• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 3018
    • Dodano: 2019-06-05 / 08:29
    • Komentarzy: 3

    PGE: nowy blok nr 5 w Elektrowni Opole przekazany do eksploatacji

    (PGE)

    31 maja 2019 r. blok nr 5 o mocy 900 MW rozpoczął pracę w Krajowym Systemie Energetycznym. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, wydała Świadectwo Zakończenia Realizacji i przejęła do użytkowania i eksploatacji blok nr 5. 30 maja, PGE GiEK otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z jednostki. Przejęcie bloku nr 5 do eksploatacji odbyło się tym samym przed terminem (wyznaczonym na 15 czerwca 2019 r.), uwzględnionym w aneksie do umowy z Generalnym Wykonawcą.

    Blok nr 5 w Elektrowni Opole zostaje oddany do pełnej eksploatacji pół miesiąca przed terminem przewidzianym obowiązującym obecnie harmonogramem. Konsekwentnie zwiększamy swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie bloków pozwala na znaczne ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii - mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

    Jesteśmy na końcowym etapie największego projektu inwestycyjnego w Polsce po roku 1989 roku. 15 stycznia odbyła się pierwsza synchronizacja bloku nr 5 w Elektrowni Opole z Krajowym Systemem Energetycznym, a dziś oficjalnie nowa jednostka została przekazana do eksploatacji. Ta inwestycja to duma naszej spółki - mówi Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

    W ostatnich miesiącach, oprócz prowadzonych niezbędnych pomiarów technicznych, optymalizowania procesu spalania i regulacji układów pomocniczych, zostały przeprowadzone pomiary gwarancyjne oraz trzydziestodniowa próba nieprzerwanej pracy. Było to niezbędne do sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów bloku energetycznego. Blok nr 5 został wyposażony we wszystkie układy oraz instalacje podstawowe i pomocnicze zapewniające funkcjonalne działanie, w powiązaniu z układem istniejących bloków energetycznych nr 1-4.

    Nowoczesna technologia, która została wykorzystana do budowy opolskiej "piątki" uwzględnia obowiązujące krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska. - Zastosowanie najlepszych technologicznych rozwiązań, w tym montaż wysokiej klasy elektrofiltrów czy instalacji mokrego odsiarczania spalin sprawią, że elektrownia będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku - mówi Robert Ostrowski.

    Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole była dużym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Skalę przedsięwzięcia obrazuje chociażby liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Mowa tu o 2,4 tys. obowiązujących normach prawnych, w oparciu o które wykonawca realizował prace. Imponująca jest również ilość wykorzystanych do budowy bloków konstrukcji stalowych, którą można porównać do konstrukcji nowojorskiego Empire State Building (65 tys. ton), oraz betonu, którego wystarczyłoby z kolei do postawienia drugiego Pentagonu (250 tys. ton).

    Uwagę zwraca również się wygląd chłodni kominowych, które obsługiwać będą nowe bloki. Na powłoce zewnętrznej powstał ogromny rysunek - tęczy, słońca i nut - z jednej strony nawiązujący do sąsiadujących z nią chłodni, a z drugiej do Opola - stolicy polskiej piosenki. Ta nietypowa "praca plastyczna" wymagała pomalowania aż 4,5 ha powierzchni, czyli większej niż powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej.

    Nowy blok nr 5, o mocy brutto 900 MW, to jeden z dwóch bloków budowanych w Elektrowni Opole. Po ukończeniu inwestycji elektrownia znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie, ale również znacznie zwiększy swoją rolę w polityce bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Termin przekazania do eksploatacji bloku nr 6 pozostaje bez zmian, zgodnie z zawartym aneksem do umowy, tj. 30 września 2019 r.

    Warto podkreślić , że rozbudowa Elektrowni Opole to nie tylko powiększenie aktywów Grupy PGE, ale również rozwój polskich przedsiębiorstw. Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez PGE złotówki 70 groszy pozostaje w Polsce.

    Opolska inwestycja o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. Na zlecenie PGE wykonawcą kontraktu jest konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-06-05 15:07:49 [78.11.110.*] id:1576666  
    Stefan: Napisał postów [27022], status [VIP] Reputacja
    To powinny być 2 bloki jądrowe...

    Nick:
    Treść:
    2019-06-05 11:19:14 [79.187.170.*] id:1576664  
    fuksik: Napisał postów [956], status [stały bywalec] Reputacja
    Ale to nie jepnie?

    Nick:
    Treść:
    2019-06-05 09:27:28 [89.64.63.*] id:1576660  
    Kotaro: Napisał postów [174], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Fajne kopiuj-wklej, na dodatek kilka dni po innych mediach. A jakieś swoje autorskie teksty też macie?

    Nick:
    Treść: