• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5423
  • Dodano: 2018-06-16 / 17:34
  • Komentarzy: 4

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna miała rozładować ruch na SOR. Jest odwrotnie

 
 
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna miała rozładować ruch na SOR. Jest odwrotnie

(Fot. archiwum)

1 października weszła w życie tzw. sieć szpitali. Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna miała odciążać szpitalne oddziały ratunkowe od chorych, którzy nie wymagali natychmiastowej pomocy. Czy system sprawdza się w Opolu?


Celem zmian wprowadzonych od października zeszłego roku jest odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, na które dotychczas trafiało wielu chorych bez stanu zagrożenia życia i zdrowia. W tym czasie chorzy, którzy wymagają pomocy natychmiastowej nie byliby blokowani przez osoby, które często niepotrzebnie zgłaszają się do szpitala.

- Nasz szpital został zmuszony do tego, aby od października ubiegłego roku zorganizować nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Celem miało być odciążenie SOR-ów z tych pacjentów, których na dzień dzisiejszy kwalifikujemy do grupy zielonej. Nocna opieka funkcjonuje obok SOR-u, a na oddziale ratunkowym nie mamy mniej pacjentów, a nawet więcej niż dotychczas - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Miesięcznie na oddziały ratunkowe trafia nawet 2400 pacjentów. - Porównywalna liczba pacjentów trafia do nocnej opieki. Nasz szpital posiada podwykonawcę, ponieważ nie miał lekarzy, którzy mogliby pracować w szpitalu i jednocześnie w świątecznej opiece. Przed październikiem podwykonawca zapewniał taką opiekę na terenie miasta. W naszym szpitalu nie ziściły się zamierzenia umieszczenia nocnej opieki przy SOR, a liczba pacjentów trafiających na SOR nie spada, a wzrasta z powodu bliskości opieki nocnej i SOR - podkreśla dyrektor szpitala.

Chodzi głównie o dostęp do pakietu badań, który jest wykonywany bardzo często pacjentom zgłaszającym dolegliwości na szpitalnej izbie przyjęć. - Pacjenci w nocnej opiece nie mają zrobionego pakietu badań, co dzieje się z kolei na SOR. Szpitalne oddziały ratunkowe wypełniają dziś lukę w naszym systemie opieki zdrowotnej, a nie powinny. Pacjent, który nie jest zadowolony z nocnej opieki bardzo często wraca na SOR i uzyskuje pełną diagnostykę. Inni pacjenci też czekają, a tłum ludzi pojawiający się na SOR powoduje duże zdenerwowanie wśród pacjentów i ryzyko, że czekający chorzy nie zdążą być wszyscy obsłużeni - dodaje Renata Ruman-Dzido.

Pracownicy szpitala załamują ręce, ponieważ udzielenia pomocy nie mogą pacjentowi odmówić, a ci często nadużywają swoich praw. - To, co czasem słyszymy od pacjentów to się w głowie nie mieści. Są wyzwiska, krzyki. Bardzo dużo osób zwyczajnie nie wie, że opieka nocna nie znajduje się w szpitalu, a w budynku dalej i trafiają tutaj - słyszymy od pracowników.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-06-18 08:18:36 [5.172.255.*] id:1557912  
admar77: Napisał postów [34], status [rozkręca się] Reputacja
Powiem TAK: Witosa to PARANOJA Przywożą ciebie karetką, kłócą się nawet kto pierwszy ma wjechać od strony karetek. Jak ciebie już przyjmą i odeślą na drugą stronę to potemmmmmmm totalna olewka jesteś traktowany jak potencjalny klient z ulicy... Lekarze bez tłumaczenia nie informują o zastoju ponad 6-8 godzin niektórzy siedzą. Najlepiej: Dwoje przywiezionych przez karetkę. Kłótnia kto pierwszy czy pani która spadła z konia czy kolo który został pobity i ma uraz głowy... Lekarze czasami zapominają o pacjentach którzy siedzą po drugiej stronie korytarza (pokoje 1-10). Jedna dobra wiadomość to szybko zrobią zdjęcia RTG. Najgorsze jest to jak przyjedzie rodzic z dzieckiem które ma złamanie bądź zwichnięcie i dziecko krzyczy z bólu - brak reakcji....porażka

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2018-06-18 09:45:12 [212.106.161.*] id:1557914  
Palnik Dekarski: Napisał postów [153], status [wyjadacz] Reputacja
Akurat brak reakcji na bachora jest moim zdaniem bardzo na plus.
2018-06-17 20:58:17 [89.67.10.*] id:1557901  
JotPe: Napisał postów [5172], status [VIP] Reputacja
Nocna i świąteczna opieka w Opolu, to skandal. Ledwo żywy nie zostałem porządnie zdiagnozowany, nie dostałem zwolnienia i dopiero rano na SOR Katowicka pomogli mi, ale byłem już wykończony i zostawili mnie w szpitalu! Dziękuję SOR Katowicka, trzeci raz mi pomogli w ostatnim czasie!

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2018-06-17 22:42:46 [78.10.108.*] id:1557905  
an1a: Napisała postów [448], status [starszy pismak] Reputacja
Nocna opieka nie wystawia L4 i to już od dawna
[1]