• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2215
    • Dodano: 2019-02-21 / 08:17
    • Komentarzy: 0

    "Cichy zabójca" nie ma smaku ani zapachu !

    (Fot. KM PSP Opole)

    "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!", to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.


    Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy. Ryzyko powstania pożaru w domu wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Sytuacja dotyczy szczególnie domów jednorodzinnych, gdzie bardzo często dochodzi do niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

    Okres jesienno-zimowy to niestety również czas, w którym strażacy odnotowują najwięcej zgłoszeń dotyczących zatrucia tlenkiem węgla. Dlaczego dochodzi do takich zatruć i dlaczego bardzo często kończą się one tragicznie?

    Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. W ogólnopolskiej kampanii podkreśla się najistotniejszą kwestię, którą jest wykrywalność tego gazu przez zwykłego domownika. Każdy z nas powinien zapamiętać, że tlenku węgla nie słychać, nie widać oraz nie czuć!

    Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
    Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

    Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, przy czym należy pamiętać również o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego urządzenia. Osobom starszym strażacy
    gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

    Państwowa Straż Pożarna zwraca także uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje
    przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

    Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

    Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

    • bezwonny,
    • bezbarwny,
    • pozbawiony smaku.

    Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
    Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

    • nieszczelności,
    • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
    • wad konstrukcyjnych,
    • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".