięki użyciu specjalistycznego narzędzia, jakim jest lutownica. Na rynku dostępne są różne typy urządzenia:
    • lutownice grzałkowe - nazywane także oporowymi,
    • lutownice transformatorowe,
    • lutownice gazowe,
    • lutownice na gorące powietrze,
    • lutownice bateryjne.

    Do sporadycznego użytku zalecany jest szczególnie ostatni wymieniony typ - czyli lutownice bateryjne. Sprawdzają się one we wszystkich sytuacjach, gdzie konieczne jest zespolenie niewielkich elementów. 

    Na co dzień zdecydowanie bardziej polecane są natomiast lutownice grzałkowe - lekkie, poręczne, łatwe w użyciu, a co najważniejsze bardzo wydajne. Doskonale sprawdzają się podczas naprawy sprzętów elektronicznych. 

    Wśród specjalistycznego sprzętu, wykorzystywanego przez fachowców wymienia się także stacje lutownicze. 

    Rodzaje lutowania - charakterystyka i zastosowanie

    Samo lutowanie można podzielić na dwa rodzaje: miękkie oraz twarde. Czym różnią się między sobą te metody? Przede wszystkim lutowanie miękkie wykorzystywane jest w warunkach domowych, lutowanie twarde natomiast stosują specjaliści. Bardzo ważną różnicą jest także temperatura wykorzystywanego spoiwa. W pierwszym przypadku jest to przedział do maksymalnej wartości 450°C. W drugim temperatura może być wyższa. To generuje także konieczność zastosowania różnych rodzajów urządzeń.

    • Lutowanie miękkie może być stosowane w przypadku produktów, które zostały wykonane z mosiądzu, cynku, stali lub innych stopów metali. Metoda ta stosowana jest do przewodów elektrycznych oraz elementów instalacji domowych. 

    • Lutowanie twarde wykorzystywane jest z kolei do rur wykonanych z miedzi. Znajduje także zastosowanie w branży motoryzacyjnej oraz urządzeniach chłodniczych. W tym przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której stosowana będzie ta metoda. W niektórych sytuacjach należy lekko zmatowić obszar. 

    Jakie produkty wykorzystywane są podczas lutowania?

    W procesie lutowania wykorzystywane są różnego rodzaju artykuły chemiczne pełniące rolę spoiwa lub poprawiające przyczepność lutu. W tym zakresie klasyfikacja obejmuje:
    • luty,
    • pasty lutownicze,
    • kalafonie.

    W lutowaniu miękkim wykorzystywane są druty i pręty, które są połączeniem cyny i ołowiu lub cyny i miedzi. Twarde lutowanie korzysta z prętów aluminiowych i srebrnych. Konieczne jest dopasowanie odpowiedniego środka - tylko wtedy można mieć pewność trwałości wykonanych połączeń. W tym celu warto czytać opisy produktów - zazwyczaj na opakowaniu umieszczona jest informacja, w jaki sposób mogą być one wykorzystane. 

    Oprócz samych lutów ważne jest również użycie kalafonii lub past lutowniczych, których głównym zadaniem jest zwiększenie przyczepności wykonanych spojeń. Warto wybierać środki sprawdzonych specjalistów, które dobrze poradzą sobie z odtłuszczeniem powierzchni i zagwarantują faktycznie zwiększenie przyczepności. 

    Lutowanie jest bardzo prostą czynnością, z którą bez większego problemu poradzi sobie każdy - pod warunkiem posiadania odpowiedniego wyposażenia. To jednak nie jest zbyt dużym wydatkiem - zarówno jeżeli chodzi o samą lutownicę, jak i artykuły chemiczne. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż w przypadku wezwania specjalisty do każdej, nawet najmniejsze usterki. 

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".